SFZ – O pyrotechnike či násilí na našich štadiónoch, ale nielen o tom

utorok, 25.06.2019
|
Posledná aktualizácia 25.6.2019 14:49
Tém tradičného seminára pod vedením bezpečnostného manažéra SFZ Petra Franceho (vpravo) a koordinátora SFZ pre styk s fanúšikmi Mareka Majerčáka (vľavo) bolo dosť. Napríklad organizačný a návštevný poriadok na štadiónoch.
autor: MICHAL FABIAN, zdroj: SFZ

VYHNE (SFZ) – Rámec pracovný, atmosféra priateľská, väzby nadštandardné, témy aktuálne, riešenia hádam v dohľadne. Tak vyzeral seminár hlavných usporiadateľov, klubových bezpečnostných manažérov a manažérov pre styk s fanúšikmi, ktorý pripravuje bezpečnostný manažér SFZ Peter France už šiesty rok.

Peter France a zástupca Falcku Peter Lakomý (vpravo) pred debatou nielen o prvej pomoci na futbalových štadiónoch.

Za ten čas sa vytvorila v skupine, ktorá si postupne ľudsky „sadla“ a do ktorej postupne pribúdajú ďalší a ďalší kluboví aktivisti, tendencia riešiť problémy, hľadať a nachádzať odpovede na otázky, súvisiace s ich pracovnými pozíciami. Témy sú už roky viac-menej tie isté, ale postupom doby sa inovujú či vyvíjajú - organizácia zápasov, násilie, na štadiónoch, pyrotechnika, poskytnutie prvej pomoci, spolupráca s políciou, výjazdy fanúšikov.
Každá z nich by obstála ako téma samostatnej debaty, aj zhustená diskusia však mala svoj význam. Hlavný organizátor seminára Peter France ho odštartoval referovaním o skúsenostiach z marcového kvalifikačného zápasu Slovenského – Maďarsko. Zásadná veta zaznela po pár minútach: “Bol to veľmi ťažký duel z bezpečnostného hľadiska, ale vzájomná spolupráca všetkých zainteresovaných zložiek hasila možný konflikt už v zárodku.“
Svoje poznatky poskytli aj kluboví zástupcovia, ktorí pripravili, absolvovali a zvládli neľahké pohárové súboje na európskom fóre – trnavský Vladimír Stupala, ružomberský Branislav Hubcej, žilinský Ján Ukrop či dunajskostredský Vojtech Czibor. Na rovinu hovorili aj o tom, čo im nevyšlo celkom podľa predstáv, keďže ich životná realita či fanúšikovská vynachádzavosť v „lotrovstvách“, ako to eufemisticky nazval jeden z nich, zahnala do úzkych. Povedzme keď sa v Žiline chytila železná tribúna, lebo začali horieť obaly granúl, uložených pod ňou. “Zvládli sme to spoločným zásahom usporiadateľov a hasičov, bolo poučné vidieť v akcii koordináciu a rýchlosť, ako sa možnú hrozbu podarilo rýchlo odvrátiť,“ kým Ján Ukrop opisoval nepríjemný moment, ostatní pozorne počúvali.

Rovnakú pozornosť si vypýtala téma zástupcu dopravnej zdravotnej služby Falck Peter Lakomý (na fotografii 1). Neprednášal, komunikoval s plénom a to reagovalo. “Oživovanie je základ, okamžite treba začať poskytovať prvú pomoc,“ banálna veta, ktorá ale už zachránila niekoľko životov, keďže jej adresáti si uvedomovali, čo je jej podstatou a podľa toho v kritických chvíľach konali. Podľa Petra Lakomého za posledné tri roky v desiatich prípadoch vrátili včasným zákrokom človeka späť do života.
Večná téma pyrotechnika rozvírila diskusiu. Delegát SFZ František Košičár (fotografia 4) opakovane a trpezlivo vysvetľoval filozofiu zväzu a riadiaceho orgánu ligy, prečo pyro na štadióny nepatrí. Klubisti hovorili o nutnosti vnímať realitu, teda brať do úvahy aj názory fanúšikov, ktorí sa používania pyrotechniky nechcú vzdať. Keď zaznelo spojenie „kontrolované pyro,“ Peter France vstúpil do debaty: “Ľudia to možno nevnímajú ako nebezpečné, ale reálne existujú zákony, ktoré zakazujú manipuláciu s pyrotechnikou na futbalových štadiónoch.“ Trnava poskytla protiargument: za dvadsať rokov majú zaznamenané na zápase Spartaka jediné ľahké zranenie pri použití pyrotechniky. Protireakcia delegáta Košičára: “Nemôžeme čakať, až sa stane niečo vážne, potom bude neskoro!“ A ako dovetok použil osobnú skúsenosť z pražského Edenu, kde je doma český majster Slavia: “Pred každým zápasom hlásateľ upozorní návštevníkov, že v celom areáli je zakázané fajčiť a používať pyrotechniku!“ K jednoznačnému riešeniu, ktoré by spojili názory, aktéri diskusie nedospeli, to pri protipólnych postojoch ani nie je možné, ale otvorenosť, s akou debatu viedli bola dobrým signálom, že záujem všetkých zainteresovaných vyhnúť sa nebezpečenstvu je evidentný.
Celodenný seminár posunul spoluprácu hlavných usporiadateľov, klubových bezpečnostných manažérov a manažérov pre styk s fanúšikmi zasa o kus ďalej. Eduard Linder z Podbrezovej to zhrnul za všetkých ako posolstvo pre hlavného organizátora Petra Franceho: “Po jesennej sezóne zasa na tomto fóre. Stále je o čom hovoriť a pomáha to všetkým, hlavne slovenskému futbalu.“
Dovidenia na decembrovom seminári, priatelia.


Značky
Osoba
Peter France
Téma
Seminár hlavných usporiadateľov, bezpečnostných manažérov a koordinátorov pre styk s fanúšikmi
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.