SLOVENSKO: Koloman Gögh by mal dnes 70

Nedeľa, 7.1.2018 07:00 | Posledná aktualizácia 7.1.2018 07:59

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Bývalý reprezentant, obranca anglického typu, rovný chlap, skvelý človek Koloman Gögh by dnes oslavoval okrúhlych 70.


autor: ŠK Slovan, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Bývalý reprezentant, obranca anglického typu, rovný chlap, skvelý človek Koloman Gögh by dnes oslavoval okrúhlych 70.

Pripomíname si ho v spomienkach, pretože 11. novembra 1995 zahynul pri autonehode. Tragická udalosť sa stala pri rakúskej dedine Gattendorf. Vracal sa zo zápasu Golsu, ktorý trénoval, pričom zároveň pracoval ako asistent trénera vo vtedy druholigovom Devíney. Pravdepodobnou príčinou nehody bol mikrospánok. Nemal ani 48 rokov...


Jeho rodiskom je české Kladno, hoci rodina Göghová mala svoje korene v Kolárove, no v rámci vtedajšej politiky presídľovania občanov maďarskej národnosti ich presťahovali do Česka. Konkrétne do obce Čičovice, ale keďže najbližšia nemocnica bola v Kladne, práve toto mesto mal Koloman zapísané v rodnom liste, hoci akonáhle bolo rodine umožnené vrátiť sa na Slovensko, otec Ján tak s manželkou Vilmou a piatimi deťmi urobil. A v Kolárove potom ešte pribudol najmladší potomok.
Kolomanov futbalový „rodný list“ je známy: prvých trinásť hráčskych rokov je rozdelených do štyroch kapitol – Družstevník Kolárovo, Spartak Komárno, Dukla Holešov a Vagónka Poprad - a potom prišla najslávnejšia, najväčšia a najpamätnejšia etapa v bratislavskom Slovane (1970 – 1980).
Hoci pôvodne viac drukoval Interu, ale keďže v Poprade ho trénoval bývalý hráč belasých Štefan Kráľ, práve od neho prišiel chýr o kremenitom hráčovi na Tehelné pole. Kolo, ako ho všetci volali, mal vtedy 22 rokov. Najprv bol v béčku, kde boli jeho spoluhráčmi i Anton Ondruš či Ján Švehlík a viedol ho Anton Urban, potom ho do prvého mužstva vytiahol Michal Vičan a prvoligový debut absolvoval pod Jánom Huckom. Všetky tu spomenuté mená písali históriu slovenského futbalu!

Vyformoval sa na vynikajúceho obranca na ľavej strane, aj keď spočiatku v zostave blúdil na rôznych postoch. Prirodzené mu bolo hrať pravou nohou a ľavačku mal najprv, povedané s nadsázkou, len na opieranie. Lenže jemu vlastná poctivosť v prístupe, konaní, správaní i rozprávaní sa prejavili a z Gögha sa stal ľavý obranca ako lusk. Nápadný svojou nenápadnosťou si získal stabilné miesto v Slovane a potom aj v reprezentácii. V národnom tíme debutoval v decembri 1974 a potom v októbri 1975 odohral zápas proti Maďarsku, ktorým začal nevídanú sériu 48 medzištátnych stretnutí v rade bez prerušenia a v základnej zostave! O obsadení pozície na ľavej strane obrany nemali reprezentační tréneri Ježek a Vengloš najmenších pochýb, či sa hral priateľský alebo súťažný duel: Gögh. Jeden z najlepších krajných obrancov na svete, nenápadný, ale stopercentný,“ napísal po finálovom turnaji ME 1976 o ňom francúzsky denník L‘Equipe.

Je majstrom Európy, na konte má i bronzovú medailu z ME 1980. Celkom reprezentoval 55-krát, strelil jeden gól, nádherný, krížnou strelou z hranice šestnástky do „vinkla.“

A pri tom všetkom bol „Kolo človekom s veľkým Č,” aj po rokoch hovoril masér z kategórie legiend Jiří Jurza. Poznali sa z čias, keď Gögh ako hráč postupoval nahor – v klube k ligovým prvenstvám, v reprezentácii k európskemu titulu, kráčali spolu až po smutný 11. november 1995.
Z hráča Gögha sa stal tréner, skúseností mal na rozdávanie, desať rokov v Slovane, dva vo VÖEST Linz, dva v Dunajskej Strede, bol na lavičke Slovana i na Žitnom ostrove, aj v dedinke Gols. Práve odtiaľ sa vracal, keď sa stala tá tragická nehoda…
Kolo, slovenský futbal nikdy nezabudne, Kolo, nikdy nezabudneme!


 

Značky