angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

SFZ – Trávnikára nemôže robiť hocikto

13. September 2018

SENEC (SFZ/PETER ŠURIN) – Nerobme z trávy vedu, ale vedecké poznatky na ňu treba. Tak by sa dalo zostaviť motto seminára trávnikárov klubov I. a II. ligy zo začiatku tohto týždňa.

Galéria

Považujeme za samozrejmé, že v dnešnej dobe je trávnatý koberec, na ktorom sa hrajú futbalové zápasy na najvyšších poschodiach súťaží, minimálne dobrý. Ba vzhľadom na kontakt so zahraničím logicky žiadame, aby bol perfektný. A ak taký nie je, nasleduje kritika a výsmech. Veď “aká je to veda, urobiť dobrý trávnik?!“

“Veľká!“ reaguje Ing. Peter Augustín (foto č. 5), odborný garant spomínaného seminára, ktorý SFZ zorganizoval pre správcov a trávnikárov futbalových štadiónov. “Veda nie v zmysle komplikovanosti práce, starostlivosti o trávnik. Ale ako treba skutočných odborníkov na každý post v štruktúre klubu, treba ho aj na pozíciu trávnikára,“ dlhoročný fachman, ktorého schopnosti a odborné znalosti v tejto na pohľad jednoduchej problematike preveril čas. A potvrdili krásne „futbalové koberce,“ na akých bola radosť sa prejsť, nieto ešte hrať futbal.

“Takéto semináre nie sú samoúčelné, nerobíme ich pre čiaru v kolonke podujatia SFZ,“ potvrdil Peter Dedík, zástupca generálneho sekretára SFZ pre operatívne riadenie, ktorý sa zasadil aj o konanie tohtotýždenného seminára. „Som rád, že sme sa dohovorili s inžinierom Augustínom aj so spoločnosťou Profigrass, ktorá nám ako partner SFZ pomohla pokryť technické zabezpečenie seminára.” (foto č. 2 a 6)

Cieľ dvojdňového kolotoča prednášok, debát a praktických ukážok bol jednoznančný: zvýšiť kvalitu trávnikov na slovenských futbalových štadiónoch vo dvoch najvyšších súťažiach. “A nielen na hlavných hracích plochách, ale aj tréningových,“ povedal Peter Augustín a po krátkej odmlke doplnil: “A dúfam, že nielen mojou ambíciou je utvrdenie pozície trávnikára v klubovej štruktúre. To nie je „chlapec pre všetko,“ ktorý supluje inštalatéra, zámočníka, správcu a „esbéeskára,“ ak práve niektorý z nich chýba pri hasení výnimočnej situácie. Vychádzam z mojich dlhoročných poznatkov, z vedomostí, z metodiky, zo skúseností s trávnikmi u nás aj v zahraničí a hovorím to s plnou vážnosťou: trávnikára nemôže robiť hocikto!“

Dva dni mali účastníci plný program od rána do večera, námatkovo témy prednášok: plán celoročnej údržby, profesionálna závlaha trávnikov, strojové vybavenie ihrísk, realizácia a údržba hybridného trávnika, zakladanie trávnikov mačinovaním, zakladanie trávnikov výsevom, druhy tráv, trávnikové choroby, inštalácia a údržba vykurovania trávnika...

Dve desiatky chlapov najprv počúvali a potom debatovali. Otázok pribúdalo, teoretických i praktických, nasledovali osobné skúsenosti s tým, ako bolo treba riešiť počasie, choroby, hľadanie najvhodnejšieho druhu trávy. Do diskusie sa zapojili všetci, každý mal k tomu čo povedať, lebo... Lebo dobrý trávnik možno nie je na pohľad veda, ale vedieť ho urobiť, to chce fištróna, skúsenosti aj akurátne možnosti. “Isteže, peniaze treba, bez toho sa trávnatý koberec urobiť nedá, ale treba aj vedieť, ako ich vynaložiť, čo kúpiť. A kde. A potom ako sa o tú trávičku starať, v akom období koľko čoho a kedy?“ inžinier Augustín vedel hovoriť o každej téme z tejto „zelenej kapitoly“ fundovane, so znalosťou veci.

“Na školách sa špeciálne trávnikárstvo samostatne nevyučuje, ale vzdelávať ľudí v tejto problematike treba. Preto každý rozumný majiteľ klubu či šéf štadióna musí privítať spoločnú aktivitu zväzu a ÚLK, smerujúcu k tomu, aby boli trávnikári podkutí teoreticky aj prakticky. Táto položka v hospodárení každého klubu má svoj význam, znižovať ju je cesta do pekla, ale zbytočne vyhadzovať prostriedky pre neznalosť veci je rovnako kontraproduktívne,“ rozohnil sa Augustín.

Jeho ambíciou bolo zostaviť program niekoľkých seminárov na konci s kvalifikačným testom. “Nie preto, aby sme niekomu dokazovali, že sa neučil, ale preto, aby mal aj faktický odborný certifikát, garantujúci, že každý trávnik je v dobrých rukách,“ uzavrel dvojdňový seminár v Senci Ing. Peter Augustín.

A postoj SFZ? “V spolupráci s ÚLK plánuje zväz  v budúcnosti nadviazať na tento seminár  zavedením systému vzdelávania ľudí v tejto oblasti podľa vzoru našich kolegov z Českej republiky,“ povedal Peter Dedík.

FOTO SFZ/ROMAN FERSTL (4), PROFIGRASS (2)