www.futbalsfz.sk

SFZ – Veľa zdravia, páni jubilanti, pre ktorých je futbal život a život futbalom

pondelok, 10.12.2018
|
Posledná aktualizácia 10.12.2018 16:02

autor: ROMAN FERTSL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Tradičná doba, tradičné stretnutie, tradične príjemná atmosféra – na pôde SFZ v Sieni slávy slovenského futbalu sa zišli legendy. Jubilanti a internacionáli.

Prezident zväzu Ján Kováčik ako každý rok v tomto čase potriasol rukou a poprial ešte veľa zdravia mužom, ktorí v druhej polovici roku 2018 oslávili životné jubileum. “Čas beží a mňa teší, že sme opäť spolu. Niektorým sme gratulovali aha, len pred piatimi rokmi a už je tu čas ďalšieho jubilea. Páni, skladám pred vami všetkými klobúk za vašu ľudskosť, vôľu, odhodlanie a lásku k futbalu. Želám vám aj nám, aby sme sa ešte dlho stretávali.”

A potom nasledovalo defilé generácií.

Päťdesiatnici Miloš Glonek a Ladislav Pecko sa v spoločnosti starších legiend len tíško usmievali. Glonek napokon nikdy nebol veľký rečník, Pecko aj ako tréner hovoril síce viac, ale teraz obaja spoločne s úctou poďakovali za gratuláciu. A počúvali...

Kamil Majerník a Ivan Hrdlička majú sedemdesiat päť. Stále plní života, stále s chuťou o futbale nielen hovoriť. Napokon, Hrdlička utekal zo siene slávy ako prvý. “Čaká ma tam dvadsať šarvancov, nemôžem meškať. Aký by to bol príklad?!“ úžasný prístup víťaza PVP z roku 1969. Ale veď taký bol celý život, tak aké prekvapenie? Kamil Majerník si zaspomínal aj na svoj legendárny súboj s Johanom Cruyffom v semifinále PEM: “Bežal na našu bránku, bol už pred šestnástkou. Skočil som mu pod nohy vypichovačkou. Trafil som loptu, pravda je, že aj koleno... Nuž, zápas nedohral,“ štvornásobný československý majster má stále v oku šibalskú iskru.

Osemdesiatnici Stanislav „Šabľa“ Jarábek, čerstvý oslávenec, a Ľudovít Cvetler, autor prvého gólu Slovana vo finále PVP proti Barcelone, sa prekárali ako za oných čias, keď sa belasí a „andely“ preťahovali o ligové primáty. Z ostria ich podpichovačiek roky nič neubrali, ale každý „šproch“ mal svoju svoju láskavú pointu. “Boli sme rivali a kamaráti. Rivali na ihrisku a v lige, kamarári všade inde,“ potvrdil Jarábek.

Úctu zložili všetci prítomní už 85-ročnému Titusovi Buberníkovi. Roky sa zastaviť nedajú, niekdajší pilier ČH Bratislava a reprezentácie však nič nestratil zo svojej elegancie, bárs si aj pri chôdzi pomôže paličkou a oprie sa o svoju dcéru, ktorá ho sprevádza aj na futbalových akciách.

Bolo to o spomienkach a zážitkoch. Každý zo spomenutých jubilantov, aj prítomní internacionáli Milan Dolinský a Anton Urban, ktorí si prevzali tradičné vianočné darčeky od SFZ, by mohli rozprávať dlhé hodiny a nenudili by. Úžasní ľudia, ktorí stále majú čo povedať, pre ktorých je futbal život a život futbalom. Stačí len otvoriť srdce  nastaviť ucho. 

Ďakujeme, páni Buberník, Urban, Dolinský, Cvetler, Jarábek, Hrdlička, Majerník, Glonek, Pecko. Bolo príjemné s vami opäť pobudnúť. A tešíme sa na ďalšie stretnutie.


Peter Šurin
Značky
Osoba1
Osoba1
Osoba
Osoba
Mohlo by vás zaujímať
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.
banner