www.futbalsfz.sk

SFZ - Rodí sa Pamätnica 80, kniha o inštitúcii, zastrešujúcej futbal na Slovensku

streda, 25.04.2018
|
Posledná aktualizácia 26.4.2018 10:04

BRATISLAVA (SFZ/pš) – V novembri sa zavŕši ôsma dekáda existencie Slovenského futbalového zväzu.


BRATISLAVA (SFZ/pš) – V novembri sa zavŕši ôsma dekáda existencie Slovenského futbalového zväzu.

Historické okolnosti vzniku strešného orgánu futbalu na Slovensku sú zaujímavé. Mená ľudí, ktorí sa zaslúžili o vznik zväzu – jeho prvý názov bol Slovenský futbalový sväz a skratka SFS – by nemali ostať zapadnuté prachom, rovnako tak ich práca, myšlienky a činy, ktorými formovali štruktúru hnutia i slovenských futbalových súťaží.

Pýtate sa občas sami seba, kto bol vôbec prvý futbalový šéf na Slovensku? Ako sa volala jeho funkcia? Alebo odkedy sa hrá na našom území liga? Aké znaky či logá mala táto futbalová inštitúcia počas svoje existencie? Koľko ich vôbec bolo? A ako to bolo s prijatím do FIFA? Lebo v „rodnom liste“ má SFZ napísaný dátum 4.11.1938, ale desaťročia bolo ústredie futbalu aj pre slovenské územie v Prahe... Ako to teda bolo?

 

Vedeli by ste povedať, koľko ľudí pracovalo v novodobej histórii slovenského futbalu, datovanej od 1. januára 1993, vo funkcii generálneho sekretára? Pomôžeme s odpoveďou: osem. A ktorí to boli? Nuž, to a aj iné fakty, momenty, spomienky a súvislosti na to, čo sa dialo v inštitúcii sme pripravili do (nepravidelného) seriálu, ktorý budeme publikovať na webovej stránke futbalsfz.sk v sekcii SFZ 80.

Ucelené a na jednom mieste budú všetky tieto materiály v jedinečnej publikácii Pamätnica 80 SFZ, ktorá uzrie svetlo sveta na jeseň. Tím autorov - v ktorom sa premiešali skúsenosti, odbornosť, teoretické poznatky i osobne zažité príbehy, spolu s fotografiami, dopĺňajúcimi text a mnohé skutočne výnimočné, málo známe a obsahovo jedinečné - pracuje na knihe, ktorá má ambíciu nebyť len tuctovou „učebnicou“ dejín futbalu na našom území. Pretože hlavnou témou je zväz, inštitúcia, ktorá dnes zastrešuje celé hnutie a ktorá si musela poctivo získať líderskú pozíciu medzi partnermi z iných športov a musela čeliť všakovakým politickým vplyvom aj vnútorným rozporom.

 

Mnohé o zväze, hnutí a slovenskom futbale povedané a napísané už bolo, ale za osem dekád sa toho udialo toľko, že ostalo dosť materiálu a veľa dosiaľ nepublikovaných informácií a skutočností o zápasoch i ľuďoch, udalostiach aj súvislostiach.

 

Prečítajte si, ako to bolo, keď predseda SFZ Milan Služanič odovzdal do rúk prezidenta FIFA Joaa Havelangea slovenskú zástavu 16. júna 1994 na kongrese FIFA v Chicagu, ktorý sa konal krátko pred začiatkom MS v USA. Čo robila dvojica predseda SFZ – generálny sekretár SFZ, aby po trojročnom úsili mohla zverejniť na základe listu z Zürichu, že “FIFA v roku 1997 potvrdila, že Slovenský futbalový zväz vznikol 4. novembra 1938...“

Na titulnej fotografii TASR slovenský Futbalista storočia Ján Popluhár (v strede) so slovenským Trénerom storočia Jozefom Venglošom (vpravo) a legendárnym Portugalčanom Eusebiom (vľavo). O všetkých troch sa bude v Pamätnici 80 SFZ písať...

 

 


Peter Šurin
Značky
tags
SFZ
Mohlo by vás zaujímať
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.