SFZ – Do licenčného konania podalo prihlášku približne 60 klubov

Posledná aktualizácia 18.12.2020 15:47
Pracovné stretnutie o licenčnom konaní.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Do záverečnej minúty 15. decembra 2020 museli kluby Fortuna ligy, II. ligy, I. ligy žien, mládežníckych súťaží a záujemcovia o súťaže UEFA a Ligu majstrov žien, ktoré chcú v týchto ligách hrať v sezóne 2021/22, odoslať prihlášku na licenčné konanie. Smernica o licenčnom konaní predpisuje a ukladá povinnosti družstvám, ktoré musia splniť, ak chcú súťažiť v príslušných súťažiach.

Zástupcovia klubov museli licenčnej administratíve SFZ odoslať v prihláške dohodu o mlčanlivosti medzi SFZ a klubom, v súvislosti s licenčným konaním v licenčnom cykle 2020/2021; vyhlásenie žiadateľa o licenciu – súhlas s preverovaním, s úradne overenými podpismi štatutárov klubu; vyplnenú prihlášku do licenčného konania, s úradne overenými podpismi štatutárov klubu, a meno s kontaktnými údajmi minimálne jedného zástupcu klubu, zodpovedného za plnenie úloh klubového licenčného systému v klube a prípravu licenčnej dokumentácie.

“Tieto dokumenty museli kluby poslať doporučenou poštou, lebo v niektorých vyžadujeme aj úradne overený podpis. Zvyšok licenčného konania pri kluboch Fortuna ligy a II. ligy bude pokračovať už v elektronickej podobe. Zástupcovia najvyššej súťaže absolvovali elektronické licenčné konanie už minulý rok a druholigisti sa s ním zoznámia tento rok. Ešte sa snažíme odstrániť nejaké chyby, aby sme mohli modul licenčného konania spustiť a pracovať v ňom naplno. Ak je v prihláške nejaký nedostatok, kontaktujeme kluby, aby to napravili. Ak by prišla prihláška, na ktorej by bol  dátum odoslania po 15. 12. 2020, museli by sme zvážiť dôvody neskorého odoslania a jej platnosť,“ ozrejmil manažér klubového licenčného systému Slovenského futbalového zväzu Milan Vojtek.

Prebiehať bude sedem licenčných konaní a to pre Fortuna ligu a súťaže UEFA; pre II. ligu; pre I. ligu žien; pre Ligu majstrov žien a tri mládežnícke úrovne – akadémie, útvary talentovanej mládeže a čakateľov. „Na zväze sme vytvorili štyri pracovné skupiny a podelili sme si jednotlivé licenčné konania. Prišlo nám približne 60 prihlášok, napríklad z dvoch najvyšších mužských súťaží podali prihlášku už všetky kluby. Pre porovnanie, pred troma rokmi sme mali licenčné konanie len pre najvyššiu súťaž a postupne sa počet klubov navyšoval a zväčšuje sa objem prác. Ak by sa stalo, že klub chce podať prihlášku do súťaže UEFA aj do niektorej republikovej súťaže riadenej SFZ, tak v elektronickej prihláške odklikne, o udelenie ktorých licencií žiada,“  vravel Vojtek.

Špecifická situácia nastáva, ak sa tím ženskej súťaže chce prihlásiť do I. ligy a aj Ligy majstrov. „Licenčná administratíva UEFA žiada, aby sa v krajinách, kde sa hrá najvyššia súťaž žien, konalo licenčné konanie. Prvýkrát sa teda bude konať aj u nás. V minulej sezóne si ho však vyskúšali už slovanistky, Bardejovčanky a Myjavčanky, ktoré bojovali o miestenku v UEFA Lige majstrov žien. Všetky ním prešli. Veríme, že problémy nenastanú ani teraz na úrovni I. ligy.“

Ak by kluby mali počas licenčného konania problémy s prípravou dokumentácie, zástupcovia SFZ im budú pomáhať. „Ešte pred začiatkom licenčných konaní plánujeme pracovné stretnutia, samozrejme, pokiaľ to pandemická situácia dovolí. Ak nie, usporiadame videokonferencie,“ zakončil Milan Vojtek.

Najdôležitejšie dátumy licenčného konania

  • do 15.12.2020 – zaslanie prihlášky do licenčného konania
  • do 15.3.2021 – príprava licenčnej dokumentácie v kluboch a jej vloženie do elektronického licenčného modulu, prípadne zaslanie na SFZ
  • do 20.4.2021 – preverovanie licenčnej dokumentácie klubov, prípadné kontrolné návštevy, odporúčania pre rokovanie POLK (prvostupňový orgán licenčného konania)
  • do 31.5.2021 – rozhodnutie licenčných orgánov SFZ o udelení licencií, vrátane prerokovania podaných odvolaní
  • do 31.5.2021 – oznámenie rozhodnutí licenčných orgánov SFZ LA UEFA (len klubové súťaže UEFA a FORTUNA liga)
  • podľa požiadavky ÚLK – mimoriadne uplatnenie klubového licenčného systému voči nováčikom FORTUNA ligy a II. ligy mužov súťažného ročníka 2021/22 – skrátené licenčné konanie
  • podľa rozhodnutia orgánov UEFA, SFZ a ÚLK – potvrdenie zaradenia klubov s udelenou licenciou do príslušných súťaží súťažného ročníka 2021/2022
Značky
Osoba
Milan Vojtek
SFZ
licenčné konanie
Autor
Branislav Sarňák
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.