Slovensko 21: Sokolíci vzlietli nad Lublinom

piatok, 16.06.2017
|
Posledná aktualizácia 17.6.2017 16:44

LUBLIN (SFZ/PETER ŠURIN) – Vstup sokolíkom do šampionátu vyšiel excelntne, zrodilo sa víťazsvo umu, vôle a Hapalovej taktiky.

LUBLIN (SFZ/PETER ŠURIN) – Vstup sokolíkom do šampionátu vyšiel excelentne, zrodilo sa víťazstvo umu, vôle a Hapalovej taktiky.
Výkopu predchádzala umelecká šou, tribúny boli naladené báječne futbalovo. Plný štadión, na ktorom sa nestratil slovenský sektor, dal ešte pred úvodným hvizdom rozhodcu jasne najavo, že ľudia prišli na najpopulárnejšiu ľudovú zábavu, že sa chcú tešiť futbalom.
Poliakom stúpla teplota na maximum už po 59 sekundách, keď sa lopta po hlavičke Lipského ocitla v Chovanovej bráne... Zlé vkročenie sokolíkov do šampionátu bolo však zároveň výzvou charkteru tohto tímu – a Zreľák a spol. nesklamali.

Nepripustili si žiadne roztrasené kolená, ubitú psychiku, pocit porazených od 1. minúty. Signálom bola prvá Rusnákova strela medzi žrde, po ktorej šiel Wrabel prvý raz na zem, aby ju vytlačil na roh, a potom čoraz sebavedomejšia výkon. Nasadenie bolo obojstranne veľké, lepší dojem z hry zanechávali Slováci, aktivitou hýril najmä Mihalík, ktorý zľava bol takmer pri všetko, čo hrozilo poľskej bráne. Práve on spustil v 20. min utešenú akciu, ktorá pokračovala cez Chriena až na pravej strane uvoľneného Valjenta a ten v pozícii falošného krídla svoju streleckú pozíciu využil - 1:1. Zaslúžené a logické vyrovnanie mohlo byť len prvým stupienkom k obratu v skóre, lebo v 25. min Mihalík skvele napriahol a Wrabel neudržal loptu, takže Zreľákovi sa núkala šanca ako zvon, no poľský brankár ešte stačil vytiahnuť zázračný zákrok. O desať minút zakombinovali sokolíci zas, pri výmene lopty použili „pätičku“, narážačku i dobrú finálku, akurát Mazáňova koncovka netrafila bránu. A zas Mihalík pálil po chvíli tesne vedľa, keď sa báječne uvoľnil a polčas uzavrel jedovatou strelou Rusnák, no Wrabela štípajúce ruky podržali.
Taký priebeh sa domácim nemohol páčiť, ich nástup do II. polčasu bol razantný a pripomenul začiatok zápasu. V 48. min sa Frankowski prehnal cez príliš voľný stred našej obrany a čistú šancu – strelu, mieraciu medzi nohy – mu excelentným zákrokom zmaril Chovan. Náš brankár si v následných minútach musel utrieť čelo pri hroziacich závaroch, ale domáci sa ku koncovku aj včasnými blokmi modrej defenzívy nedostali. Aj tak však patrila prvá pätnásťminútovka Poliakom, čo bolo jasnou hrozbou pre slovenskú bránu. Preto sa nám oveľa lepšie pozeralo na melu, ktorú vyrobila dvojica Mihalík – Bero v 66. min, no lopta za Wrabela neprešla. My sme ponúkli Poliakom šancu, Niňaj chyboval v rozohrávke a výpad v prečíslení zakončil krížnou tvrdou strelou Linetty, ale lopta sa medzi žrde nevošla. Zato sa vošla na druhej strane ihriska v 78. min, Valjent rozohral priamo dopredu, Šafranko skvele rozvinul útok, Bera ešte obrana domácich zastavila, ale opustenú loptu prebral stále dopredu bežiaci Šafranko a potvrdil inštinkt parádneho strelca – 1:2!! Zahrmelo ako odpoveď aj na druhej strane, priamy kop zakončil Dawidowicz gólovo pod brvno, Chovan skvele vytisol o pár centimetrov, takže lopta sa odrazila, ale do siete nepadla.
Ťažké minúty sokolíkom na ihrisku pomáhali prekonať hlasivky stoviek našich fanúšikov, ktorí sa nestratili v poľskom kotli a stáli pri mužstve. Ich pokrik „Ešte jeden!“ Rusnák krížnou strelou v 89. min nenaplnil, potom sa musel naťahovať Chovan po „koníčku“ Niezgodu, ale za cenu rohového kopu to zvládol. Rozhodca pridal štyri minúty, no charkter sokolíkov a čarodejník Lobotka v strede poľa udržali Poliakov v zákope.