SFZ - Tímoví manažéri pri mládežníckych reprezentáciách: Pokračovať!

Posledná aktualizácia 15.2.2021 22:00
Jozef Valachovič (v strede) v spoločnosti mládežníckych reprezentačných trénerov Jozefa Zajaca (vľavo) a Branislava Fodreka (vpravo).
autor: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Ten nápad sa páčil. Prišiel s ním vtedy technický riaditeľ SFZ, dnes hlavný tréner slovenského reprezentačného áčka Štefan Tarkovič, získal si podporu vedenia zväzu i celého technického úseku. Šlo o zapojenie bývalých reprezentantov do života mládežníckych reprezentačných družstiev v pozícii, ktorú nazvali tímový manažér. Účastníkmi pilotného projektu sa stali Jozef Valachovič pri sedemnástke a Martin Jakubko pri devätnástke. 

Po roku, výrazne poznačenom koronapandémiou, je čas pozrieť sa, ako sa myšlienka uchytila. Či pôsobenie ešte nie tak dávno aktívnych futbalistov splnilo účel pri vytváraní pozitívneho prístupu mladých hráčov k národnému tímu a atmosfére v ňom, pričom konkrétne debaty či cielené rady mohli a mali pomôcť aj k individuálnemu rastu jednotlivcov.

Jozef Valachovič (v tmavomodrej bunde) s hráčmi minuloročnej sedemnástky trénera Fodreka.
autor: RÓBERT TOMASCHEK, zdroj: SFZ

“Máme informácie, hoci vzhľadom na okolnosti s pandémiou je ich menej, ako sme si mysleli, že za rok nazbierame. To, čo sme zhromaždili však jednoznačne potvrdzuje, že sme zvolili dobrú cestu. Jednak obsahovo a jednak personálne. Vybrali sme Jožka Valachoviča a Martina Jakubka, chalani sa dobre zhostili svojej pozície. Boli členmi realizačných tímov, trénerom pomáhali aj odborne, zároveň však ako netréneri boli pre hráčov vhodnými typmi na debatu nielen o dianí na ihrisku,“ okomentoval Tarkovič zozbierané poznatky.
“Ja som sa musel prvý deň aj usmiať,“ zamyslel sa Valachovič. “Pre chlapcov som bol nejaké meno a nový element v jedálni za stolom s realizačným tímom. Braňo Fodrek ma predstavil, povedal niečo o mne, hráči prikyvovali a... Na druhý deň prišli za mnou, že „viete, sme si vás vygooglili, vy ste dali gól Francúzsku? A s Rapidom Viedeň hrali Ligu majstrov?“ To bol most medzi nami. Myslím si, že po prvom zraze sme sa už opierali o vzájomnú dôveru, pretože sa ma chodili pýtať nielen na to, čo som zažil ako hráč, ale aj na to, ako riešiť nejakú situáciu na ihrisku. Bavilo ma to,“ zhrnul 32-násobný slovenský reprezentant svoje pôsobenie pri družstve do 17 rokov v realizačnom tíme trénera Fodreka.
Žiaľ, ostalo pri jedinom zraze. Ďalší mal prísť počas kvalifikačnej fázy Elite Roundu v Škótsku, tú však UEFA pre pandémiu zrušila. “Hovorím za seba, ak by zväz šiel touto cestou, rád by som aj ja pokračoval.“

Martin Jakubko (prvý zľava) na cyperskom sústredení s devätnástkou trénera Rusnáka vlani vo februári.
autor: VLADIMÍR DANČÍK, zdroj: SFZ

V podstate rovnaké skúsenosti pozbieral aj Martin Jakubko. “Mám za sebou dva kempy s tímom Alberta Rusnáka. Veľká pohoda. A dobrá skúsenosť. Verím, že obojstranná či všestranná. Pre chlapcov, pre mňa, pre trénera. Spočiatku sa hráči hanbili, predsa len som iná generácia, ale deň či dva stačili a už sme sa bavili bez zábran,“ pravdou je, že k tomu prispela aj Jakubkova kamarátska povaha. “Zvlášť nováčikovia mali spočiatku akoby zviazané nohy, boli v kŕči z neznámeho, ale spolu sme to zvládli. Pokecali sme, vedel som zvlášť ofenzívnym hráčom ukázať, ako na to, veď som čosi odkopal. Potešilo ma, keď som videl, že si dali poradiť, že robili podľa môjho návodu, že to fungovalo,“ jeho 9 gólov v 41 medzištátnych zápasoch bolo dostatočným argumentom.
A ešte pohľad z inej strany, od trénera. “Dobra myšlienka, mne sa osvedčila v praxi. Kubo Jakubko neplní úlohu len s manažovaním okolo družstva, ale je mi nápomocný aj v tréningovom procese pri individuálnej práci s útočníkmi, kde im odovzdáva svoje skúsenosti a pohľad na hru očami bývalého reprezentačného „hroťáka.“ Využívam ho pri individuálnych mítingoch, veľa spolu rozoberáme hru útočníka, keďže obidvaja mame veľmi blízko k ofenzíve. Je stále aktívny, čo nám veľmi pomohlo, lebo keď vypadol jeden z hráčov, on sa zapojil do modelovanej hry. Cha, chalani pocítili v súbojoch aj jeho robustnú postavu a dôraz, ktorým sa vyznačoval počas aktívnej kariéry...“ povedal Albert Rusnák.

Martin Jakubko v reprezentácii - ako tímový manažér.
autor: VLADIMÍR DANČÍK, zdroj: SFZ

Takže ako ďalej? Podľa Tarkoviča pokračovať v projekte. Už aj preto, že na budúci rok Slovensko organizuje finálový turnaj ME 19. A tam by sme mohli využiť meno, skúsenosti a miesto v spoločnosti viacerých internacionálov. “Máme zoznam asi desiatich bývalých reprezentantov, z neho sme už vybrali a aj ďalší z neho sú ideálni adepti na tímových manažérov pri ďalších družstvách či ako ambasádorov voči UEFA. Veríme, že rok 2021 bude bohatší na akcie mládežníckych reprezentácií a projekt s tímovými manažérmi sa ešte viac prehĺbi,“ uzavrel tému Štefan Tarkovič.


Značky
Autor
Peter Šurin
Osoba
Štefan Tarkovič
Osoba
Jozef Valachovič
Osoba
Martin Jakubko
Osoba
Albert Rusnák st.
Téma
tímový manažér
Mohlo by vás zaujímať

U19 - Prehra aj v odvete s Českom, po lepšom výkone

06.6.2021 13:37

U19 - S Českom domáca prehra 0:4

06.6.2021 13:37

SFZ/Upresnenie: Domáce zápasy mládežníckych reprezentácii a výberov v júni bez divákov

08.6.2021 11:36

U19 - Nominácia na dva prípravné zápasy s Českom

02.6.2021 14:16

U19 - Nominácia na kontrolný zraz v Dunajskej Strede

19.3.2021 10:22

U17 a U19 – Zrušené šampionáty v roku 2020 neubrali ambície a talent našim hráčom

08.2.2021 09:05

U19 – Našinci spoza hraníc: Poznali Vitteka a chcú prospieť Slovensku

04.2.2021 22:02

U19 - V generálke na kvalifikáciu vyhrali slovenskí mladíci v Maďarsku

02.2.2021 20:29

U19 – Neslovenské mená v nominácii: Morel druhý raz, Shudeiwa premiérovo

18.3.2021 10:59

U19 - Nominácia na kontrolný zraz a zápas v Maďarsku

26.1.2021 18:16

U19 - Macek: Mentálny tréner pracuje s hráčmi aj mimo zrazu a to pomáha

01.2.2021 20:08

SR 19 – UEFA pre pandémiu zrušila Elite Round i ME v Severnom Írsku

21.10.2020 11:30

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.