Seriál „Legendy slovenského futbalu“ mieri na obrazovky Futbalnet TV

Posledná aktualizácia 09.2.2020 13:24

autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Súčasťou programovej štruktúry Futbalnet TV je aj produkcia seriálu „Legendy slovenského futbalu“, mapujúci najvýznamnejšie osobnosti a najslávnejšie momenty z histórie slovenského futbalu. Premiéra je na programe už vo štvrtok 20.2, v priestoroch Siene slávy slovenského futbalu sme privítali Jozefa Kšiňana a Milana Dolinského.

Akademia Futbalitana, Grassroots, Dajme spolu gól a v najbližších dňoch premiéra ďalšieho seriálu z produkcie Futbalnet TV s názvom „Legendy slovenského futbalu“, ktorého ambíciou je zmapovať to najdôležitejšie a najzaujímavejšie z takmer storočnej histórie československého a slovenského futbalu. „Som presvedčený o tom, že výpovede osobností, priamych účastníkov najslávnejších zápasov a postáv, ktoré písali dejiny slovenského futbalu, budú spolu s unikátnymi archívnymi zábermi, veľkou pridanou hodnotou Futbalnet.tv. Dá sa povedať, že hovoríme o originálnych, autentických materiáloch, ktoré budú môcť fanúšikovia vidieť iba u nás,“ zosumarizoval zámer autorov seriálu šéf projektu Futbalnet TV Jaroslav Šišolák.

Československá futbalová reprezentácia odštartovala svoju púť pred 100 rokmi na VII. letných olympijských hrách v Antverpách, pravda, v tíme ČSR nebolo jediného Slováka, ktorý by bol súčasťou tímu, ktorý dokráčal až do finále. Prvým Slovákom, ktorý kedy obliekol reprezentačný dres bol Pavol Šoral. Stalo sa tak 28. októbra 1929 v zápase proti Juhoslávii. Márne by ste hľadali pamätníka tohto historického okamihu, premiérovým hosťom v imrpovizovanom štúdiu v Sieni slávy bol však muž, ktorý sa s Pavlom Šoralom osobne poznal. O spomienky na kameru sa podelil Jozef Kšiňan: „Pamätám si  ho ako hráča na sklonku kariéry. Vtedy hrával už len sporadicky za béčko. V čase, kedy debutoval v reprezentácii som mal iba dva roky, neskôr chodil k nám do Petržalky za jednou slečnou, s ktorou sa neskôr oženil. Mal som tú česť poznať sa s ním osobne,“ hovorí 93-ročný žurnalista a zároveň laureát Siene slávy slovenského futbalu Jozef Kšiňan.

História slovenského futbalu je bohatá na osobnosti a významné udalosti. Pre nás je výzvou osloviť všetkých žijúcich pamätníkov významných momentov a zachytiť ich výpovede a spomienky pre ďalšie generácie. V minulom roku sme otestovali pilotný projekt, kedy sme si do Siene slávy pozvali pánov Vladimíra Kindera, Tomáša Stúpalu a Martina Obšitníka, účastníkov prvého zápasu Slovenska v novodobých dejinách pred 25 rokmi, proti Chorvátsku. Projekt sme pripravovali aj technicky, testovali sme možnosti umiestnenia kamier, či štruktúry samotnej diskusie. Samozrejme, pýtali sme sa aj na ďalšie osobnosti a odštartovali tak spomienky hráčov, kamarátov, napríklad na dnes už nebohého Petra Dubovského. Neskôr sme vycestovali do Žiliny za Drahomírom Krásnohorským, synom účastníka MS 1954 Antonom Krásnohorským. Čakajú nás diskusie v Sieni slávy, pátranie po videozáberoch v televíznych archívoch, či cesty s kamerou po Slovensku s cieľom urobiť všetko, čo bude v našich silách, aby sme pripravili divákom exkluzívny seriál a zároveň zanechali pre ďalšie generácie jedinečné výpovede jedinečných osobností,“ predstavil projekt tajomník Siene slávy slovenského futbalu Peter Zeman.

Štvrtkové natáčanie „voňalo“ históriou. Po legendárnom žurnalistovi Jozefovi Kšiňanovi prijal pozvanie aj účastník a držiteľ bronzu z ME 1960 Milan Dolinský. „V tom čase to bol Pohár národov a hralo sa vôbec prvýkrát. Do kvalifikácie vstúpilo sedemnásť krajín, nám sa podarilo dokráčať až na záverečný turnaj do Francúzska, kde sa predstavila najlepšia štvorka. ZSSR bolo nad naše sily, v súboji o bronz sme však domáce Francúzsko zdolali 2:0,“ zaspomínal si bývalý futbalista ČH Bratislava, ktorý kvalifikačnými gólmi proti Írsku a Dánsku prispel k postupu na šampionát a v 10 zápasoch nazbieral 5 reprezentačných gólov. Významný úspech zažil aj na klubovej úrovni. „S ČH Bratislava sme sa stali majstrami. Tichý, Scherer, Buberník, Weiss, mali sme skvelé mužstvo a pri odvete 2. kola PEM proti Glasgow Rangers prišlo najviac divákov v histórii československého futbalu. 60 000 fanúšikov na Tehelnom poli. Ľudia stáli až pri postrannej čiare, rozhodca nemal kadiaľ bežať, padla tribúna,“ spomínal Milan Dolinský.

Aj jeho výpovede zaznamenali kamery Futbalnet TV a budú súčasťou rozsiahleho seriálu v rámci OTT platformy Slovenského futbalového zväzu s názvom „Legendy slovenského futbalu“. Pravidelným vysielacím dňom bude štvrtok, každých štrnásť dní si tak budú môcť fanúšikovia spolu s nami zaspomínať a pripomenúť najsvetlejšie momenty z histórie československého a slovenského futbalu. História si potrpí na štatistiky, zaujímavosti a čísla, seriál „Legendy slovenského futbalu“ odštartuje premiérovo vo štvrtok 20.02.2020.SFZ
Značky
Autor
SFZ
Osoba
Jaroslav Šišolák
Osoba
Milan Dolinský
Osoba
Jozef Kšiňan
Osoba
Peter Zeman
Projekt
Futbalnet TV
Projekt
Legendy slovenského futbalu
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.