angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Novota: Euro vo Francúzsku je „hajlajt“ mojej kariéry

18. Jún 2016

VICHY (SFZ/PETER ZEMAN) – Ján Novota prezradil niečo viac o úlohách a pocitoch brankárskej trojky na európskom šampionáte.

V závere jesennej časti Európskej ligy sa zranil a pred šampionátom visel vo vzduchu nad jeho nomináciou otáznik. V drese viedeňského Rapidu vychytal postup zo základnej skupiny EL, na jar sa potom koncentroval na jediný cieľ. Byť k dispozícii trénerovi Kozákovi na Euro 2016. "Som šťastný, že tu vôbec môžem byť. Nebolo to ľahké obdobie. Snažil som sa po zranení čo najskôr dostať medzi žrde, som vďačný trénerom, že mi prejavili dôveru a som tu," povedal na dnešnom stretnutí s novinármi Ján Novota.

Aké je byť na záverečnom turnaji Euro v pozícii trojky? "Lepšie ako drôtom do oka,“ žartoval v evidentne dobrej nálade a po salve smiechu dodal: "Každý by chcel na takomto podujatí chytať. Musí byť fantastické nastupovať v takýchto dueloch. Ale úžasné je už len to, že môžem byť pri tom a užívať si to. Je to „hajlajt“ mojej kariéry. Ja som ten posledný, kto by si dovolil byť nespokojný.“

O pravdivosti slov takmer dvojmetrového gólmana nikto nepochybuje. Borec, z ktorého sála pokoj a dobrá nálada na každom kroku v sebe nikdy nezaprie tímového ducha. "Zdravá konkurencia je jedna vec a pohoda medzi brankármi druhá. My nemáme problém zájsť spolu do mesta na kávu. Matúš Kozáčik je skúsený gólman, Janko Mucha chytal dokonca na svetovom šampionáte... Ide len o to, aby sme si navodili dobrú amotsféru a po tom, čo sme spolu dlhšie ako mesiac, aby sme sa uvoľnili, odreagovali."

Zápasy a výkony brankárskej jednotky, Matúša Kozáčika, sleduje z lavičky náhradníkov. Veľa diskusií vyvolal najmä gól Garetha Balea z priameho kopu. "Ja by som sa nechcel púšťať do hodnotenia. Bale urobil jednu skvelú vec. Nesnažil sa dosiahnuť veľký parádny gól, ale v prvom rade chcel trafiť bránu. Keď si k tomu pripočítame lopty, ktoré sú naozaj nepríjemné a veľmi plachtia, tak je brankár jednoducho v ohrození,“ povedal na margo gólu v prvom vystúpení našich proti Walesu a smerom k aktuálnej klíme v našom tíme dodal: "Nálada je výborná. Prvý zápas sme si predstavovali inak, no proti Rusom sa ukázala morálna sila mužstva. Práve v takýchto chvíľach držíme spolu. Toto je jedna z našich silných stránok.“

Ak chceme uspieť proti Angličanom, budeme musieť tasiť tie najsilnejšie futbalové zbrane. V pondelok hráme v Saint-Étienne o postup. "Ťažký súper. Angličania hrajú do kombinácie, vieme, že majú veľmi rýchle krídla. Zároveň však tým, že hru otvárajú, vzniká priestor pre nás. Bude to stáť veľa síl, chlapci budú musieť hrať na hranici možností, no ja im verím."

Novota odkrútil v Rapide Viedeň päť sezón a jeho púť v zeleno-bielom drese zďaleka nekončí. "V Rakúsku som spokojný ja i moja rodina. Predĺžil som zmluvu o ďalšie dva roky, v Rapide teda pobudnem minimálne do roku 2018," naznačil najbližšiu budúcnosť a smerom k úvodnému vystúpeniu Rakúšanov na turnaji dodal: "Prehrali s Maďarskom a po remíze Portugalska s Islandom sa skupina zamotala ešte viac. Všetko je otvorené, myslím si, že sa ešte môžeme dočkať ďalších prekvapení."