SFZ – Jozef Kliment odchádza z postu generálneho sekretára, odchádza aj jeho zástupca Peter Dedík

Posledná aktualizácia 15.10.2019 07:20
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ
Generálny sekretár SFZ Jozef Kliment (s mikrofónom) v spoločnosti Ladislava Petráša, Ivana Kozáka a Milana Lešického.

BRATISLAVA (SFZ) – Generálny sekretár SFZ Jozef Kliment končí po deviatich rokoch v službách slovenského zväzu vo svojej funkcii. Odchádza do Nyonu, do štruktúry UEFA, na dôležitý post.

“Bola to, vlastne stále je a bude veľká skúsenosť. Musím poďakovať Jánovi Kováčikovi, prezidentovi zväzu, za túto možnosť,“ ohliadol sa šéf sekretariátu späť. Priznal, že ponuka od vtedy nového prvého muža slovenského futbalu bola lákavá, hoci “nevedel som presne, čo všetko sa do toho zmestí.“ Riadenie sekretariátu bolo značne náročné svojím záberom, obsahom aj formou.  “Som presvedčený, že za posledné roky sme urobili kus roboty a že slovenský futbal sa hýbe dopredu. A za to, že som k tomu mohol prispieť aj ja, som vďačný. Ľuďom okolo mňa i samotnému futbalu.“ Reakcie hnutia možno vložiť do slov “bude ho škoda.“ Generálny sekretár sa však na zmenu pozerá realisticky: “Život ide ďalej, nič ho nezastaví. Slovenský futbal  sa rozvíja, napreduje, nikto nie je nenahraditeľný.“ A potom zopakoval svoje motto, životné i pracovné: “Človek nie je sám, preto som vždy hovoril „my“ a „sme.“

Kliment pracoval na SFZ na zahraničnom oddelení v rokoch 2001 až 2007, odtiaľ si ho vytiahla UEFA na štyri roky do centrály, z ktorej sa potom vrátil na Slovensko. A teraz pokračuje v cestovaní - zas do Nyonu. “Nie je to úplný návrat, idem do pozície  vedúceho oddelenia pre rozvoj národných zväzov.“ Takže nie je to tak, že kruh sa uzatvára... “Nikdy som neľutoval svoje rozhodnutia. Keď som sa zo Švajčiarska vrátil na Slovensko a neľutujem ani toto posledné, keď som reflektoval ponuku od kolegov z UEFA.“

Hoci štyri roky, strávené v Nyone, pracoval v divízii pre národné zväzy pod vedením Theodora Theodorisa, dnešného generálneho sekretára UEFA, konkrétne v oddelení pre rozvoj. Od 1. januára 2020 prichádza Kliment na pozíciu vedúceho, ktorú momentálne zastáva Thierry Favre, ten sa v štruktúre posúva na zástupca riaditeľa UEFA. V tejto chvíli pracujú v štruktúre UEFA ako profesionálni zamestnanci traja Slováci – Eva Pasquier, Jozef Záhorský a Dana Cifrová. 

Postoj prezidenta SFZ Jána Kováčika vychádzal z jeho prístupu k ľuďom, s ktorými spolupracuje. “Jozef Kliment bude zo dňa na deň ťažko nahraditeľný. Takáto ponuka na významný post v európskej inštitúcii je však zároveň ocenenie jeho práce, ľudských kvalít a tiež práce futbalového zväzu. Neprichádza každý deň, ani každý mesiac a ani každý rok. Dostať ju môžete možno raz za život. Samozrejme, že som mu vyhovel.“ 


autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ
Peter Dedík pôsobil na SFZ sedem rokov.

K rovnakému dňu ako Jozef Kliment končí svoje pôsobenie na SFZ aj zástupca generálneho sekretára pre operatívne riadenie, zastávajúci aj funkciu manažéra integrity futbalu Peter Dedík.
Vedel som o jeho plánoch šestnásť mesiacov dopredu, pred rokom mi oznámil, kedy by chcel uzavrieť svoje pôsobenie na zväze. Požiadal som ho, aby ešte do decembra 2019 pracoval, aby sme  dokončili čo najviac rozpracovaných projektov. V jeho prípade zavážili aj súkromné dôvody. Chápem ho, chce sa posunúť ďalej,“ komentoval odchod druhého človeka z kruhu vedenia zväzu prezident.
“Nikto nie je nenahraditeľný, ale nahradiť Jozefa Klimenta a Petra Dedíka rovnocenneou kvalitou a v dohľadnom čase bude nesmierne náročné,“ vystavil slovné vysoké vysvedčenie dvom odchádzajúcim kolegom Ján Kováčik.

Podľa vyjadrenia prvého muža slovenského futbalu po novembrovom výkonnom výbore sa meno nového generálneho sekretára SFZ dozvie aj verejnosť.


Peter Šurin
Značky
Osoba
Jozef Kliment
Osoba
Peter Dedík
Osoba
Ján Kováčik
Mohlo by vás zaujímať

Štefan Tarkovič a Zsolt Pakusza účastníkmi konferencie UEFA Coach Education na Cypre

07.12.2019 09:32

Fortuna Liga/SFZ - V 18. kole našej ligy vyšlú futbalisti jasný odkaz: Hráme fér

06.12.2019 16:20

Cena Jána Popluhára v rukách výnimočného človeka Jozefa Jankecha

06.12.2019 11:49

II. liga – Jeseň hodnotí predseda komisie Richtárik: Potešilo ma veľa gólov a divácky záujem

05.12.2019 16:16

Slovnaft Cup – Slovan doplnil zoznam štvrťfinalistov, žreb 12. decembra v priamom prenose

05.12.2019 15:55

Klub ligových kanonierov: Ten dar výnimočného strelca

04.12.2019 11:19

MLÁDEŽNÍCKE REPREZENTÁCIE – Tímy do 17 a 19 rokov spoznali súperov v ďalších kvalifikáciách

03.12.2019 20:10

Konferencia trénerov SFZ 2019 – tréneri mužských reprezentácií zhodnotili výsledky v uplynulom roku

03.12.2019 11:02

V Senci odštartovala Konferencia trénerov SFZ 2019

02.12.2019 18:45

SR 18 – Mentálna trénerka Pšenáková: Základom fungovania je otvorená komunikácia

01.12.2019 18:42

Euro 2020 - Ak postúpime, súperíme so Španielskom, Švédskom a Poľskom

02.12.2019 15:12

SR WU19/SR WU17 – Slovenské tímy spoznali súperov v Elite Rounde

29.11.2019 12:12

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.