SLOVENSKO A: Misia splnená, vyhrali sme Kráľovský pohár

Nedeľa, 25.3.2018 13:00 | Posledná aktualizácia 26.3.2018 07:16

BANGKOK (SFZ) – Úloha splnená, slovenskí futbalisti vyhrali po druhý raz v histórii Kráľovský pohár - pri druhej účasti na tomto turnaji nadvaiazali na svojich predchodcov z roku 2004.

autor: Jan Hudiny, zdroj: SFZ

BANGKOK (SFZ) – Úloha splnená, slovenskí futbalisti vyhrali po druhý raz v histórii Kráľovský pohár - pri druhej účasti na tomto turnaji nadviazali na svojich predchodcov z roku 2004.

Vo finále to bol iný súper, s iným štýlom hry ako v semifinále so SAE. Práca srbského trénerského ansámblu na čele s hlavným Rajevacom bola na hre Thajska očividná, kľúčovým hráčom domácich bol pohyblivý Songkrasin. Náš kormidelník naplnil, čo avizoval, postavil odlišnú jedenástku ako vo štvrtok. Trojicu, ktorá bola opäť v základe, tvorili Škrtel, Duda a Mak, priestor dostali štyria debutanti v reprezentačnom drese Šulla, Sekulič, Šatka a Pačinda.

Hralo sa aj pre Európanov vo vhodnejšom večernom čase, zápas mal vyššie tempo. Oťukávanie trvalo prakticky len tri minúty, ukončil ho Mazáňov center na Nemcovu hlavu, lopta šla nad, našu aktivitu potvrdil o minútku prvý rohový kop. A na konci úvodnej desaťminútovky sme už viedli: Mak previedol svoje prednosti, sebavedomie a rýchlosť, po prieniku našiel od bránkovej čiary spätnou prihrávkou Dudu a ten sa medzi piatimi brániacimi domácimi presadil nechytateľnou strelou – 0:1. Makovi zápas očividne chutil, po štvrťhodine založil po odvrátenom rohu rýchly protiútok s parádnou finálkou do voľného priestoru, akurát Pačindu vtedy stihli Thajčania ešte odblokovať.

Zamrazilo nás v 28. min, keď prudká lopta Songkrasina trafila do tváre Škrtela, slovenský kapitán sa však otriasol a pokračoval v zápase, hoci v prvej chvíli to vyzeralo veľmi zle. Domáci po inkasovanom góle pridali na akivite predovšetkým v strede poľa, kde sme im nechávali priveľa priestoru, sa okolo mozgového centra Songkrasina rodili nápady a v 30. min si Puangchan hodil loptu a la Mak, bránu však krížnou strelou netrafil. Slovenská odpoveď bola efektná i efektívna: po prechode do útoku nasledovala skvelá hĺbková prihrávka Pačindu a parádny nábeh Maka, ktorý neváhal s koncovkou a v behu vypálil nechytateľne – 0:2. Ovládali sme dianie na ihrisku, viac sme mali loptu v držaní a všetko spelo k pokojnej polčasovej prestávke, lenže v závere I. polčasu chyboval Šulla pri rozohrávke vo vlastnej päťke. Loptu uchmatol Dangda a ponúkol pred prakticky prázdnu bránu spoluhráčovi, šancu využil Kaewprom – 1:2. Ešte pred hvizdom rozhodcu zahrozili Duda na jednej a Tossakrai na druhej strane, skóre sa nezmenilo.

Zato sa mohlo hneď po návrate zo šatní. Domáci mali v prvej desaťminútovke dve veľké šance, strely Songkrasina a Puangchana ale skvele zastavil Šulla a napravil svoje zaváhanie pri góle. Dianie ovládali v tejto fáze domáci, na čo reagoval tréner Kozák a poslal na trávnik Lobotku, ktorý sa okamžite chopil taktovky v strede poľa. Makov gól v 64. min pre tesný ofsajd ešte neplatil, no potom prišla paráda v podaní debutujúceho Pačindu. Vymanévroval si dobrú pozíciu a po Dudovom elegantnom priťuknutí nasledovala streľa ľavačkou z 18 m a s odrazom od žrde excelentný gól – 1:3. Lenže ani to neznamenalo definitívnu podobu výsledku, pretože domáci nechceli prehrať po dvoch víťazných finále to tretie. A naši im pomohli znížiť. Najprv technickým priestupkom, po ktorom nasledoval nepriamy kop v šestnástke pre dlhé držanie lopty brankárom, z tohto sa však žiadne nebezpečenstvo nezrodilo. Potom ale faulom, z ktorého rezultoval krížny priamy kop, lopta prešla cez celú šírku šestnástky medzi sedem brániacich Slovákov a nepokrytý Pansa poľahky znížil – 2:3. Thajčania sa tlačili za vyrovnaním, ponúkli tak priestor pred svojou bránou a Pačindovi chýbali decimetre, aby svoj veľmi solídny debut okrášlil aj druhým gólom. Záver skúsene odohrali Slováci v dostatočnej vzdialenosti od Šullu a vyhrali zápas i celý turnaj.

Thajsko – Slovensko 2:3 (1:2)
G:
42. Kaewprom, 79. Pansa – 10. Duda, 34. Mak, 68. Pačinda.
ŽK: Puangchan Pačinda, Mak.
R: Bin Shukri – Bin Ismail, Hariff Bin Md (všetci Malajzia) – 45 425 divákov.
Thajsko: Thamsatchanan – Chalermpong, Pansa, Roller, Notchaiya (76. Sirod), – Kaewprom (64. Nurul), Puangchan - Tossakrai (46. Bordin), Bunmathan, Songkrasin – Dangda. Tréner Milovan Rajevac.
Slovensko: Šulla – Sekulič, Šatka, Škrtel (73. Škriniar), Mazáň – Greguš – Pačinda, Sabo (61. Lobotka), Duda, Mak (81. Rusnák) – Nemec. Tréner Ján Kozák.

Hlas po zápase
Ján Kozák (tréner Slovenska):
“Hralo sa vo fantastickej atmosfére, diváci boli vďační za každú peknú akciu. Prvý polčas sme mali hru pod kontrolou, vedeli sme, čo chceme hrať a dali sme dva pekné góly. Vyzeralo to celé v poriadku, lenže prišla jedna chyba a súper znížil. Preto sme museli v druhom polčase po jednej pasáži reagovať z lavičky. Príchodom Lobotku na ihrisko sme zas dostali hru do svojich rúk, dali sme tretí gól, veľmi dôležitý. Zápas sme zvládli. Som veľmi rád.”

Dekorovanie víťazov - kapitán Škrtel prevzal Kráľovský pohár

Ako videil turnaj strelci gólov Róbert Mak, Ondrej Duda a debutant Erik Pačinda?