www.futbalsfz.sk

SFZ 80 – Nezabudnuteľný Petráš odfúkol prach zabudnutia na Pamätnici SFZ 80

sobota, 08.12.2018
|
Posledná aktualizácia 09.12.2018 22:17

autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ/pš) – Pamätnica SFZ 80, publikácia mapujúca kto, kedy, ako a čo vo futbalovom hnutí za osem dekád na Slovensku robil, dosiahol ale i nezvládol, už môže putovať po cestách aj necestách – v piatok ju odfúknutím prachu pokrstil a na potulky vypravil Ladislav Petráš, jedna zo žijúcich legiend slovenského futbalu.


Samotná tvorba knihy trvala polroka. Predchádzala jej zásadná príprava a po jej dokončení nasledovali ďalšie úkony, aby sa každý, kto chce vedieť, ako to naozaj v slovenskom zväze (či predtým sväze alebo aj VFZ SÚV ČSZTV) bolo, mohol s touto skutočnosťou oboznámiť.

Štvorica autorov, traja s novinárskou minulosťou, plus archívy renomovaných fotoreportérov i redakcie Šport (spoluvydavateľa tejto publikácie) dali dokopy 208 strán pútavého čítania. Nie len štatistické góly, body a tabuľky, ale najmä niť príbehov ľudí a udalostí, namotaná do mohutného klbka informácií o slovenskom futbale cez optiku najvyššieho orgánu. Tvoriť to všetko pomáhali desiatky blízkych i osobne autorom neznámych ľudí, takže v ojedinelej publikácii sú znovuobjavené mená, nové skutočnosti ako aj chronicky známe fakty vo sviežom šate okolností. 

Prezident SFZ Ján Kováčik sa na margo knihy vyjadril slovami: “Príbeh tejto publikácie je nikdy nekončiaci prúd udalostí a kapitol, plynúci stále ďalej a ďalej. Som presvedčený, že pri spisovaní storočnice pribudnú ďalšie výnimočné udalosti a skvelé osobnosti, nadväzujúce na tých, ktorí sú spomenutí na týchto stránkach.“ Múdre slová, čo poviete?

“Naša Pamätnica SFZ 80 nie je bezchybná, ako nie je bezchybný život nikoho z nás. Tvorili sme ju s najlepším vedomím a svedomím, snažili sme sa pri písaní dejín zväzu rešpektovať realitu doby, pretože na pravdu môže byť rôzny názor. Verím, že sa nám podarilo vytvoriť nie učebnicu, ale dejinný šlabikár, ktorý primárne ľudí poteší. A kto sa chce dozvedieť niečo nové, určite sa to na stránkach tejto publikácie dozvie, kto sa chce zahĺbiť do spomienok, nájde si tému a môže sa jej držať naprieč 208 stranám. Futbal žije a žiť bude, SFZ rovnako,“ zaznelo z úst zostavovateľa knihy Petra Šurina po slávnostnom krste.

Pamätnicu SFZ 80 pokrstil Ladislav Petráš, žijúca legenda nášho futbalu, ktorému patrí na stránkach knihy nejeden riadok a niekoľko fotografií. Symbolicky vypravil ojedinelú publikáciu sfúknutím prachu. Prachu zabudnutia. Francúzsky spisovateľ Théophile Gautier totiž napísal, že zabudnutie je druhá smrť a slovenský futbal i slovenský futbalový zväz žije!

Pamätnicu SFZ 80 kúpite v každom dobrom kníhkupectve a zaručene na futbalnet.shop


Peter Šurin
Značky
Téma
SFZ 80
Autor
Peter Šurin
Osoba1
Osoba1
Osoba
Osoba
Mohlo by vás zaujímať
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.
banner