SFZ – Trávnikára nemôže robiť hocikto

štvrtok, 13.09.2018
|
Posledná aktualizácia 13.9.2018 10:20

SENEC (SFZ/PETER ŠURIN) – Nerobme z trávy vedu, ale vedecké poznatky na ňu treba. Tak by sa dalo zostaviť motto seminára trávnikárov klubov I. a II. ligy zo začiatku tohto týždňa.


SENEC (SFZ/PETER ŠURIN) – Nerobme z trávy vedu, ale vedecké poznatky na ňu treba. Tak by sa dalo zostaviť motto seminára trávnikárov klubov I. a II. ligy zo začiatku tohto týždňa.

Považujeme za samozrejmé, že v dnešnej dobe je trávnatý koberec, na ktorom sa hrajú futbalové zápasy na najvyšších poschodiach súťaží, minimálne dobrý. Ba vzhľadom na kontakt so zahraničím logicky žiadame, aby bol perfektný. A ak taký nie je, nasleduje kritika a výsmech. Veď “aká je to veda, urobiť dobrý trávnik?!“

“Veľká!“ reaguje Ing. Peter Augustín (foto č. 5), odborný garant spomínaného seminára, ktorý SFZ zorganizoval pre správcov a trávnikárov futbalových štadiónov. “Veda nie v zmysle komplikovanosti práce, starostlivosti o trávnik. Ale ako treba skutočných odborníkov na každý post v štruktúre klubu, treba ho aj na pozíciu trávnikára,“ dlhoročný fachman, ktorého schopnosti a odborné znalosti v tejto na pohľad jednoduchej problematike preveril čas. A potvrdili krásne „futbalové koberce,“ na akých bola radosť sa prejsť, nieto ešte hrať futbal.

“Takéto semináre nie sú samoúčelné, nerobíme ich pre čiaru v kolonke podujatia SFZ,“ potvrdil Peter Dedík, zástupca generálneho sekretára SFZ pre operatívne riadenie, ktorý sa zasadil aj o konanie tohtotýždenného seminára. „Som rád, že sme sa dohovorili s inžinierom Augustínom aj so spoločnosťou Profigrass, ktorá nám ako partner SFZ pomohla pokryť technické zabezpečenie seminára.” (foto č. 2 a 6)

Cieľ dvojdňového kolotoča prednášok, debát a praktických ukážok bol jednoznančný: zvýšiť kvalitu trávnikov na slovenských futbalových štadiónoch vo dvoch najvyšších súťažiach. “A nielen na hlavných hracích plochách, ale aj tréningových,“ povedal Peter Augustín a po krátkej odmlke doplnil: “A dúfam, že nielen mojou ambíciou je utvrdenie pozície trávnikára v klubovej štruktúre. To nie je „chlapec pre všetko,“ ktorý supluje inštalatéra, zámočníka, správcu a „esbéeskára,“ ak práve niektorý z nich chýba pri hasení výnimočnej situácie. Vychádzam z mojich dlhoročných poznatkov, z vedomostí, z metodiky, zo skúseností s trávnikmi u nás aj v zahraničí a hovorím to s plnou vážnosťou: trávnikára nemôže robiť hocikto!“

Dva dni mali účastníci plný program od rána do večera, námatkovo témy prednášok: plán celoročnej údržby, profesionálna závlaha trávnikov, strojové vybavenie ihrísk, realizácia a údržba hybridného trávnika, zakladanie trávnikov mačinovaním, zakladanie trávnikov výsevom, druhy tráv, trávnikové choroby, inštalácia a údržba vykurovania trávnika...

Dve desiatky chlapov najprv počúvali a potom debatovali. Otázok pribúdalo, teoretických i praktických, nasledovali osobné skúsenosti s tým, ako bolo treba riešiť počasie, choroby, hľadanie najvhodnejšieho druhu trávy. Do diskusie sa zapojili všetci, každý mal k tomu čo povedať, lebo... Lebo dobrý trávnik možno nie je na pohľad veda, ale vedieť ho urobiť, to chce fištróna, skúsenosti aj akurátne možnosti. “Isteže, peniaze treba, bez toho sa trávnatý koberec urobiť nedá, ale treba aj vedieť, ako ich vynaložiť, čo kúpiť. A kde. A potom ako sa o tú trávičku starať, v akom období koľko čoho a kedy?“ inžinier Augustín vedel hovoriť o každej téme z tejto „zelenej kapitoly“ fundovane, so znalosťou veci.

“Na školách sa špeciálne trávnikárstvo samostatne nevyučuje, ale vzdelávať ľudí v tejto problematike treba. Preto každý rozumný majiteľ klubu či šéf štadióna musí privítať spoločnú aktivitu zväzu a ÚLK, smerujúcu k tomu, aby boli trávnikári podkutí teoreticky aj prakticky. Táto položka v hospodárení každého klubu má svoj význam, znižovať ju je cesta do pekla, ale zbytočne vyhadzovať prostriedky pre neznalosť veci je rovnako kontraproduktívne,“ rozohnil sa Augustín.

Jeho ambíciou bolo zostaviť program niekoľkých seminárov na konci s kvalifikačným testom. “Nie preto, aby sme niekomu dokazovali, že sa neučil, ale preto, aby mal aj faktický odborný certifikát, garantujúci, že každý trávnik je v dobrých rukách,“ uzavrel dvojdňový seminár v Senci Ing. Peter Augustín.

A postoj SFZ? “V spolupráci s ÚLK plánuje zväz  v budúcnosti nadviazať na tento seminár  zavedením systému vzdelávania ľudí v tejto oblasti podľa vzoru našich kolegov z Českej republiky,“ povedal Peter Dedík.

FOTO SFZ/ROMAN FERSTL (4), PROFIGRASS (2)


Peter Šurin
Značky
sfz
trávnik
Osoba
PeterDedík
Mohlo by vás zaujímať
SFZ – Najväčšia novela Registračného a prestupového poriadku SFZ (II. časť)

19.6.2019 14:17

II. liga – Predseda komisie Richtárik o letnej prestávke i konci Lokomotívy Košice: Bol by som rád, keby si súťaž udržala kredit

19.6.2019 11:21

Česko-slovenský Superpohár sa napokon bude hrať v Trnave. Známy je aj čas výkopu

19.6.2019 09:35

Regions Cup – Výber ZsFZ podľahol hráčom Istanbulu, Buranský: Turci boli veľmi efektívni

18.6.2019 21:13

U19 ČESKO-SLOVENSKÝ POHÁR – Slovan vymaľoval víťazstvo za polhodinu

18.6.2019 22:32

UEFA spustila predaj vstupeniek na EURO 2020 rok pred ich začiatkom

18.6.2019 16:52

SFZ – Najväčšia novela registračného a prestupového poriadku SFZ (I. časť)

19.6.2019 14:06

U17 ČESKO-SLOVENSKÝ POHÁR – V prílišnej nervozite triumf Sparty Praha

18.6.2019 14:12

Regions Cup – Začína sa záverečný turnaj, tréner Gergely nominoval 20 hráčov

17.6.2019 13:52

Plážový futbal - Tráva končí, piesok začína

14.6.2019 20:07

Československý pohár – V Skalici konfrontácia najlepších mládežníckych tímov Slovenska a Česka

17.6.2019 14:01

OFICIÁLNE STANOVISKO SFZ K DEJISKU ZÁPASOV KVALIFIKÁCIE NA ME 2020 S CHORVÁTSKOM A WALESOM

13.6.2019 15:14

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.