Pred zápasom v Prahe stretnutie legiend pri príležitosti osláv 100 rokov Československa

sobota, 24.11.2018
|
Posledná aktualizácia 05.12.2018 11:37

PRAHA (SFZ/PETER ZEMAN) – Futbalová asociácia Českej republiky (FAČR) zorganizovala v pražskom hoteli Don Giovanni pred duelom Česka so Slovenskom slávnostný galavečer pri príležitosti osláv 100 rokov Československa a 50 rokov existencie týždenníka Gól. Medzi pozvanými nechýbala plejáda českých a slovenských futbalových legiend, počas galavečera vystúpil tiež predseda FAČR Martin Malík a prezident SFZ Ján Kováčik.

Duel v Prahe s Českom mal športový náboj v podobe vzájomného súboja o zotrvanie v Lige národov, zároveň sa niesol v priateľskom duchu stretnutia dvoch krajín, ktoré dosiahli na športovom poli nejeden prenikavý úspech. Spoločná reprezentácia Československa odohrala 499 oficiálnych medzištátnych stretnutí a v roku 1976 získala titul majstra Európy. Na svetových šampionátoch vybojovalo Československo striebro na MS 1934 v Taliansku a v roku 1962 v Čile. Rok 1980 priniesol potom zlato z OH v Moskve, bronz z ME v Taliansku a medzi úspechy sa radí aj striebro z OH 1964 v Tokiu.

Spomienky oživilo v pondelok (19.11.) stretnutie legiend v rámci galavečera pred vzájomným duelom slovenských sokolov s Českom. Slováci Anton Ondruš, Jozef Čapkovič, Ján Švehlík, Ján Pivarník, Karol Dobiaš, Ladislav Petráš, Alexander Vencel a Ladislav Jurkemik v spoločnosti Iva Viktora, Josefa Jelínka, Jana Lálu, Jana Kollera, či Antonína Panenku. Spoločne si zaspomínali na najsvetlejšie momenty kariéry.  

Súčasťou galavečera bolo aj uvedenie nového „Klubu ligových šampiónov“ z dielne týždenníka Gól. Okrem „Klubu ligových kanonierov“ a „Klubu ligových brankárov“ tak vznikol ďalší elitný klub, do ktorého vstupujú najúspešnejší českí futbalisti podľa počtu získaných trofejí. Prvýkrát tak redakcia týždenníka Gól odovzdala bronzové, strieborné a zlaté odznaky, tie najcennejšie patria dvojici Vladimír Šmicer a Jiří Jarošík.  

Medzi pozvanými hosťami nechýbali ani prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.  

„Skladám poklonu týmto mužom. Nikdy v živote som nemal možnosť stretnúť sa v jednej miestnosti s toľkými frajermi, ktorí vo futbale dokázali to, čo dokázali. Rok 1962 si nepamätám, vtedy som sa narodil, ale rok 1976 mám v pamäti. Zápasy som sledoval na čiernobielom televízore a živo si spomínam aj na finále ME 1996. Vnímal som ten zápas ako finále, ktoré sa týka aj mňa. Pretože ja som sa narodil v Československu a budem sa tak cítiť až do konca života. Vďaka vám a vašim úspechom, celý svet vedel, kde je Československo,“ zložil poklonu prítomným legendám československého futbalu počas vystúpenia prezident SFZ Ján Kováčik. 

Záverečné slovo patrilo hostiteľovi galavečera, predsedovi FAČR Martinovi Malíkovi. „Byť v spoločnosti vás všetkých, ktorí ste písali históriu československého futbalu, je úžasný pocit. Nielen vďaka vašim dnešným spomienkam a obrázkom, ktoré sme tu mohli vidieť, je jasné, že nám futbal išiel v uplynulých 100 rokoch výborne a ja verím, že od českých a slovenských futbalistov môžeme v niečo podobné dúfať aj v blízkej budúcnosti.“

Titulná fotografia - zdroj: facr.fotbal.cz


Peter Zeman
Značky
keywords
100 rokov
keywords
Československo
Osoba1
Osoba1
Osoba
Osoba
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.