Slovensko A: Potrebné a zaslúžené víťazstvo!

Piatok, 1.9.2017 20:00 | Posledná aktualizácia 2.9.2017 09:16

TRNAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Naplnili sa prognózy, že v kľúčovom zápase jesene bude o výsledku rozhodovať jediný gól – dal ho Adam Nemec a tak Slovensko zdolalo Slovinsko 1:0.

Tréner Kozák vyriešil predzápasový najväčší otáznik vytvorením stopérskej dvojice Gyömbér – Škriniar a mnohých prekvapil zaradením Lobotku na pozíciu vedľa Kucku v strede poľa. Rovnako dôležité bolo aj to, ako mentálne nastavil hráčov, ktorí šli od 1. minúty do každého súboja, neľutovali sily, nešetrili kroky. Lobotkovým zaradením sa uvoľnil priestor pre Hamšíkove myšlienky, slovenský kapitán sa predviedol okrem kreativných nápadov aj troma gólovými strelami. Že sa lopta ani raz nedostala do brány, za to mohol slovinský brankár Oblak, ktorý predviedol excelentné zákroky. Ten v 33. min po Hamšíkovom prízemnom priamom kope – Nemec si vypýtal faul 18 m od brány – bol z kategórie svetových. Hostia ukázali svoje nesporné kvality, individuálna kvalita Kurtiča a Iličiča čnela pri každom ich dotyku s loptou, ale novozložené slovenské obranné kvarteto pôsobilo kompaktne, celistvo, krajní obrancovia vniesli skúsenosť, mladí strední výborné priestorové krytie, zozadu Dúbravka potrebný pokoj. Slovinci za I. polčas neposlali medzi naše žrde ani jednu loptu, neznamená to však, že by boli jaloví, tri-štyri ich dobré pokusy zblokovali obetavo brániaci Slováci. Do šatní sa šlo za bezgólové stavu, hoci príležitostí na góly sme mali, preto bola cez prestávku najčastejšia otázka: dáme Oblakovi gól?

Mohli sme už v 51. min. Skvelý pas Lobotku na voľného Maka, ten sa vrútil z pravej strany proti Oblakovi, podstrelil ho, ale lopta si cestu do brány nenašla, obišla žrď zvonku... Varovanie na druhej strane prišlo vzápätí, našťastie Škriniar dokázal zblokovať z otočky zo 7 m strieľajúceho Matavža. Potom vstúpil dvakrát do zápasu striedaniami náš tréner Kozák a raz súperov Katanec a práve jeho nový hráč Verbič v 69. min tak zakrútil center zľava, že Dúbravka sa musel kontrolne poriadne natiahnuť. Keď si zahral s náladou publika i našich hráčov rozhodca Lahoz, ktorý nechal nepovšimnutý pád Rusnáka v šestnástke, bolo zrejmé, že záver zápasu bude nervózny.

Naplnilo sa! Ale s úsmevom šťastia pre nás! Mak obišiel na pravej strane Vilera, naservíroval loptu do päťky, Hamšíkov pokus sa odrazil od brvna, ale Nemec dotlačil loptu aj spomocou brániacho Slovinca tam, kde sme ju všetci chceli vidieť – 1:0! Zaslúžené, potrebné, spravodlivé! Do konca ostávalo desať minút plus pridané tri. A aj keď v nadstavenom čase šiel pri poslednej akcii hostí, priamom kope, do našej šestnástky aj brankár Oblak, víťazstvo a tri body nám už nik nezobral.