angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

SLOVENSKO U21: Lesniak - Je v silách našej generácie napodobniť Škriniara a spol.

21. August 2017

BRATISLAVA (SFZ/šat) - A máme to tu. Už zajtra (utorok 22.augusta)  tréneri A-tímu Ján Kozák i U21 Pavel Hapal oznámia nominácie na najbližšie septembrové kvalifikačné zápasy. Medzi adeptmi na národný dres je aj 21-ročný talentovaný futbalista Filip Lesniak, ktorý pred novou sezónou zmenil klub. Prinášame vám rozhovor, v ktorom vnuk kouča nášho reprezentačného ačka Jána Kozáka pre futbalsfz.sk prezradil nielen to, ako si zvykol na nové pôsobisko. 

Galéria

Počas leta ste po zmenili dres, keď ste prestúpili z anglického hviezdami nabitého Tottenhamu do dánskeho Aalborgu BK.  Prečo ste sa z viacerých ponúk rozhodli pre dánsky klub?

"Táto ponuka sa mi najviac páčila. Počas leta som sa tu bol pozrieť. Rozprával som sa s trénerom aj riaditeľom klubu. A zapôsobilo to tu na mňa." 

Radili ste sa aj so svojim dedom Jánom Kozákom, ktorý je trénerom nášho A-tímu?

"Posledný krok bol na mne, ale samozrejme ešte predtým ako padala definitíva, som sa ho pýtal, čo hovorí na možnosť hrať v Dánsku." 

A čo povedal?

"Schválil mi to (smiech)."

Máte za sebou už prvé zápasy v drese dánskeho klubu, môžete zhodnotiť či to bol dobrý krok?

"Som veľmi spokojný. Myslím si, že to bolo dobré rozhodnutie. Teraz sa budem snažiť splatiť dôveru." 

Sezónu v Aalborgu ste začali s ďalším Slovákom Jakubom Sylvestrom. Pred pár dňami pribudol ešte jeden reprezentant do 21 rokov Pavol Šafranko. Toľko našincov v jednom klubom, to sa často nevidí?

"No je to naozaj rarita. Zároveň je však dobré, že je nás tu viac. Pomôže to každému z nás. Máme sa s kým porozprávať a tak ďalej, skutočne je to pre nás všetkých veľké plus." 

Čo hovoríte na príchod Pavla Šafranka do tímu. Komunikovali ste spolu, kým sa rozhodol pre Dánsko?

"Áno, Palo mi písal minulý týždeň. Pýtal sa ako tu je a podobne. Ja som mu Aalborg bez váhania odporučil, pretože to tu funguje veľmi dobre. Navyše som mu povedal, že keď je tu záujem, treba do toho ísť. Navyše Paľo prichádza v najlepšom čase. Útočníka potrebujeme ako soľ." 

Šafranko vám podľa doterajších výsledkov naozaj padne vhod. Veď v posledných troch zápasoch ste strelili iba jeden gól a trikrát ste iba remizovali.

"V týchto dueloch sme mali aj na výhru, ale tie šance, ktoré sme si vypracovali, nepremieňame." 

Napriek všetkému vám sa darí. Hrávate pravidelne celé zápasy a v tom poslednom ste vás fanúšikovia dokonca vyhlásili za muža zápasu. To dobre padne, že?

"Úprimne vám poviem, ani som o tom nevedel, ale je pravdou, že sa tu cítim naozaj veľmi dobre. Budem sa snažiť na sebe ďalej tvrdo pracovať. Je pre mňa dôležité, aby som odohral, čo najviac zápasov a urobím všetko preto, aby boli víťazné.”

Už zajtra spoznáme mužstvo na septembrový dvojzápas kvalifikácie o postup na ME U21 2019 v Taliansku proti Estónsku a Írsku. Vy ste v širšej nominácii. Volal vám niekto z národného tímu?

"Volal mi asistent trénera Pavla Hapala, Oto Brunegraf. Samozrejme reprezentovať Slovensko je vždy pre mňa veľká vec a česť." 

Vaši predchodcovia v tíme do 21 rokov na čele s Milanom Škriniarom či Stanislavom Lobotkom sa dokázali prepracovať až na samotný šampionát. Je to podľa vás v silách aj vašej nastupujúcej generácie?

"Myslím si, že áno. V našej skupine je jasný favorit, Španielsko. Podľa mňa však máme kvalitu potrápiť každého súpera. Naša generácia odohrala v predchádzajúcich mládežníckych národných tímoch veľa zápasov a podarilo sa nám dosiahnuť pár pekných výsledkov. Náš futbal, čo sa týka reprezentácie, išiel celkovo hore a môj názor je, že môžme aj v tejto kvalifikácii dosiahnuť super výsledky. Bude to pre nás veľká výzva."

Ako na vás pôsobí Dánsko a v čom sa líši napríklad oproti Slovensku?

"V Dánsku je vysoká životná úroveň. Každý tu má zamestnanie. Aalborg je menšie mesto. Je podobné ako Košice, odkiaľ pochádzam, čo mi vyhovuje." 

Čo si myslíte o samotnej najvyššej dánskej súťaži? 

“Je na vysokej úrovni. Sú tu veľmi kvalitné mužstvá. Štyri dánske tímy sa aj tento rok dostali v pohárových súťažiach veľmi ďaleko. Kodaň hráva pravidelne Ligu majstrov.”

Vy ste futbalovo vyrastali v Košiciach. Tie však v uplynulých dňoch zanikli. Čo na to hovoríte?

"K tomu sa mi veľmi ťažko vyjadruje. Je mi to ľúto. Naša rodina má v tomto klube históriu. Hral som tam desať rokov. Verím, že sa tento stav čím skôr zmení a Košice sa vrátia do prvej ligy, teda tam, kam patria."