www.futbalsfz.sk

Pre divácky komfort nestačí len moderný štadión

utorok, 15.11.2016
|
Posledná aktualizácia 15.11.2016 16:47

BRATISLAVA (SFZ/TASR) - Slovenský futbalový zväz chce na štadiónoch docieliť bezpečné a bezbariérové prostredie a bezpečnostné opatrenia bez rizík.


Preto je potrebná certifikovaná infraštruktúra i vypracované bezpečnostné postupy pri mimoriadnych situáciách,” povedal bezpečnostný manažér SFZ Peter France na vedeckej konferencii Spoločenský boj proti diváckemu násiliu s medzinárodnou účasťou, ktorá sa konala pod záštitou ministra vnútra SR Róberta Kaliňáka.

Okrem Franceho vystúpili bezpečnostný SZĽH Marek Bednárik, viceprezident PZ Ľubomír Ábel, riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia PZ Jozef Olekszy, riaditeľ odboru extrémizmu a diváckeho násilia PZ Pavol Kocán aj hostia z Česka a Poľska.
Podľa Franceho nestačí len moderný stánok, pokiaľ nemá personál dostatočné vyškolenie, a naopak: "Ani vo Wembley si ľudia bez vzdelania neporadia a na zlom štadióne sa nedajú robiť zázraky. Zámer je, aby sa tieto dva faktory súbežne vyrovnávali." Bezpečnostný manažér SFZ nespomenul Wembley náhodne, za víziou sa totiž skrýva implementácia stratégie britských kolegov.
"Je overená tridsiatimi rokmi praxe, podarilo sa tam eliminovať prejavy diváckeho násilia. Medzinárodná kooperácia vo futbale je nastavená výborne, spolupracujeme so všetkými zväzmi združenými v UEFA, s expertmi Stáleho výboru Rady Európy, expertnou skupinou na veľké športové podujatia v Bruseli, aj s bezpečnostnými pracovníkmi UEFA. Najdôležitejšie sú prevencia a komunikácia s fanúšikmi," zdôraznil France.
Na národnej úrovni funguje dennodenná spolupráca s Úniou ligových klubov. "Chceme, aby ľudia radi chodili na zápasy a cítili sa bezpečne i komfortne. Ľudia sa radi prídu pozrieť na dobrý futbal, o to viac, keď budú štadióny spĺňať najvyššie normy, usporiadateľská služba ich korektne privíta a bude pôsobiť nekonfliktne, keď bude zabezpečené pohodlie bufetmi, toaletami, sektormi či aktivitami pre rodiny s deťmi. Nestane sa to však zo dňa na deň, stratégia je dlhodobá, podstatné je, že ideme správnym smerom," dodal France. Všetky fortunaligové dejiská sú vybavené kamerovými systémami, tie neslúžia na identifikáciu priaznivcov, ale pre celkovú bezpečnosť a monitorovanie.
Jozef Olekszy predstavil Pilotný projekt antikonfliktných tímov, ktoré predchádzajú vzniku konfliktov a v prípade ich vzniku alebo eskalácie pôsobia preventívne efektívnou komunikáciou.
 


Peter Šurin
Značky
keywords
štadióny
keywords
bezpečnostný manažér
keywords
komfort
keywords
France
Mohlo by vás zaujímať
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.