SFZ – Návšteva z Botswany potvrdením vzájomného partnerstva a priateľstva

streda, 14.11.2018
|
Posledná aktualizácia 14.11.2018 10:50

BRATISLAVA (SFZ/pš) – Dvojčlenná delegácia Botswanského futbalového zväzu (BFA) je na týždennom pobyte na Slovensku na pozvanie SFZ.BRATISLAVA (SFZ/pš) – Dvojčlenná delegácia Botswanského futbalového zväzu (BFA) je na týždennom pobyte na Slovensku na pozvanie SFZ.

“SFZ sa zapojil do projektu UEFA Assist a v Nyone nám vybrali za partnera z afrického kontinentu práve Botswanu,“ vysvetlil spojenie s futbalovým zväzom hospodársky tretieho najvyspelejšieho štátu Afriky generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.

Projekt UEFA Assist je postavený na spolupráci a súčinnosti európskych členov s menej rozvinutými zväzmi na iných kontinentoch. “Spolupráca je postavená jednak na finančnej podpore, ktorú UEFA presunie do pokladnice konkrétnych neeurópskych asociácií cez prihlásené európske zväzy, aj na súčinnosti jednotlivých projektov na rozvoj futbalu v rôznych oblastiach,“ pokračoval slovenský funkcionár.

V praxi to znamená, že prostredníctvom SFZ poslala UEFA do Botswany príspevok 40 000 dolárov, ktoré pomohli vylepšiť tréningové centrum BFA. “Ihrisko s umelým povrchom už fungovalo, peniaze UEFA šli na sprevádzkovanie kontajnerov, slúžiacich ako šatne, a vybudovanie sociálnych zariadení,” potvrdil generálny sekretár BFA Mfolo Edwin Mfolo (na titulnej fotografii v strede). Vlastnou iniciatívou SFZ bola dodávka ôsmich kompletných sád dresov pre mládežnícke tímy.

K zblíženiu SFZ a BFA došlo na moskovskom kongrese FIFA v júni 2018, odvtedy sa odvíjajú aj osobné väzby popredných funkcionárov z oboch strán. “Tam sa dohodla aj táto návšteva generálneho sekretára BFA pána Mfola a člena výkonného výboru zväzu, zodpovedného za technický rozvoj pána Masega Ntshinganeho. Pripravili sme im bohatý program, verím, že návšteva bude mať pre nich zmysel.“

Hostia z Botswany si pozrú priestory, kde sídli SFZ, aj obe NTC v Senci a Poprade, navštívia akadémiu v Dunajskej Strede, zavítajú na viaceré zápasy: ligové stretnutie mladšieho dorastu DAC – Michalovce, medzištátny súboj pätnástok Slovensko – Turecko, v piatok duel najvyššieho rangu v Trnave proti Ukrajine. “Naši partneri počas zostavovania akéhosi akčného plánu spolupráce prejavili záujem aj o výmenu kvalifikovaných osôb, perspektívne plánujeme ponúknuť BFA možnosť vyslať na prípravu niektorý mládežnícky výber k nám, výhľadovo hovoríme o možnosti vzájomného medzištátneho zápasu,“ povedal Jozef Kliment.

“Veľmi radi sme prijali možnosť partnerstva so Slovenským futbalovým zväzom. Je to pre nás otvorenie nových možností progresu nášho futbalu vo viacerých oblastiach,“ vyjadril sa hneď po príchode do Bratislavy generálny sekretár BFA Mfolo Edwin Mfolo. 

BFA registruje približne 25 000 futbalistov všetkých vekových kategórií, na začiatku novej éry je ženský futbal v krajine. „Radi by sme sa zoznámili so systémom fungovania ženského futbalu u vás, je to oblasť s obrovskou perspektívou. Spoluprácu nám prisľúbila aj FIFA, ktorá k nám vyšle expertov a spoločne pripravíme stratégiu rozvoja, radi by sme už vtedy mali jasno, aké kroky nám treba urobiť. A to si chceme ujasniť u vás,“ hovoril nahlas nad program pobytu na Slovensku Masego Ntshingane.
 


Peter Šurin
Značky
Téma
návšteva z Botswany
Osoba
Jozef Kliment
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.