Slovensko proti Gruzínsku: Gólová réžia Adama a Adama

Nedeľa, 29.5.2016 00:00 | Posledná aktualizácia 31.5.2016 09:08

WELS (SFZ/PETER ŠURIN) – Sériu posledných troch stretnutí pred odchodom na finálový turnaj ME 2016 na záver sústredenia v Rakúsku začala slovenská reprezentácia proti Gruzínsku.

Oficiálny medzištátny zápas – hoci tento punc získal až po splnení relevantných podmienok FIFA - priniesol dva zaujímavé zápisy pre slovenskú futbalové anály: bolo to prvé oficiálne súperenie týchto krajín na báze A-tímov a pre náš národný tím šlo o historicky 50. súpera v novodobej histórii.

Keďže nás v nedeľu čaká ďalší duel, s majstrom sveta Nemeckom, tréner Kozák zvážil zloženie základnej zostavy i sedemásťčlennú nomináciu na tento zápas: vytvoril zmes skúsenosti a ambicióznej mlade, pričom priestor dal dvom úplným nováčikom Škriniarovi a Berovi (Zreľák už mal štart s Gibraltárom), kapitánsku pásku si premiérovo nasadil Mucha (po jeho vystriedaní prešla k Pečovskému), zvyšok kádra – už aj so Stochom, ktorý sa vrátil v piatok na obed k mužstvu – sledoval stretnutie z tribúny. Tréner sa rozumne rozhodol nenominovať Weissa mladšieho, aby zbytočne nedal zápasu prílišný motivačný náboj, keďže na lavičke Gruzínska sedel Weiss starší.

Začali sme skvele. V 5. min sme po prvej strele v zápase viedli 1:0... Dve kolmice za sebou – Pečovského na Bera a Bera na Nemca – posunuli slovenský hrot zoči-voči gruzínskemu brankárovi a útočník, ktorý toho veľa nenahral v prvom tíme Tilburgu ukázal, aký cit na gólové situácie má.

Aj vďaka rýchlemu náskoku Slováci výrazne dominovali, pokrývali priestor, bolo zrejmé, že plnia trénerom stanovenú taktiku a súpera pustili k jedinej vážnejšej akcii, po chybe Greguša však Kvazaišviliho aktivita skončila na blokujúcom Škriniarovi.

Po aktívnej desaťminútovke sa však hra presunula do stredu poľa a „pokoj zbraní” prerušil až Sabo - najprv jedovatou strelou, ktorou preveril Revišviliho, potom pokusom tesne vedľa. Mucha v našej bráne nemusel čeliť ani jednej presnej strele Gruzíncov, tí zahrozili už len jedným nebezpečným centrom, bez koncovky.

Zato od začiatku II. polčasu mali navrch, Slováci pôsobili, akoby zo šatne vyšli bez potrebnej koncentráce, boli rozháraní a tak musela reagovať obrana na čele s Muchom. V priebehu piatich minút podnikol súper tri dobré akcie, skóre sa však menilo na opčanej strane: makkučký center Tesáka poslal Adam Nemec do horného rohu brány. Brániaci stopér Amisulašvili ho ani neatakoval, čo poriadne rozčúlilo trénera Weissa.

Po hodine hry prišiel na ihrisko Novota a po pár sekundách ukázal, že je hneď v strehu, lebo Okiašvili napálil tvrdo medzi žrde, ale Gruzínci hlavu nedvihli: druhý Adam v našom tíme, Zreľák, nachytal brankára i obranu strelou z uhla z priameho kopu a zvýšil na 3:0. Weiss to zhodnotil ako „totálne hlúpy gól.“ A hoci hneď z pritútoku znížil Kenija na 3:1, o víťazovi pochýb nebolo.

SLOVENSKO - GRUZÍNSKO 3:1 (1:0)

Góly: 5. a 56. Nemec, 70. Zreľák - 71. Kenija.
R: Drachta – Brandner, Kühr (všetci Rakúsko) - 782 divákov.

SLOVENSKO: Mucha (62. Novota) - Gyömbér, Saláta, Škriniar, Tesák - Pečovský, Greguš (86. Švento) - Sabo (66. Šesták), Bero (79. Hrošovský), Zreľák - Nemec (70. Ďuriš). Tréner J. Kozák.

GRUZÍNSKO: Revišvili - Kakabadze, Kvirkvelia, Kašija, Navaloski (65. Dvali) - Kvekveskiri, Čanturišvili (46. Amisulašvili) - Kvazaišvili (78. Jigauri), Kobachidze (46. Kvilitaia), Okriašvili - Mčedlidze (46. Kenija). Tréner V. Weiss.

HLASY PO ZÁPASE:

Ján Kozák (tréner Slovenska): Výsledok je určite dobrý. Potešil ma herne prvý polčas, bol v poriadku, druhý slabší. Mladí chlapci sú tu, ukázali sa. Ale som už dosť starý na to, aby som povedal, že mi zamotali hlavu."

Vladimír Weiss (tréner Gruzínska)"Z našej strany zlý zápas, Slováci nás prevýšili fyzicky, súv tejto chvíli lepšie pripravení ako my. Boli organizovanejší, cez prestávku som prestriedal, potom prišlo do stredu poľa viac agresivity. Pradoxne, keď sme pôsobili lepšie, inkasovali sme viac. Dostali sme lacné góly, Nemcov druhý bol krásny, ale ten tretí bol hlúpy, nepokryli sme žrď, brankár nereagoval. Dnes už len snaha na veľký futbal nestačí. Na to ma Gruzínci angažovali, aby sme tvrdo pracovali."