angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

SLOVENSKO: Futbal smúti, odišiel Ján „Johan“ Strausz

30. November 2017

KOŠICE (SFZ/PETER ŠURIN) – V stredu 29. novembra popoludní vo svojom dome vo veku 75 rokov zomrela jedna z najväčších košických futbalových legiend Ján Strausz. 

Člen Klubu ligových kanonierov za 115 gólov, východoslovenský patriot, do najvyššej súťaže naskočil a aj ju opustil v legendárnom tíme VSS Košice. Iba počas vojenčiny šiel za regionálne humná, najprv v pražskej Dukle, potom v Tábore, Komárne a v Novákoch si odslúžil dva povinné roky. “Keď som končil vojenčinu v Komárne, lákali ma do pražskej Slavie a Teplíc, ale ja som sa za štvrtinovú sumu vrátil do Košíc, lebo srdce mi silne bilo a volalo vráť sa domov,“ spomínal už po skončení kariéry.
V závere hráčskeho pôsobenia hájil farby druholigového Tatrana Prešov, neskôr VSŽ Košice, Baníka Rožňava a Družstevníka Čaňa, kde ako 39-ročný predsa len strelecké kopačky vyzul.

Navždy bude rodák z Mukačeva zapísaný pod futbalovým menom Johan (prezývku dostal podľa známeho hudobného skladateľa) ako výnimočný strelec – podľa zápisov v análoch až 74 ligových gólov dosiahol hlavou. A čo vyvoláva ešte viac úcty je fakt, že ani jeden nebol z pokutového, ba ani z priameho kopu! Osemkrát bol najlepším strelcom sezóny vo VSS Košice, v lige dosiahol päť hetrikov, na medzinárodnej scéne ďalšie dva, šesť razy ho vyhlásili za najlepšie strieľajúceho ligistu hlavou, preto novinári hovorili o jeho zásahoch ako o hlavičkových valčíkoch Strausza. Stý gól v lige dosiahol 10. mája 1974 do brány Interu. V mojich rokoch nebolo v I. lige brankára, ktorému by som nedal aspoň jeden gól,“ pochválil sa známemu publicistovi Eugenovi Magdovi. “Kanonierom sa človek musí narodiť, lebo dávať góly sa nedá naučiť.“
V osobnej vitríne má aj titul československého šampióna s Duklou Praha, jeden Slovenský pohár s VSS, raz si obliekol reprezentačný dres, 30. mája 1965 v Bukurešti.

Na nezabudnuteľného Johana budeme s úctou a rešpektom vždy spomínať, česť jeho pamiatke!