Slovensko A: Lobotkov historický moment vo Wembley na remízu nestačil

Pondelok, 4.9.2017 20:00 | Posledná aktualizácia 5.9.2017 10:43

LONDÝN (SFZ/PETER ŠURIN) – Stanislav Lobotka sa stal prvým slovenským futbalistom, ktorý skóroval v emdzištátnom zápase na futbalovo posvätnej pôde londýnskeho Wembely.

LONDÝN (SFZ/PETER ŠURIN) – Stanislav Lobotka sa stal prvým slovenským futbalistom, ktorý skóroval v medzištátnom zápase na futbalovo posvätnej pôde londýnskeho Wembley.
Stalo sa tak už v 3. min kvalifikačného zápasu. Sám si vybojoval loptu od Rashforda, narazil si ju s Nemcom, ktorý mu ju skvele vrátil za obranu a nový miláčik slovenského futbalu predviedol parádu – špičkou ju jedným dotykom dostal pod kontrolu a ďalším poslal do siete, medzi telom a rukou bezmocného Harta! 0:1! Skvelý úvod slovenských sokolov v Londýne.
Rashford sa potom stal ústrednou postavou I. polčasu. Bol pri všetkom, čím Angličania hrozili, ale dlhé minúty nedokázal on, ani jeho spoluhráči dostať Slovákov do úzkych. Kozákova zostava, tentoraz zmenená na jednom poste v strede poľa (Škriniar tam nahradil Kucku, ktorého medzirebrový sval trápil pár dní, kým v strede obrany nastúpila po treste za karty osvedčená dvojica Škrtel – Ďurica), však fungovala perfektne. Zaskočení domáci levy sa trápili s nervozitou a nepresnosťou, navyše hostia vytiahli sebavedomie a možno nečakanú suverenitu. Dovolili si prihrávku na obsadeného spoluhráča, kontrolu lopty, ale aj technickú parádu. Domáci logicky postupne naberali na tempe, pod ich kotol kúril už spomenutý Rashford, ktorý sa snažil odčiniť chybu pri inkasovanom góle, ale jeho strelecké pokusy, rovnako ako na pohľad nádejné pozície Diera či Kanea Dúbravku ohrozili len naoko. S pribúdajúcimi minútami však bolo v našej šestnástke horúcejšie, viackrát obetavo zasiahla obrana odvrátením na roh, Angličanom kopov od zastávky ihriska pribúdalo a v 37. min, po siedmom udreli. Rashford zahral loptu na bližšiu žrď, Nemec pustil ku koncovke Diera a ten trafil nad hlavu pri žrdi stojaceho Lobotku – 1:1. A domáci kuli železo ďalej, Bertrand tvrdou strelou preveril Dúbravku, ten však skvele obstál a v samom závere vyšprintoval Weiss, urobil si priestor, ale ku koncovke sa nedostal, pretože zákrok Jonesa bol razantný, možno až príliš...

Ťažké minúty nás čakali po návrate zo šatní. Angličania vsadili na úvodný nápor, zakončovali každý útok – najprv Henderson vedľa potom Oxlade-Chambealin presne, ale cez Dúbravku lopta neprešla, v 57. min ešte náš brankár vyrazil strieľaný center Kanea a od Alliho sa lopta odrazila mimo, no v 59. min už mal Rashford veľa priestoru pred šestnástkou a trafil pre nášho brankára nechytateľne – 2:1. Angličania otočili zápas... Mohlo byť ale inak, pretože štyri minúty pred gólom sokoli nebojácne zaútočili, Hamšíkov center si skvele spracoval Nemec a zblízka vypálil gólovku, no Hart stačil vysunúť ruky.

Domáci boli na koni, zbavili sa nervozity, Alli bol hrozbou z druhej línie, skúšal streľbu spoza šestnástky, Rashford behal po krídlach, Kane si hľadal priestor na zakončenie, narážal však na vždy pripraveného pozične výborného Škriniara, ktorý však za faul na Alliho dostal žltú kartu a v najbližšom zápase v Škótsku nemôže hrať.

Tréner Kozák vstúpil do diania troma zmenami v zostave, tlak domácich zoslabol, vedomí si náskoku kontrolovali stav a vyrážali do protiútokov. Slováci zas vnímali, že po takomto výkone mali vcelku blízko remízu, veď už dávno - a či vôbec niekedy - hrali proti silnému Anglicku tak solídne. Ale o všetko napokon rozhodol muž zápasu, Marcus Rashford.

G: 3. Lobotka, 37. Dier, 59. Rashford.
ŽK: Škriniar, Dier.
R: Clément Turpin - Nicolas Danos, Cyril Gringore (všetci Francúzsko) – 67 823 divákov.
Anglicko: Hart - Walker, Cahill, Jones, Bertrand - Henderson, Oxlade-Chamberlain (83. Sterling), Dier, Rashford (83. Welbeck)- Alli  90+. Livermore) - Kane.
Slovensko: Dúbravka - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan - Škriniar, Lobotka – Weiss (68. Rusnák), Hamšík (79. Duda), Mak – Nemec (69. Ďuriš).

Ďalšie zápasy F-skupiny
Škótsko - Malta 2:0 (1:0),  9. Berra, 49. Griffiths.
Slovinsko - Litva 4:0 (1:0), 25. a 61. Iličič, oba z 11 m, 82. Verbič, 90. Birsa.

1. Anglicko    8 6 2 0 16:3  20
      2. Slovensko   8 5 0 3 14:6  15
      3. Slovinsko    8 4 2 2 10:4  14
      4. Škótsko      8 4 2 2 14:10 14
      5. Litva           8 1 2 5 6:18   5
      6. Malta          8 0 0 8 2:21   0