angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Pilotné stretnutie slovenských trénerov Fortuna ligy so zástupcami SFZ

15. Máj 2018

TRENČIANSKE TEPLICE (SFZ/PETER ZEMAN) – Technický riaditeľ SFZ Ján Greguš a zástupca trénerov vo výkonnom výbore SFZ Dušan Radolský diskutovali s ôsmimi trénermi najvyššej domácej súťaže na stretnutí v Trenčianskych Tepliciach.
 

Galéria

Osem elitných trénerov - zástupcov slovenských klubov v najvyššej domácej súťaži – prijalo pozvanie zástupcov SFZ Dušana Radolského a Jána Greguša, aby otvorene diskutovali na témy týkajúce sa klubového života a tiež potrieb mládežníckych reprezentačných výberov.

Pozvanie do Trenčianskych Teplíc prijali: Norbert Hrnčár (MFK Ružomberok), Ivan Galád (FC Nitra), Vladimír Cifranič (AS Trenčín), Adrián Guľa (bývalý tréner MŠK Žilina), Juraj Jarábek (ViOn Zlaté Moravce-Vráble), Martin Ševela (ŠK Slovan Bratislava), Marek Fabuľa (FK Železiarne Podbrezová) a Anton Šoltis (MFK Zemplin Michalovce).

„Oslovili sme elitnú skupinu trénerov pôsobiacich na najvyššom stupni na domácej scéne. S kým iným diskutovať, ak nie s trénermi najvyššej domácej súťaže? Na prvé stretnutie sme pozvali výhradne slovenských trénerov. Zámerom bolo povedať si niečo o možnostiach zladenia filozofie SFZ so zámermi a smerovaním jednotlivých klubov, najmä v spojitosti s implementovaním mladých hráčov do seniorských tímov, respektíve ich prechodu z mládežníckej kategórie do seniorskej. Aj preto sme tentoraz neoslovili zahraničných trénerov, hoci v budúcnosti nevylučujeme ani tento dialóg,“ vysvetlil Dušan Radolský.

Takmer dvojhodinové stretnutie otvorilo niekoľko tém. V neformálnej debate zazneli otázky mediálneho pokrytia Fortuna ligy, profesionálnych rozhodcov, rezonovala otázka zavedenia povinnej kvóty pre štart mladých hráčov v 2. lige, účasti B-tímov v 2. a 3. lige, či dvojitého štartu hráčov na farmách. Živú diskusiu vyvolal model z Česka, kde vznikla súťaž tímov do 23 rokov. Tá je podrobená u susedov kritike, hoci: „Je to vec nastavenia myslenia. Ak do súťaže posielajú kluby menej kvalitných mladých hráčov bez väčšej perspektívy, stráca súťaž zmysel. V skutočnosti to však môže byť geniálny projekt, ak by sme ho uchopili z opačného konca,“ kontroval v diskusii tréner Adrián Guľa.

Významnú časť debaty tvorila téma ihrísk pre mládež v jednotlivých kluboch a sekundárne zaznela aj otázka štruktúry republikových súťaží. Pilotné stretnutie, podľa reakcií zúčastnených, bolo hodnotené vysoko pozitívne a jeho účastníci sa dohodli v blízkej budúcnosti na ďalších stretnutiach. Záver sa niesol v znamení zosumarizovania dohôd, ktoré bude tlmočiť zástupca trénerov Dušan Radolský ďalším členom VV SFZ na jeho zasadnutí.