SFZ - Trénerská konferencia v novom šate sa chytila

Posledná aktualizácia 11.1.2021 10:05

autor: KOLÁŽ SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – “Samozrejme, že rešpektujeme realitu s vysokými číslami pozitívnych na COVID-19 , rovnako ako platné opatrenia na boj s koronavírusom, preto sme zvolili takúto novú alterantívu konferencie trénerov,“ povedal Zsolt Pakusza, manažér vzdelávania trénerov SFZ pri objasňovaní on-line formy konferencie trénerov s označením roku 2020.

Na základe konvencie UEFA o vzdelávaní trénerov je platnosť trénerských licencií UEFA obmedzená na tri roky. V praxi to znamená, že počas tohoto obdobia musí držiteľ oprávnenia absolvovať príslušné vzdelávacie aktivity v požadovanom rozsahu v takzvanom ďalšom alebo kontinuálnom vzdelávaní.

Úsek vzdelávania trénerov, spadajúci pod technické oddelenie SFZ, organizuje aktivity pre držiteľov rôznych trénerských licencii, pričom uznáva aj aktivity, organizované inými subjektmi. 

Vzhľadom k výnimočným okolnostiam, ktoré v tomto období zasiahli nielen futbal, ale aj každodenný život všetkých občanov, bolo tradičné  konanie trénerskej konferencie v prezenčnej forme vylúčené. Preto sa kompetentní rozhodli, že  pristúpia k realizácii on-line formy, v rámci ktorej bolo ponúknuté množstvo zaujímavých prednášok od reprezentačných trénerov aj od trénerov futbalových akadémií na Slovensku.

Zsolt Pakusza je v SFZ zodpovedný za vzdelávanie a rozvoj trénerov.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Dvanásti sú zo štruktúty SFZ - Jaroslav Kentoš, Peter Kopúň, Stanislav Macek, Albert Rusnák st., Marek Bažík, Branislav Fodrek, Martin Žamba, Jozef Jelšic, Peter Januška, Miroslav Hýll, Ján Novota, Peter Štefaňák ml., Peter Szénay – ďalší trinásti pracujú pre mládežnícke akadémie (Vladimír Gála, Miroslav Hrdina, Marek Ďanovský, Juraj Gombár, Andrej Fišan, Peter Tomko, Dušan Molčan, Viktor Miko, Daniel Valach, Michal Budovec, Tomáš Čechovič, Viktor Kostovčík, Ivan Čulák).

Kompetentní ľudia v štruktúre SFZ teda zvolili organizáciu konferencie trénerov 2020 formou vopred nahratých on-line prezentácií. “Do úvahy sme museli vziať aj to, že keďže väčšina akcií jednotlivých reprezentačných výberov bola v roku 2020 zrušená, preto trénerská konferencia nemá hodnotiaci charakter. Organizátori však ponúkli rôznorodý obsah, z ktorého si tréneri vyberú tie oblasti, ktoré ich oslovili,“ vysvetlil manažér vzdelávania trénerov SFZ. Skúsenosti s tvorbou a prezentovaním takýchto výstupov už majú absolventi UEFA PRO a UEFA EYA licencie po roku 2012. “Škála tém je skutočne široká, odporučili sme napríklad námet z odbornej problematiky,  prezentáciu činnosti či filozofie futbalovej akadémie,“ načrtol Pakusza možnosti.

Prezentácie sú v minimálnom rozsahu jednej vyučovacej hodiny, obsah bol plne v kompetencii zástupcov akadémií a reprezentačných trénerov. 

Zakúpené prednášky a kurzy je teda možné pozerať opakovane a absolvovať ich kedykoľvek. “Výhod je dosť a preto Úsek vzdelávania trénerov bude podporovať túto formu kontinuálneho vzdelávania aj v budúcnosti. Samozrejme  ale ak to situácia umožní, budeme hľadať možnosť organizovania praktických seminárov kontaktnou formou,“ uzavrel tému trénerskej konferencie Zsolt Pakusza, zodpovedný za vzdelávanie futbalových trénerov na Slovensku.


Značky
Autor
Peter Šurin
Osoba
Zsolt Pakusza
SFZ
trénerská konferencia
Mohlo by vás zaujímať

2021 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

22.4.2021 14:13

2020 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:14

2019 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:17

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.