Pred 20 rokmi – (Ne)naplnený sen jednej generácie

Nedeľa, 14.6.2020 06:00 | Posledná aktualizácia 14.6.2020 07:38
Stretli sa pri záverečnom sústredení pred ME, zľava tréner Dušan Radolský a tri opory tímu Karol Kisel, Szilárd Németh, kapitán Juraj Czinege.
Stretli sa pri záverečnom sústredení pred ME, zľava tréner Dušan Radolský a tri opory tímu Karol Kisel, Szilárd Németh, kapitán Juraj Czinege.
autor: TASR, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ)  “Zobudili sme našich fanúšikov. Výkonmi sme oslovili ľudí. Uverili nám, že to myslíme vážne, poctivo, skutočne. Ako celok aj jednotlivci. A urobili sme našich ľudí šťastnými,“ vrátil sa dvadsať rokov dozadu tréner Dušan Radolský k finálovému turnaju ME hráčov do 21 rokov, ktoré sa hrali na Slovensku od 27. mája do 3. júna 2000.

Na štyroch štadiónoch v troch mestách – Tehelné pole a Pasienky v Bratislave, trnavský ŠAM a trenčiansky na Sihoti – sa prezentovali budúce veľké svetové futbalové hviezdy, vtedy ešte len hviezdičky. Zaujímavé mená? Pletikosa, Tudor, Grygera, Ujfaluši, Jankulovski, Baroš, van Bommel, Kuyt, Venegoor of Hesseelink, Capdevila, Xavi, Puyol, Lampard, Carragher, Perrotta, Gattuso, Abbiati, Kahveci, za najlepšieho hráča turnaja vyhlásila UEFA Pirla. 

A naši? “ Dobrý ročník... Rozpätie narodenia 1977 až 1979, chlapci hrali v lige, dvaja už boli vonku, zbierali skúsenosti v dospelom futbale aj na medzinárodnom fóre. Interisti, slovanisti, Kisel, Greško... Šestnásti z tohto kádra neskôr hrali aj za reprezentačné áčko. Všetko si sadlo, aj vzťahovo. Prístup, väzby, pracovitosť, spolupráca,“ aj po dvoch desaťročiach naberie Radolského hlas inú tóninu, je cítiť, že nebol pre hráčov len trénerom, že puto medzi nimi bolo i osobné.  Pomenovanie „ako rodina“ je klišovitá fráza, no “presne to sedí na našu partiu,“ dupľuje tréner.
Na začiatku cesty postavil dobrý realizačný tím – asistent Bohumil Andrejko, tréner brankárov Jozef Hroš, lekár Vladimír Pener, masér Jozef Novák, technický vedúci Dušan Huňady, funkcionársky zastrešoval tím Ivan Nemečkay.
“Všetci sme rešpektovali stanovené pravidlá. A dôverovali sme si, my hráčom a hráči mne aj celému realizačnému tímu. Mali sme i šťastie a to prichádza k tomu, kto je pripravený. My sme boli. A...“ pri tejto myšlienke sa Radolský odmlča,l “a nechýbalo zdravie. Už len z pohľadu toho, že dnes vieme, čím prechádza Marián Čišovský. Stále  nevieme, čo je s Babničom, ako žije. Z toho som smutný.“
Bol to úspech. Už prejsť cez kvalifikáciu, v ktorej sme súperili s Portugalskom, Rumunskom, Maďarskom a Azerbajdžanom a vyhrali sme skupinu, znamenalo ukázať silu. Futbalovú a mentálnu.
Potom v play-off súboji na dva zápasy Radolského družina dvakrát zdolala Rusko! Nasledovalo strihanie trénera, ktoré vošlo do histórie slovenského futbalu.  “Kapitán Czinege si to vychutnal, pekne strojčekom a do hola. Mal som odskúšané, že takéto momenty fungujú, že nestratím nič z autority, naopak, že to hráčov motivuje a partiu ešte viac zomkne. Oplatilo sa, otvorili sme si dvere na ME a cez ne aj na olympiádu v Sydney.“ Táto futbalová aj životná etapa z rokov 1999 a 2000 priniesla veľa úžitku. “Hráčom aj mne,“ bez okolkov priznal Dušan Radolský. 

V čase, keď už bolo po mládežníckom šampionáte a Dušan Radolský chystal tím na olympiádu do Sydney.
V čase, keď už bolo po mládežníckom šampionáte a Dušan Radolský chystal tím na olympiádu do Sydney.
autor: TASR, zdroj: SFZ

Czinege bol kapitánom, predĺženou rukou trénera. Zodpovedný Greško mal v sebe potrebu uvažovať, rozmýšľať, všetko chcel posunúť ďalej, vyššie. Svoje vážne miesto v tíme mali Németh, Kisel, Hlinka... “Za týmto mužstvo stál slovenský futbalový národ,“ do jednej vety vložil Dušan Radolský dobré výsledky, parádne umiestnenie aj vysoké návštevy na tribúnach na zápasoch Slovenska počas záverečného turnaja ME.
V skupine naša dvadsaťjednotka skončila druhá o jeden gól v rozdiele skóre (Taliansko 6:2, Slovensko 5:2 pri zisku oboch 7 bodov), jediná prehra na turnaji prišla v zápase o 3. miesto. Aj tak však bola miestenka na olympiádu vo vrecku!
Že pri nominácii na Hry vstúpili do diania nešportové sebecké klubové hry, ktoré dostali prednosť pred štátnou reprezentáciou, je už iná kapitola, hoci zviazaná  práve s touto generáciou. A jej (ne)naplneným snom...

ZÁPASY SLOVENSKA 21 NA ME 2000

TURECKO

2:1

Greško, Čišovský

TALIANSKO

1:1

Babnič

ANGLICKO

2:0

Babnič, Németh

ŠPANIELSKO

0:1

KTO BOL V KÁDRI

BRANKÁRI: Peter Bartalský (Inter), Kamil Čontofalský (Bohemians), Gejza Pulen (Prešov)
OBRANCOVIA: Eduard Hrnčár (Nitra), Marián Čišovský (Inter), Peter Hlinka (Prešov), Miloš Krško (Trenčín), Vratislav Greško (Leverkusen), Peter Lérant (Leverkusen), Martin Petráš (Prievidza), Andrej Šupka (Dubnica)
STREDOPOLIARI:
Karol Kisel (Bohemians), Juraj Czinege (Inter), Miroslav Barčík (Žilina), Marek Mintál (Žilina), Pavol Sedlák (Slovan)
ÚTOČNÍCI: Szilárd Németh, Peter Babnič (obaja Inter), Ľubomír Meszároš (Slovan), Martin Vyskoč (Ružomberok)


Značky