SFZ štartuje projekt Daj COVID-u gól!

Posledná aktualizácia 09.4.2020 10:49

BRATISLAVA (SFZ) – SFZ prichádza s iniciatívou v podobe projektu „Daj COVID-u gól“. Výzva využiť čas a energiu v období, keď sme v dôsledku opatrení v boji s koronavírusom museli opustiť tradičné ihriská a športoviská, je adresovaná najmä mladým futbalistom, futbalistkám, ale aj širšej športovej verejnosti. „Trénuj a bav sa futbalom v izbe, na dvore, či na ulici“ - je odkaz zástupcov SFZ, ktorí neváhali natočiť pre vás videá zo svojich domovov so svojimi deťmi. V rámci tohto projektu chceme verejnosti priblížiť aj športové aktivity našich reprezentantov a spôsob, akým sa im podarilo vysporiadať s domácou karanténou v tomto ťažkom období.

Všetky videá nájdete aj na DAJ COVIDU GÓL a na FUTBALNET TV.

Všetci si uvedomujeme, že podmienky na aktívny pohyb a tréning máme v súčasnosti značne limitované, stále však máme možnosť kreatívne využiť poskytovaný priestor, rozvíjať svoje schopnosti a utužovať zdravie, zároveň sa pritom tešiť z futbalu. Cieľom našej iniciatívy nie je zaoberať sa metodickým nácvikom techniky HČJ futbalistu, ktorých je na internete veľké množstvo. Náš odkaz znie jednoducho a smeruje k širokým masám– nájdime tú správnu motiváciu, využime všetci voľný čas a poďme športovať. Zabávať sa futbalom tak, ako sa v tomto období a v daných podmienkach dá,“ charakterizoval základnú ideu projektu technický riaditeľ SFZ Štefan Tarkovič.

Hlavným prvkom kampane budú videá z netradičných športovísk. Na tie sa premenia naše izby, trávniky dvorov a záhrad, ale aj ulice. Nakoniec, futbal je hra, ktorá sa hrá všade na svete bez ohľadu na povrch, či klimatické podmienky. Kto chce, spôsob si nájde. Improvizácia je vítaná, cesta pre futbalové nápady otvorená. O tom sa môžete presvedčiť aj v sérii videí z dielne zástupcov technického úseku, a úseku mládeže a koncepcie rozvoja futbalu SFZ.

V jednom z nich vás prevedie manažér tréningového procesu ŠTM Samuel Slovák futbalom na ulici. „Ulica ponúka veľa možností a zábavy. Treba len chcieť a niečo si vymyslieť. Práve tu odohrali naši rodičia nejeden slávny pouličný zápas,“ vysvetľuje a snaží sa vo videoukážke loptou trafiť hranu obrubníka. Starším to môže pripomenúť detstvo, mladší sa môžu nechať inšpirovať. „Pouličný futbal sa hrá všade. Treba si vymyslieť bránky a ideme na vec. Alebo stačí nakresliť kriedou bránku na stenu a máme o zábavu postarané. Futbal na ulici je jedným z najlepších tréningov, môže vám dať veľa,“ hovorí a povedané prekladá ukážkami hry so svojim synom.

A čo tréning v byte? „Žiadny problém. Stačí si zobrať gumenú loptu aby ste nevyrušovali rodičov a susedov a môžete žonglovať, hlavičkovať, baviť sa. A že si občas pri žonglovaní treba pomôcť rukami? Nič to. Prihraj si a žongluj ďalej. Aj slávny Jožko Adamec zvykol hovoriť, že kto nevie rukami, nevie ani nohami,“ smeje sa vo videu Samo Slovák.

Dôkaz, že škatule môžu poslúžiť ako futbalové brány, lavička ako nohejbalová sieť a nejaká tá jamka na záhrade ako méta pre „minigolf s loptou“, nájdete v sérii videí z dielne manažéra mládeže a koncepcie rozvoja futbalu SFZ Martina Hasprúna. „Mám doma mladého futbalistu a dcérku nefutbalistku. Čo sme našli, to sme použili ako pomôcku na hry. Triafali sme na diaľku na cieľ do škatúľ, dali sme aj streľbu na jamky ako pri minigolfe a čo bolo najzábavnejšie? Keď si mohli deti vymyslieť úlohy samy. Dcéra robila „mlynské kolá“ a syn sa pokúšal trafiť loptu medzi ruky,“ komentoval atmosféru u Hasprúnovcov otec Martin. Ako to vyzeralo? Nech sa páči, odpoveď nájdete vo videách.

Projekt nezabúda ani na tých najmenších. „Týmto oslovujem v nadväznosti na projekt Dajme spolu gól aj najmladšiu vekovú kategóriu 5-6 ročných detí. Milí škôlkári, milí školáci, máte šancu. Pozrite si videá a zabávajte sa s loptou. Či už v byte alebo na dvore, môžete si vyskúšať to, čo ste sa naučili so svojimi trénermi v rámci futbalových aktivít od začiatku školského roka a tešiť sa z futbalu,“ skompletizoval odkaz koordinátor Grassroots futbalu SFZ Vladimír Lupták.

Záverečné slovo patrí technickému riaditeľovi SFZ Štefanovi Tarkovičovi. „Prichádzame s iniciatívou v podobe série prvých videí, ktoré chceme postupne dopĺňať. V ďalšej fáze by sme radi oslovili a zapojili do tohto projektu aj kluby a v neposlednom rade očakávame, že sa nám svojimi videoukážkami futbalového majstrovstva pochvália aj samotní mladí futbalisti a futbalistky. Na svojich webových stránkach pripravujeme aj ďalšiu motiváciu - sekciu, ktorej obsahom budú videoukážky športových aktivít našich reprezentantov a reprezentantiek. Naša futbalová rodina je veľká a my by sme vás radi motivovali k tomu, aby ste vzali do rúk loptu, pokúsili sa trafiť obruč koša, zahrali si futbal na ulici alebo si zažonglovali pre zábavu s toaletným papierom. Futbal je v prvom rade zábava. Nenechajme si ju vziať ani teraz. Štartujeme našimi videami a posielame pomyselný „challenge“ vám všetkým. Poďte do toho s nami a spoločne – Dajme COVID-u gól!“ dodal na záver technický riaditeľ SFZ Štefan Tarkovič.


Peter Zeman
Značky
Projekt
Daj COVID-u gól
Osoba
Štefan Tarkovič
Osoba
Martin Hasprún
Osoba
Samuel Slovák
Osoba
Vladimír Lupták
Mohlo by vás zaujímať

SFZ – Pred reštartom líg zabezpečil SFZ testovanie 636 hráčov, funkcionárov a rozhodcov

08.6.2020 11:33

SFZ - Rozhodcovia hlásia „pripravení,“ všetky testy na COVID-19 negatívne

01.6.2020 15:49

SFZ – Rozhodcovia absolvovali fyzické previerky aj test na COVID-19

30.5.2020 15:59

SFZ/LOSS – Ak chcú všetci nájsť riešenie, je to dobrá cesta

25.5.2020 15:50

SFZ – Uvoľnenie víta aj prezident Kováčik: Dali sme návrh, kedy by sa mala začať dohrávať sezóna

18.5.2020 19:26

Bezpečnostný manažér SFZ Peter France: Pri uvoľnovaní opatrení musíme byť zodpovední, reštart futbalu je dôležitý pre všetkých

15.5.2020 08:23

Člen VV SFZ Tomáš Medveď: Neľahká doba, ale nachádzame riešenie pre kluby i hráčov

11.5.2020 17:02

SLOVENSKO – Ako sa (ne)báť hrať koronafutbal

11.5.2020 09:35

ÚČPS/SFZ – Príručka pre športové subjekty aj s riešením financií je na svete

11.5.2020 09:35

KOMUNIKÉ SFZ k priebežne prijatým rozhodnutiam, analýzam a vydaným stanoviskám počas prebiehajúcej pandémie COVID-19

27.4.2020 16:16

UEFA/SFZ – Jozef Kliment: Ako môže UEFA pomôcť slovenskému futbalu

11.5.2020 09:35

SFZ – Tréneri môžu využívať nový grafický program, Szénay: Situácie sa snaží stvárňovať čo najreálnejšie

24.4.2020 22:16

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.