www.futbalsfz.sk

SFZ – Vitaj, Pamätnica SFZ 80, poteš všetkých fanúšikov!

pondelok, 12.11.2018
|
Posledná aktualizácia 12.11.2018 11:31

BRATISLAVA (SFZ/pš) – Slovenský futbalový zväz má už osemdesiat rokov, oficiálne od 4. novembra. Výročie pripomína unikátna kniha.


BRATISLAVA (SFZ/pš) – Slovenský futbalový zväz má už osemdesiat rokov, oficiálne od 4. novembra. Výročie pripomína unikátna kniha.

Vtedy, začiatkom jedenásteho mesiaca roku 1938, sa v bratislavskej redakcii novín Slovák zišlo deväť mužov na zasadnutí Telovýchovného a športového odboru pri Ústrednom národnom  výbore a po ich debate a následnom rozhodnutí vznikol Slovenský futbalový sväz. To je fakt, ktorý sa stal základom pre ojedinelú publikáciu, viažúcu sa k tejto futbalovej inštitúcii, k onomu dátumu a k dianiu, plynúcemu od tohto dňa v slovenskom futbale.

Osem dekád je dlhá doba, dnešný SFZ mal za ten čas niekoľko rôznych názvov – najdlhšia skratka tohto orgánu mala až jedenásť písmen VFZ SÚV ČSZTV – a na čele celkom štrnásť mužov. Hoci dlhé obdobie boli dvaja z nich utajovaní pred ďalšími generáciami. Ba jeden akoby sa mal úplne vytratiť z pamäte, kým druhý mal ostať „len“ špičkovým rozhodcom, hoci bol aj rešpektovaným funkcionárom. Vďaka tejto knihe dnes široká verejnosť vie, že Šimon Kupric i Karol Galba žili a pre slovenský futbal veľa urobili.

Publikácia Pamätnica SFZ 80 je teda už reálne na svete. Vydali ju Slovenský futbalový zväz spolu s vydavateľstvom Šport Press. Zopár faktov: má 208 strán, v jednotlivých kapitolách zahŕňa osemdesiat rokov histórie futbalového zväzu, ale napríklad aj pojednanie o znaku respektíve logu, podrobné zápasové štatistiky reprezentačného mužstva od úplne prvého zápisu 27. augusta 1939 po duel číslo 278 v ukrajinskom Ľvove v septembri 2018 i kompletný zoznam hráčov, ktorí si aspoň raz obliekli dres národného tímu a profily 31 výnimočných osobností, ktoré ovplyvnili  život slovenského futbalu v jednotlivých obdobiach plus medailóny všetkých štrnástich mužov, ktorí zväz riadili. Na stránkach plynú príbehy, spomienky, nezabudnuteľné podujatia, myšlienky, súvislosti,.

Nie je to kniha na uloženie do knižnice, je to potecha, ktorá futbalového fanúšika bude sprevádzať každý deň. Keď si chce len tak listovať po stranách alebo keď si chce overiť fakt či prečítať niečo zaujímavé, o čom dovtedy možno ani nevedel. Preto sú súčasťou stránok zápasy pre históriu, ale nie len ako suché fakty, ale i šťavnaté okolnosti desiatok medzištátnych, medzinárodných, pohárových, ligových či priateľských stretnutí. 


Štyria autori rôzneho veku Tomáš Černák, Eugen Magda, Peter Šurin a Štefan Žilka, rôzni i štýlom písania, vložili svoje schopnosti do služieb knihy, ktorá zabaví, a neotrávi, poučí, ale nementoruje. K tomu desiatky fotografií, niektoré sú takmer notoricky známe, pretože ich ojedinelosť sa využíva odo dňa vzniku a práve obsah je podstatou toho, že sa opakujú. Ale v publikácii sú mnohé výnimočné, ktoré neboli na svetle sveta už celé roky, prípadne vôbec, no práve teraz ich majitelia vytiahli a poskytli autorom knihy. Z osobných archívov skvelých fotografov Jána Súkupa či Dušana Koutného, redakčných šanónov denníka Šport, ale aj mnohých súkromných zbierok sa knižne premiérovo publikujú nádherné momenty, zachytávajúce konkrétny výnimočný okamih.

Kto chce, môže sa začítať. Kto chce, môže sa kochať obrázkami. Kto chce, môže len tak listovať a prechádzať rokmi, dejinami, zápasmi, futbalovými okamihmi. Ale ten, kto to chce, musí Pamätnicu SFZ 80 mať. Za necelých 20 eur k dostaniu v kamenných kníhkupectvách aj na e-shope SFZ.

FOTO SFZ/ROMAN FERSTL


Peter Šurin
Značky
Autor
Peter Šurin
Projekt
Pamätnica SFZ 80
Téma
kniha
Mohlo by vás zaujímať
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.