Ostalo veľké prázdno, zomrel Štefan Sapár

Posledná aktualizácia 10.11.2020 19:35

autor: TASR, zdroj: SFZ

NITRA (SFZ) – Tradičná slovenská futbalová bašta dostala ranu a smúti celý slovenský futbal – v pondelok v nemocnici odišiel do futbalového (a nielen funkcionárskeho...) neba Štefan Sapár. Smutná správa nielen pre tých, ktorí mali česť poznať ho osobne.

Pre tých, ktorí s ním zviedli aspoň jeden slovný súboj v mene futbalovej budúcnost a progresu, ostal v stále živej pamäti ako skvelý rečník a zdatný argumentátor. Pre nitriansku často znesvárenú futbalovú rodinu ako maják racionálneho východiska, podstatou ktorého bol alfou a omegou klub, či sa volal AC, Plastika alebo napokon FC, pretože práve „Pišta“ Sapár bol spolu s Milanom Lešickým a funckionárskymi masťami mazaným Štefanom Baťalíkom architektom prvého profesionálneho klubu na území Československa po Novembri 1989.

Rodák z Kyneku, mestskej časti Nitry, videl často „za roh,“ čo nie vždy bola výhoda. On si však šiel pevne za svojím, v živote, v profesii aj vo futbale. Získal si rešpekt v rodinnom prostredí i v pracovnom okolí, jeho názor mal váhu a o ním uvažované projekty sa opierali ľudia nielen v domácich podmienkach. 

Ako prvý prezident prvého futbalového klubu na našom území získal vysoký kredit vo federálnych futbalových štruktúrach, kde už mal meno ako člen či neskôr šéf niekoľkých komisií riadiaceho orgánu. 

Jeho srdce však patrilo futbalovej Nitre, stál za transformáciou klubu spod Zobora aj za jeho výrazným prienikom na európsku scénu – jednak účasťou v Pohári UEFA ale aj predajom Ľubomíra Moravčíka do AS St. Etienne priamo spod Zobora do Francúzska!

Po odchode z FC Nitra sa stal predsedom Západoslovenského futbalového zväzu a vo funkcii zotrval niekoľko volebných období, (1996 – 2010), zároveň pôsobil ako podpredseda SFZ, v roku 1998 v konečnej fáze volieb stiahol svoju kandidatúru na prvého muža slovenského futbalu.

Je čestným členom Slovenského futbalového zväzu.

Aj keď už roky nebol aktívnym vo futbalovom dianí, jeho odchod je pre mnohých akýsi nepatričný. Pretože Štefan Sapár bol istota odpovede na mnohé futbalové otázky. Od pondelka 9. novembra 2020 už počuť len ticho...

Česť vašej/tvojej pamiatke, Štefan Sapár. V slovenskom futbale nastalo na jednom mieste veľké prázdno.

Značky
Autor
Peter Šurin
Osoba
Štefan Sapár
SFZ
parte
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.