SFZ – Tréneri spoločne diskutujú, Tarkovič: Aj v momentálnej situácii existujú spôsoby, ako efektívne využiť čas

Posledná aktualizácia 22.4.2020 08:45

autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Asociačné termíny sú síce teraz kvôli šíreniu koronavírusu zrušené, ale tréneri jednotlivých reprezentačných kategórií napriek tomu nezaháľajú. Koučovia okrem samoštúdia analyzujú hry svojich tímov, súperov, dopĺňajú hráčske štatistiky. Technický úsek SFZ prichádza s novým projektom, v ktorom sa tréneri prostredníctvom aplikácie MS Teams začali pravidelne stretávať formou videorozhovorov a ,webinárov'.

Pravidelné spoločné porady mali tréneri aj doteraz, keď to bolo možné stretávali sa osobne. „Približne jeden až dvakrát za dva mesiace sme mali pracovné porady, na ktorých sa pravidelne zúčastňovali tréneri jednotlivých reprezentačných výberov, zástupcovia technického úseku Slovenského futbalového zväzu, Karol Belaník, viceprezident pre štátnu reprezentáciu a Dušan Radolský, zástupca trénerov vo výkonnom výbore SFZ. Musím dodať, že termín spoločného stretnutia, aby sa na ňom mohli zúčastniť všetci osobne, sa hľadal vzhľadom na ich náročný program veľmi ťažko. V situácii, keď sme preberali problematiku regionálnych výberov U13 – U15, sme navyše prizývali aj regionálnych trénerov, aby sa závery pracovných stretnutí posúvali ďalej,“ povedal pre futbalsfz.sk technický riaditeľ SFZ Štefan Tarkovič.

Aj tréneri sa museli prispôsobiť aktuálnej situácii, a aby si mohli naďalej vymieňať svoje poznatky a rozoberať odborné témy, začali s videohovormi. „Aj my, tréneri, podobne ako SFZ a myslím si, že celý slovenský šport, rešpektujeme všetky opatrenia a nariadenia štátnych orgánov v súvislosti s rizikom šírenia koronavírusu a riadime sa nimi. Keďže sa nemôžeme stretávať osobne, rozhodli sme sa pokračovať v pracovných poradách formou videorozhovorov. Táto forma komunikácie je v súčasnom období rozšírená vo všetkých európskych krajinách a pomocou ,webinarov‘ si vymieňajú informácie. Podobným spôsobom komunikujú aj technickí riaditelia národných asociácii navzájom. Veľkou výhodou takejto formy komunikácie je fakt, že k spoločnej diskusii sa môžu tréneri pripojiť z miesta, kde sa práve nachádzajú, potrebujú k tomu len počítač alebo mobilný telefón“ priblížil Tarkovič.

O čom konkrétne tréneri diskutujú? „V prvom rade sa snažíme nadviazať na témy, ktoré sme už doteraz rozpracovali. Tréneri analyzujú hru vlastných družstiev, ale aj súperov, konfrontujú vlastné tréningové postupy a vyhodnocujú ich efektivitu do budúcna. Pokračujeme v detailnejšom rozpracovaní ,Koncepcie hry reprezentačných družstiev‘. Určite sa budeme zaoberať súčasným mentálnym nastavením hráčov, komunikácii trénerov s realizačným tímom, či spolupráci s klubovými trénermi. Keďže internet prináša veľké množstvo informácií, tréneri študujú rôzne odborné články v rôznorodých oblastiach. Videorozhovor nám dáva možnosť konfrontovať názory trénerov na všetky spomenuté témy navzájom a určite budem osobne chcieť v tejto forme pracovných stretnutí pokračovať aj po skončení koronakrízy,“ vravel.


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Čo robia reprezentační tréneri?

Okrem prípravy na semináre majú tréneri svoju každodennú pracovnú náplň. „Som v úzkom kontakte s klubovými trénermi, s ktorými diskutujem o hráčoch. Vyberám futbalistov do prvej reprezentačnej kategórie U15 a chystám nový tím. Špecifické v tomto období je to, že hráčov nemôžem vidieť osobne na ihrisku a musím dôverovať návrhom trénerov. V auguste by sa mal konať Memoriál Gejzu Princa v Košiciach, čo je posledný výber chalanov z regionálnej úrovne do repre výberu, keďže v septembri tvoríme nomináciu. Sám som zvedavý, či sa turnaj uskutoční. Okrem skautingu sa pripravujem na spoločné porady trénerského úseku. Teší ma, že sa vieme stretnúť a diskutovať prostredníctvom videohovorov,“ povedal tréner reprezentácie do 15 rokov Martin Žamba.

Zverenci trénera výberu do 17 rokov Branislava Fodreka pocítili opatrenia proti šíreniu koronavírusu na vlastnej koži, keďže im zrušili druhú fázu kvalifikácie Elite Round. „Niektorí hráči ukončili púť v tejto vekovej kategórii a ja teraz spracovávam ich štatistiky, analyzujem hru, aby mal tréner ďalšej vekovej kategórie k dispozícii čo najviac informácii. Venujem sa samovzdelávaniu, na internete čítam rôzne články s trénerskou tematikou, chcem sa naučiť niečo nové. Pripravujem sa aj na spoločné videohovory a semináre, aby som aj ja mal čím prispieť do diskusie. Som rád, že aj takouto formou sa môžeme posúvať na vyšší level,“ vravel Fodrek.

Ako vyzerajú pracovné dni trénera reprezentácie do 19 rokov Alberta Rusnáka? „Čo sa týka náplne práce, pokračujeme v príprave v plnom prúde smerom k našej kvalifikácii na majstrovstvá Európy, ktorú nám nezrušili ako v prípade výberu do 17 rokov, ale nám ju zatiaľ odložili. Takže s celým realizačným tímom analyzujeme našich súperov, ktorých máme na Elite Round (Chorvátsko, Turecko a Portugalsko – pozn.). V spojení sme aj všetci reprezentační tréneri a technický úsek, len naše porady sa zmenili na videohovory. Vnímam to pozitívne, pretože aj v tomto čase je potrebné riešiť veci a odovzdávať si informácie. Aj keď nie sme v osobnom kontakte tak môžem plnohodnotne pracovať z domu takouto formou.“

Reprezentačné družstvo žien malo počas prvej polovice apríla odohrať dva kvalifikačné zápasy proti hráčkam Lotyšska a Islandu. „Pred aprílovým asociačným termínom sme stihli ešte turnaj na Cypre a kým neprišiel verdikt od UEFA, že sa rušia asociačné termíny, pripravovali sme sa na kvalifikáciu. Počas týchto dní bez futbalu a práce z domu som už stihol urobiť štatistiky hráčok a analýzu hry. Teraz sledujem rôzne herné prvky iných družstiev a premýšľam, ako by som ich vedel využiť v našej hernej koncepcii. Napríklad, nemáme hráčku na ľavú stranu, tak sledujem, ako si s podobným problémom poradili iní tréneri. Pripravujem sa aj na spoločné semináre, ktoré máme cez videohovor. Je dobré, že sa vieme aj v takomto období tréneri porozprávať,“ konštatoval kouč ženskej reprezentácie Peter Kopúň.

Značky
Osoba
Štefan Tarkovič
Osoba
Martin Žamba
Osoba
Branislav Fodrek
Osoba
Albert Rusnák st.
Osoba
Peter Kopúň
SFZ
tréneri
Autor
Branislav Sarňák
Mohlo by vás zaujímať

2021 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

18.4.2021 11:59

2020 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:14

2019 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:17

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.