SFZ – Slovnaft cup má novú trofej. Krásnu, modernú, originálnu

nedeľa, 24.02.2019
|
Posledná aktualizácia 24.2.2019 10:31
Päť finálových návrhov víťaznej trofeje Slovnaft cupu v 2. kole posudzovala porota.
autor: MICHAL KONKOL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Slovenský pohár vo futbale jubiluje, sezóna 2018/19 je jeho 50. ročníkom. Jedným z darčekov pre súťaž, majúcu siedmy rok meno podľa hlavného partnera Slovnaft cup, je nová trofej pre víťaza.

Z Popolušky, posúvanej na okraj záujmu účastníkov i verejnosti, sa stala atraktívna súťaž. Jednak pochopením, že cesta na európske fórum je práve cez Slovnaft cup najkratšia, a jednak možnosťou hrať s atraktívnym súperom. Nikdy dosiaľ sa o najcennejšiu slovenskú pohárovú trofej neuchádzalo 236 tímov!

Predovšetkým pre tímy z nižších líg je to príležitosť privítať súpera z horných poschodí a tak sa stal pohárový zápas sviatkom v Dvoroch nad Žitavou (privítali Nitru), Gerlachove (Ružomberok), Švošove (Trenčín), Horných Orešanoch (bratislavský Slovan), Slovenské Ďarmoty (Žilinu), Beluši (Dunajskú Stredu). Zodili si prekvapenia, keď papierový outsider si poradil s favoritom (Skalica vyradila Ružomberok,) práve pohár bol potvrdením oživenia košického FC (v osemfinále si poradil s fortunaligovými Zlatými Moravcami) či nečakaných zakopnutí kandidátov na trofej (Slovan v Horných Orešanoch, Dunajská Streda v Senici).

“Preto ten nápad s novou trofejou – pohár má jubileum, hrá ho rekordný počet uchádzačov, záujem verejnosti je evidentný a kredit súťaže stúpa,“ vysvetlil Jaroslav Šišolák zo SFZ Marketing, v hlave ktorého sa myšlienka inovovať pohár, o ktorý sa hrá, zrodila. 

Porota rozhoduje.
autor: MICHAL KONKOL, zdroj: SFZ

Partnerom pri realizácii nápadu sa stala Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave. “Pohľad mladých ľudí, ktorých tvorivosť ešte nie je obmedzená žiadnymi zabehnutými zvyklosťami, a zároveň šanca pre nich zviditeľniť tie najlepšie nápady, nás viedli k osloveniu vedenia školy s ponukou podieľať sa na úspešnom jubilejnom ročníku Slovnaft cupu,“ povedal Šišolák. 

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave má dlhoročnú tradíciu v rozvíjaní spolupráce s praxou. “Túto príležitosť od SFZ považujeme za výnimočnú v tom, že sa našim študentom a ich pedagógom naskytla možnosť prezentovať schopnosti širokej verejnosti a potvrdiť, že umenie nie je uzavreté v galériách a určené len pre oficiálnych znalcov,“ vyjadrila sa prorektorka pre grantovú a projektovú činnosť VŠVU Sylvia Jokelová, ktorá si okamžite osvojila nápad futbalistov a  zastrešila ho. 

Po dohode so SFZ zorganizovala VŠVU dvojkolovú študentskú súťaž návrhov na trofej. Zapojili sa do nej študenti z katedry socha, objekt, inštalácia pod pedagogickým vedením Prof. Patrika Kovačovského a doc. Jána Hoffstädtera, akad. soch., ktorý účasť študentov katedry zhodnotil takto: „Výborná príležitosť pre našich študentov, kreativita verzus realita. Limity, možnosti, nápad, zodpovednosť, realizácia. Náročné. Vyjadrujem vysokú spokojnosť s úrovňou ponúkaných objektov.“ Na súťaži sa zúčastnili študenti katedry dizajnu pod vedením Václava Kautmana, akad. soch., Mgr. art. Evy Veselej, ArtD. a doc. Ferdinanda Chrenku, akad. soch. Ten priebeh práce na súťažných návrhoch popisuje nasledovne: „Dizajn je slobodné médium, vie reagovať na rozmanité zadania. Súťaž novej trofeje Slovenského pohára mala mnoho neznámych, osobitú filozofiu, netradičný rozmer, limitujúcu váhu aj technológiu. Pre študentov to bol odvážny štart do sveta profesionálneho dizajnu. Pre každého táto kolektívna hra znamená niečo iné a cesta od myšlienok k návrhom nemohla byť dlhá, projekt sa vyvíjal rýchlo, od rešerší k nosným ideám. Spoločne sme sa snažili zbaviť stereotypov a konzervatívnosti, záležalo nám na objavovaní nových foriem, podporovali sme experiment a kritické myslenie. Študenti hľadali inšpiráciu v štruktúrach siete, dráhe strely, v počte aj pózach hráčov,  v tvarosloví lopty. Vzniklo bohaté spektrum nápadov.“

Členovia poroty za SFZ, generálny sekretár SFZ Jozef Kliment a Jaroslav Šišolák.
autor: MICHAL KONKOL, zdroj: SFZ

V prvom kole sa zišlo až 29 návrhov, ktorých kvalita prekvapila vysokou úrovňou, kreativitou, netradičným stvárnením spojenia myšlienky futbalu a víťaza. „Bolo skutočne náročné vybrať päť finalistov pre druhé kolo,“ vrátil sa Šišolák k decembrovej časti, kedy sa na pôde SFZ prezentovala takmer tridsiatka skvelých návrhov. 

Finálová päťka spracovala  návrhy do 3D hmotovej štúdie v skutočnej veľkosti. “Výsledok je prekvapivo tvarovo bohatý, predstavuje futbal ako súčasný a atraktívny šport. Futbal znamená aj významný spoločenský status, moderný životný štýl, úspešný talent, má presah na módny priemysel, reklamu. Futbal je stotožnením úspechu výnimočného športovca, klubu, národnosti aj štátu. To všetko v abstraktnej podobe bolo pre tvorbu dizajnu trofeje Slovenského pohára dôležité,“ popisoval cestu nápadov Chrenka.

Projekt už má víťaza. V pondelok 18. februára komisia, v ktorej boli zástupcovia SFZ, VŠVU a Slovnaftu, rozhodla. Z pätice finalistov vybrala trofej, ktorú 1. mája po víťaznom zápase v Nitre prevezme najprv kapitán úspešného mužstva  a potom sa s ňou poteší celé mužstvo, celý klub. Aká je, v tejto chvíli ešte verejnosti neprezradíme, na jej priblíženie použijeme slová docenta Chrenku: “Víťazný návrh je originálna kompozícia. Predstavuje letiacu energiu, je v nej sila výkopu, rafinovaná kľučka útočníka, nechytateľná strela do protipohybu brankára, aj trepotajúca sa lopta v sieti súpera.“ 

Viete si ju predstaviť? Odhadnete, ktorá to je?

Značky
Súťaž
Slovnaft cup
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.