SFZ – Na príjemnom stretnutí majstri futbalu zastavili čas

Posledná aktualizácia 18.12.2019 10:28
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ
Na stretnutí jubilantov a legiend slovenského futbalu, zľava generálny sekretár SFZ Jozef Kliment, Milan Lešický, Anton Urban, Milan Dolinský, Jozef Vengloš.

BRATISLAVA (SFZ) – Stretli sa v jeden deň. Jubilanti a internacionáli, zástupcovia niekoľkých generácií, hráči, tréneri i funkcionári. Prakticky so všetkými sa spája príslušnosť aspoň ku dvom z týchto skupín. A napríklad Anton Urban bol hráčom, trénerom i funkcionárom. “Vším jsem byl rád,“ zacitoval kapitán olympijského tímu z Tokia 1964 Jana Nerudu.

Čas sa zastaviť nedá. Preto po nimi naplnení jubilejného dáta narodenia si prezident SFZ Ján Kováčik pozval na stretnutie päťdesiatnika Martina Obšitníka i Gustáva Mráza, ktorý má na chrbte osem krížikov a z deviateho už polovicu. A v očiach stále ten šibalský ohník. Účastník MS 1958, majster Československa v drese bratislavskej ČH, legenda nášho futbalu. Rovnako ako Titus Buberník, ktorý na stretnutie prišiel v sprievode svoje dcéry. “Mať tvoju rýchlosť a moju techniku, aj Brazílčania by nás kúpili,“ Antona Urbana doberanie spoluhráčov stále neprešlo. Potom sa pozrel na obrazovku, kde sa striedali sekvencie zápasov z minulosti, sprevádzané sprievodným slovom mnohých osobností, vrátane – Antona Urbana. “Občas so sebou nesúhlasím,“ vyvolal smiech auditória, keď reagoval na slová, ktoré zneli z obrazovky. 

“Legendy, majstri futbalu,“ oslovili pozvaných hostiteľ, prezident SFZ Ján Kováčik. Platilo jedno aj druhé. Všetci prítomní sa mohli hrdiť prvým aj druhým oslovením, pretože páni Vengloš, Urban, Buberník, Dolinský či Mráz spĺňajú kritériá futbalových šampiónov i legiend. Najmladší Obšitník sa v tejto spoločnosti stal logicky terčom vtipov, jeho 50 rokov bolo braných za „dorastenecký či juniorský vek.” “Zvykám si,“ usmial sa futbalista, ktorý hájil farby troch prvoligových bratislavských klubov aj dvoch košických a okrem toho i Dukly Banská Bystrica či Chemlonu Humenné v časoch, keď hrali v najvyššej súťaži. Je podpísaný pod 89 gólov a “isteže ma kanonierska stovka lákala, ale nie každú šancu som premenil.“

Bol to čas na stretnutie, malú oslavu a veľa spomienok. Futbal je vďačná studnica mnohých tém a v takej spoločnosti, kde sú na jednej strane legendy a na druhej ako hostitelia okrem prezidenta SFZ generálny sekretár Jozef Kliment, viceprezident SFZ Ivan Kozák, manažér tímu internacionálov Ladislav Petráš a nedávny člen výkonného výboru Milan Lešický, jedna myšlienka striedala druhú, debata plynula a krútila sa v zákrutách spomienok, úvah a názorov.

Došlo aj na poďakovanie. Jozefovi Venglošovi a Antonovi Urbanovi za prácu, ktorú odviedli počas funkčného obdobia v Čestnej rade Siene slávy slovenského futbalu, i Jozefovi Kimentovi, ktorý bol hnacím motorom všetkého diania okolo futbalového Panteónu, ako člen výkonnej komisie SSSF .

Futbal to dokázal, zastavil čas. Aspoň na chvíľu, aspoň na hodinu. Keď slovenské legendy znova hrali či trénersky viedli svoje tímy a vkladali do toho všetko svoje nemalé umenie, vôľu a pracovitosť. “Nazdravie, páni,“ pozdvihol pohár sektu Ján Kováčik. Ďakujeme a  tešíme sa na ďalšie debaty.Peter Šurin
Značky
Osoba
Ján Kováčik
Osoba
Titus Buberník
Osoba
Jozef Vengloš
Osoba
Anton Urban
Osoba
Milan Dolinský
Osoba
Jozef Kliment
Osoba
Gustáv Mráz
Mohlo by vás zaujímať

SR WU19 – Tréner Jelšic: Hráčky správu o zrušení ME prijali ťažko

06.4.2020 11:12

VV SFZ – Tomáš Medveď: Dohoda medzi hráčmi a klubmi je otázkou prežitia, existencie, budúcnosti futbalu

06.4.2020 12:55

SR WA – Brankárka Korenčiová: Po mesiaci talianskej karantény konečne doma

05.4.2020 10:24

SR 17 – Tréner Branislav Fodrek: Rátal som s tým, že ani Elite Round, ani šampionát nebudú

04.4.2020 07:54

SÚŤAŽ - Poznáme najkrajší gól i výhercov skvelých cien!

03.4.2020 09:35

SFZ/UčPS - ANKETA k dopadu mimoriadnych opatrení v súvislosti s výskytom koronavírusu na oblasť športu

06.4.2020 21:42

GRASSROOTS - Školský pohár SLSP a McDonalds Cup definitívne zrušené

02.4.2020 04:27

UEFA/SFZ – Termín baráže s Írskom odložený do ďalšieho oznámenia

03.4.2020 19:44

Zomrel Dušan Bartovič (1944 – 2020)

01.4.2020 15:13

SR A – Mak o konci v Konyaspore: Futbal je pre mňa dôležitý, no rodina je nadovšetko

31.3.2020 17:15

SR 19 – Tréner Albert Rusnák: Hráči sú zdraví, čakáme na rozhodnutie UEFA o šampionáte

31.3.2020 08:58

SÚŤAŽ - Vyberte najkrajší gól a vyhrajte skvelé ceny!

31.3.2020 14:17

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.
banner