SFZ/ROZHODCOVIA – Ako to je po novom so striedaním, múre či kartách pre trénerov?

Posledná aktualizácia 16.7.2019 16:25
autor: JAROSLAV ZÁBRANSKÝ, zdroj: SFZ
Prednášajúci Ján Fašung st. a pozorné publikum počas seminára o nových pravidlách.

BRATISLAVA (SFZ) - “Čo to robí ten Kružliak?“ v momente, keď náš najlepší rozhodca zapískal počas zápasu o Superpohár, prerušil akciu a na hru nadviazal rozhodcovskou loptou po tom, ako sa práve od neho lopta odrazila, spustili sa na tribúnach dohady, čo to malo znamenať, či sa rozhodol správne a vlastne – prečo to spravil?!

Čerstvá situácia spred pár dní dokresľuje vysvetlenie, prečo sa komisia rozhodcov SFZ rozhodla pripraviť akciu s názvom Inštruktážny videoseminár o pravidlách futbalu, určený klubom Fortuna ligy a II.ligy a aj pre zástupcom médií. “Široká futbalová verejnosť, teda aj fanúšikovia, sa postupne dozvedajú o úpravách a zmenách v pravidlách futbalu. Často však nie úplne presne a s jasným vysvetlením, ako to naozaj je,“ zamyslel sa Jaroslav Zábranský, manažér oddelenia rozhodcov a sekretár komisie rozhodcov, ktorý spolupracoval s prednášajúcim Jánom Fašungom st. na príprave obsahu seminára. “Aj preto toto podujatie so zameraním pre ľudí z klubov a pre novinárov.“

autor: JAROSLAV ZÁBRANSKÝ, zdroj: SFZ
Medzi pozornými poslucháčmi aj známi ligisti Viktor Pečovský a Vladimír Leitner.

Organizátori seminára oslovili kluby dvoch najvyšších súťaží, pre každý ponúkli miesto trom zástupcom – jednému z trénerov, pre hráča, ideálne kapitána tímu, a funkcionára. Za kluby Fortuna ligy sa zúčastnili zástupcovia Trnavy, Senice, Žiliny, Ružomberka, Trenčína a Pohronia, z II. ligy prišli ľudia zo Šamorína, Podbrezovej, Trebišova, Banskej Bystrice, Liptovského Mikuláša a FC Košice, ružomberská rezerva sa tiež prihlásila. Slovan a Dunajská Streda si vypýtali inštruktáž už v predstihu, vzhľadom na ich účasť v európskych pohároch UEFA.

“Šlo nám o čo najjasnejšie vysvetlenie a aplikovanie nových pravidiel s použitím videoklipov a s inštruktážnymi video situáciami UEFA,“ povedal manažér vzdelávania a konvencie rozhodcov Vladimír Medveď, ďalší z účastníkov seminára. “Zachytili sme nie vo všetkom presné interpretácie v médiách, týkajúce sa niektorého z inovovaného či zmeneného pravidla. Nie každé a nie vždy, ale stalo sa. Ďalšiemu šíreniu mylných či nepresných vysvetlení sme chceli predísť práve touto prezentáciou spomenutých zásahov do známych futbalových pravidiel.“ Napríklad to o, ľudovo povedané, ruke – bola nastrelená či nie? Píska sa či nie? Jedenástka alebo nie? 

Diskusia bola, nie búrlivá, ale ľudia z pléna sa predsa len pýtali. Možno prekvapujúco si nechali znova vysvetliť pravidlo 4 o použití viacfarebného alebo vzorkovaného spodného oblečenia pod dres. “Žlté a červené karty pre funkcionárov a trénerov rovnako ako striedanie hráča, ktorý musí opustiť hraciu plochu v najbližšom mieste na bránkovej či postrannej čiare k jeho aktuálnej pozícii na hracej ploche, a zloženie obranného múru, ako je to zadefinované v pravidlách futbalu, bez účasti hráčov, ktorých mužstvo štandardku zahráva, to boli na prvý pohľad pravidlá, čo najviac zaujali širokú verejnosť. Všetky zásahy smerujú k väčšej plynulosti a navýšeniu čistého hracieho času v stretnutí,“ dupľoval Medveď.

Zastúpenie iba polovice pozvaných klubov  vyhodnotili organizátori tak, že je to výzva pre všetkých, aby sa o rok na seminári s podobným obsahom  zúčastnil vo väčšom počte. “Potešilo by nás to, privítali by sme najmä väčšie zastúpenie aktívnych futbalistov - kapitánov, pre ktorých sú pravidlá futbalu akousi pracovnou inštrukciou,“ načrtol ďalšiu aktivitu do budúcnosti Vladimír Medveď.
Peter Šurin
Značky
Osoba
Vladimír Medveď
Osoba
Jaroslav Zábranský
Téma
Seminár o pravidlách
Mohlo by vás zaujímať

SR A – Termíny a hracie časy jesenných zápasov, štartujeme 4.9. doma s Českom

01.7.2020 11:47

SR WA – Škorvánková mení Bayern za Montpellier: Srdce mi povedalo, že mám vyskúšať niečo nové

01.7.2020 08:49

SR A – Mráz o pozitívnom teste na COVID-19: Netuším, kde som sa nakazil

30.6.2020 16:50

Slovenská liga v plážovom futbale: najlepší štart mal majster

29.6.2020 21:00

SFZ – Do I. ligy žien sa prihlásilo deväť družstiev, o Slovenský pohár zabojuje 17 tímov

29.6.2020 18:15

Smútime: Marián Čišovský podľahol ťažkej chorobe

28.6.2020 22:28

II. liga – Do novej sezóny sa prihlásilo pätnásť mužstiev

27.6.2020 17:58

Smutná správa z piatka rána: Jaroslav „Bobby“ Pollák už nie je medzi nami

26.6.2020 14:25

FIFA/SFZ - Zmena termínov prestupových období pre ročník 2020/2021

26.6.2020 10:20

SR 21 – Tréner Kentoš o zmene termínov zápasov: UEFA zvažovala viacero možností a vybrala najlepšiu

25.6.2020 13:06

Slovnaft Cup – Ružomberok druhým finalistom, v odvete zdolal Dunajskú Stredu

24.6.2020 20:23

Slovnaft Cup – Slovanisti zdolali ViOn aj v odvete, čakajú na finálového súpera

23.6.2020 20:48

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.