SFZ/SLOVNAFT CUP – Tá nová trofej je parádna, tešme sa!

piatok, 12.04.2019
|
Posledná aktualizácia 12.4.2019 13:37
autor: MICHAL KONKOL, zdroj: SFZ
Vo finálovom 2. kole vyberala porota z piatich prezentovaných návrhov. Bolo to ťažké rozhodovanie, páčili sa všetky.

BRATISLAVA (SFZ) – Verejnosť ešte musí počkať dva a pol týždňa – na meno víťaza Slovnaft cupu (Slovenského pohára) aj na podobu novej trofeje, s ktorou sa úspešný tím poteší ako prvý. Finálový zápas sa hrá 1. mája o 18:00 v Nitre, v rovnaký deň je na programe i finále ženského Slovenského pohára s výkopom o 13:45 v Zlatých Moravciach.

Už sme informovali, že Slovenský futbalový zväz sa rozhodol v jubilejnom ročníku najcennejšej domácej pohárovej súťaže iniciovať vytvorenie novej ceny pre víťazný tím. “Vybrať novú trofej bol pre nás, hlavného organizátora, záväzok. A keďže Slovenský pohár vo futbale má navyše práve teraz 50 rokov, bol to záväzok obrovský,“ vysvetľoval opakovane hlavný iniciátor tejto myšlienky Jaroslav Šišolák, manažér licenčných práv SFZ.

Bol to on, kto oslovil vedenie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a dohodol spoluprácu s jej študentami na tomto projekte. “Hlavnou ideou bolo spojenia futbalu a umenia. Aby sme mali futbalovú trofej s vysokou umeleckou hodnotou. To sme zhrnuli do zadania, aby trofej zobrazovala, že pohár má jubileum, hrá ho rekordný počet uchádzačov, záujem verejnosti je evidentný a kredit súťaže stúpa. Pohľad mladých ľudí, ktorých tvorivosť ešte nie je obmedzená žiadnymi zabehnutými zvyklosťami, sa prejavil jednak v početnosti, potom vo variabilite a v konečno dôsledku v kvalite predložených návrhov,“ dodal ešte Šišolák.   

Reakcia vedenia VŠVU? “Ponuka zo strany Slovenského futbalového zväzu navrhnúť trofej pre Slovenský pohár - Slovnaft cup znamenala pre nás obrovskú výzvu, pre študentov i pedagógov. Dostali sme možnosť prezentovať talent našich študentov a schopnosti pedagógov VŠVU pred širokou verejnosťou a ukázať, že umenie nie je uzavreté v galériách či výstavných sieňach, a tak určené iba pre úzku skupinu umelcov, ale že reálne vstupuje do všetkých oblastí života, vrátane športu,“ reagovala doc. Mgr. art. Sylvia Jokelová, prorektorka pre grantovú a projektovú činnosť VŠVU.

Takmer tri desiatky návrhov  v 1. kole, finálová päťka v druhom a konečný víťaz, taká bola postupnosť umeleckej tvorivej súťaže. “Partia ľudí z VŠVU okolo Sylvie Jokelovej, renomovaní pedagógovia Ján Hoffstädter, Patrik Kovačovský, Ferdinand Chrenka, Eva Veselá a Václav  Kautman, tí všetci odviedli skvelú prácu a predložené návrhy nám vyrazili dych. Predvedenou kvalitou aj invenciou a nielen podľa môjho názoru minimálne polovica námetov by mohla slúžiť okamžite ako hodnotná trofej nejedného tímového či individuálneho oceňovania,” skonštatoval Šišolák po tom, ako porota, zostavená zo zástupcov SFZ, VŠVU a koncernu Slovnaft, partnera pohárovej súťaže, rozhodla o víťazovi. 

Nová trofej je dielo študenta Mária Coufala. “Môj návrh som postavil na odlišnosti. Hľadal som spôsob, ako vytvoriť niečo, čo by bolo nerovnaké od všetkého, čo sme predtým medzi oceneniami na akékoľvek podujatie alebo súťaž už videli. Som od nátury tvrdohlavý človek, preto som ťažko niesol počiatočné zamietnutie prvotných návrhov, s ktorými som prichádzal.  Ale práve vďaka mojej zanovitosti som si nakoniec presadil, že to, čo chcem vytvoriť aj napriek skepticizmus okolia, dostane šancu,“ okomentoval autor svoj výtvor.  “Pri zobrazení som chcel znázorniť rýchlosť, dynamiku a dravosť, ktorú cítiť pri razantnom výkope. Snažil som sa vytvoriť kontrast medzi objektom, pôsobiacim ladne a elegantne, no zároveň evokujúcim drajv, silu a energiu, ktorá napĺňa futbal každú minútu. Každú chvíľu v zápase.“

Počas týchto dní sa dokončuje výroba novej trofej v jednej špeciálnej dielni na Morave. Viac ešte stále nepovieme, ale pre základnú predstavivosť ponúkame skice z ruky šikovného mladého umelca.  A 1. mája si novučičkú trofej prevezme kapitán víťazného tímu a potom sa s ňou poteší široká futbalová verejnosť. Lebo verte, je sa čím!

autor: MARIO COUFAL, zdroj: SFZ
Skice môžu mnohé napovedať, ale neprezradia všetko...

Peter Šurin
Značky
Súťaž
Slovnaft cup
Osoba
Mário Coufal
Osoba
Jaroslav Šišolák
Mohlo by vás zaujímať

eEURO – Slovenskí reprezentanti bojovali, postup do baráže im ušiel veľmi tesne

28.3.2020 09:53

Chceme spoluprácu, odmietame nátlak

27.3.2020 11:58

SLOVENSKO - Anton Ondruš: kapitán má 70

27.3.2020 08:41

SFZ/RFZ - Oficiálne vyhlásenie o anulovaní regionálnych futbalových súťaží, BFZ zatiaľ len s odkladom

26.3.2020 14:51

SR A - Cena Petra Dubovského 2019 pre Róberta Boženíka

26.3.2020 04:07

SR WA – Deviaty triumf Škorvánkovej: Nikdy ma to neomrzí, máme za sebou dobrý rok

25.3.2020 10:10

SR A – Nový kráľ Škriniar: V kútiku duše som dúfal, že mi to vyjde

24.3.2020 10:44

Stanovisko SFZ k zrušeniu reprezentačných zrazov a odloženiu súťaží

23.3.2020 23:04

Začína sa nová éra, Futbalistom roka 2019 je Milan Škriniar!

23.3.2020 14:49

SR 21 – Sokolíci pozdravujú fanúšikov, kapitán Herc: Najdôležitejšie je zdravie človeka

22.3.2020 11:48

SR 21 – Tréner Kentoš po zrušení marcových zápasov: Od hráčov máme informácie o zdravotnom stave i tréningoch

20.3.2020 14:27

Futbalistka roka 2019 - Poznáme víťazku Ceny fanúšika i výhercu

20.3.2020 11:36

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.