www.futbalsfz.sk

SFZ 80 – Silná kniha o Leopoldovi „Jimovi“ Šťastnom, ktorý „u nás tomu najviac rozumel“

piatok, 03.08.2018
|
Posledná aktualizácia 06.8.2018 09:10

BRATISLAVA (SFZ/pš) – Do sedmice všetko dobré – obsahom ďalšieho dielu knižnej edície Belasé legendy je život Leopolda „Jima” Štastného, člena Siene slávy slovenského futbalu.


BRATISLAVA (SFZ/pš) – Do sedmice všetko dobré – obsahom ďalšieho dielu knižnej edície Belasé legendy je život Leopolda „Jima” Štastného, člena Siene slávy slovenského futbalu.

“Jim bol a stále je najvýznamnejšia slovenská futbalová osobnosť,“ povedal pri krste knihy o tomto futbalovom i ľudskom velikánovi Jozef Vengloš, slovenský Tréner storočia, ďalšia výrazná slovenská osobnosť

Kniha zachytáva nielen športovú – hráčsku a trénerskú – púť Šťastného, ale aj jeho pohnuté ľudské osudy. Paradox, že protižidovské zákony prakticky ukončili jeho hráčsku kariéru v 29 rokoch, ale naštartovali jeho trénerskú cestu, ktorá bola ešte výraznejšia, je len jednou zo svojských farieb jeho osudu. Ten je ako dúha, pretože hoci je v ňom veľa ústrkov a ublížení, silný duch Jima Šťastného sa nikdy nenechal pokoriť.  Nemal to v živote ľahké, väznili ho, režimy mu zakazovali trénovať, no jeho um a vôľa sa vždy presadili. 
“U nás tomu najviac rozumel,“ zdupľoval Jozef Vengloš, jeden z krstných otcov knihy, ktorý sa nikdy netajil, že sa hlási ku Šťastnému ako svojmu vzoru a futbalovému učiteľovi. Aj preto, že práca a výsledky Jima Šťastného potvrdili, že predbehol dobu. “Výrazne ovplyvnili rozvoj futbalu,“ argumentuje Vengloš.
Mimochodom, v rakúskej metropole Viedni, kde strávil roky života a našiel potrebnú oázu na vnútornú pohodu, majú  v 22. obvode ulicu, ktorá nesie jeho meno.
A teraz už v rodnej vlasti existuje kniha, ktorá je silná obsahom o živote nevšedného muža.

Fotografie sú od Jána Lukyho.
Na fotografiách sú: autor knihy Tomáš Černák a krstní otcovia Jozef Kšiňan a Jozef Vengloš (1), v publiku boli i slovanisti Peter Mutkovič a Ľudovit Cvetler (2), Ivan Hrdlička a Alexander Vencel (3). Krstní otcovia po uvedení diela do sveta (4), syn Michal Šťastný a krstní otcovia (5)


Peter Šurin
Značky
Téma
kniha
Osoba
LeopoldJinŠtastný
Osoba
Osoba
Mohlo by vás zaujímať
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.