SFZ/ Pracovná skupina pre RaPP – Legislatívne návrhy na plynulejší reštart futbalového života

Posledná aktualizácia 28.5.2020 07:43
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ
Pracovná skupina pre RaPP na pôde SFZ počas rokovania.

BRATISLAVA (SFZ) – Spolu s blížiacim sa návratom slovenského futbalu na trávniky pokračuje aj fungovanie príslušných komisií na ich pracovnom poli. Začiatkom týždňa sa stretla pracovná skupina pod vedením vedúceho legislatívno-právneho oddelenia SFZ Lukáša Piteka. Témou rokovania bolo zapracovanie zmien a doplnení registračného a prestupového poriadku.

“Aj keď o právnikoch sa hovorí, že sa radi zamotávajú v komplikovaných debatách, spolu s praktikmi z futbalového prostredia sme viedli debatu vecne,“ zhrnul do jednej vety formu dvojhodinovej debaty odborníkov na futbalové normy a pravidlá. 
Svoje si k jednotlivým článkom povedali sekretári regionálnych zväzov Ján Farbuľa, Marcel Eperješi, Ľubomír Zábojník, zástupcovia matriky SFZ Milan Sládkovič a Peter Holek  členovia komisie pre riadenie II. ligy Miroslav Richtárik a Milan Lônčik, riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák, šéf LOSS Róbert Jano aj člen VV SFZ - zástupca hráčov Tomáš Medveď. 

autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Registračný a prestupový poriadok rieši problematiku naprieč futbalovým hnutím, teda stupňa súťaže a vekových kategórií.
Podstatná časť rokovania bola venovaná maloletým hráčom a mládeži, debaty reagovali na podnety, ktoré priniesol reálny život. Pracovná skupina sa zhodla na návrhoch, ktoré sa dostanú pred výkonný výbor SFZ a ten k nim zaujme stanovisko.
Preberali sa témy, prelínajúce sa s prácou aj ďalších oblastí slovenského futbalu, v rebríčku dôležitosti sa vzhľadom na zásah koronakrízy do súťaží javí ako mimoriadne zásadná možnosť zavedenia zimného prestupového termínu bez obmedzenia pre amatérov tak, aby bol zosúladený s prestupovým termínom pre profesionálnych hráčov. Zároveň je možné posunutie prestupového termínu pre profesionálov. 

Diskutovalo sa aj o jednotlivých zmenách, ktoré sa s účinnosťou od 1. júla 2020 menia v rámci FIFA RSTP (registračný a prestupový poriadok FIFA) a FIFA TMS (online platforma pre asociácie členov FIFA na registráciu prestupov hráčov medzi klubmi).

Tie zásadné sa týkali týchto bodov:
- od 1. júla 2020 cezhraničné transfery všetkých amatérov pôjdu cez FIFA TMS, pričom predbežne bude všetky zahraničné prestupy amatérov zaznamenávať do FIFA TMS Slovenský futbalový zväz
- od 1. júla 2020 prestupy všetkých maloletých futbalistov v pozícii amatéra sa realizujú cez FIFA TMS
- stanovujú sa dve nové výnimky pre osobitné ustanovenia transferu maloletých hráčov:  1. študent na výmennej študentskej stáži, 2.  z humanitárnych dôvodov
- pôvodný termín na uskutočnenie provizórnej registrácie bol 30 dní odo dňa vyžiadania zo zahraničia, teraz sa termín zmení na sedem dní, takže celý proces bude efektívnejší
- od 1. júla 2020 bude nárok na solidárny príspevok aj pri prestupoch v rámci asociácie, doteraz to tak v rámci asociácie nebolo
- vytvorenie tzv. FIFA Clearing House, centrálny systém databázy na vyplácanie solidárnych príspevkov a výchovného sa posúva z októbra 2020 na rok 2021 

“Ani počas vynútenej pauzy sme nemohli vypnúť, futbalový život pulzoval a my chceme aj musíme byť pripravení nastaviť pri opätovnom rozbehu súťaží normy tak, aby bol reštart čo najplynulejší,“ uzavrel plodné rokovanie Lukáš Pitek.


Peter Šurin
Značky
Osoba
Lukáš Pitek
Téma
RaPP
Mohlo by vás zaujímať

Zsolt Pakusza o zmenách v konvencii UEFA: Sme pripravení, potrebujeme profesionálnych lektorov

06.7.2020 09:55

SR A – Pekarík si výkonmi vypýtal v Herthe novú zmluvu: Teším sa, že moja modro-biela cesta sa nekončí

06.7.2020 08:11

Zomrel Emil Uhlík

06.7.2020 08:26

SFZ – Mládežnícke kontrolné zrazy, tréner Macek: Chlapci prišli s pozitívnou energiou

03.7.2020 12:22

UPOZORNENIE – SFZ POZASTAVIL PREDAJ VSTUPENIEK NA FINÁLE SLOVNAFT CUPU

02.7.2020 17:04

Systém VAR – Transportné vozidlá sú už funkčné, na jeseň pokračujú školenia

02.7.2020 10:54

SR A – Termíny a hracie časy jesenných zápasov, štartujeme 4.9. doma s Českom

01.7.2020 11:47

SR WA – Škorvánková mení Bayern za Montpellier: Srdce mi povedalo, že mám vyskúšať niečo nové

01.7.2020 08:49

SR A – Mráz o pozitívnom teste na COVID-19: Netuším, kde som sa nakazil

30.6.2020 16:50

Slovenská liga v plážovom futbale: najlepší štart mal majster

29.6.2020 21:00

SFZ – Do I. ligy žien sa prihlásilo deväť družstiev, o Slovenský pohár zabojuje 17 tímov

29.6.2020 18:15

Smútime: Marián Čišovský podľahol ťažkej chorobe

28.6.2020 22:28

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.