SLOVENSKO - Rozlúčka s Jozefom Adamcom: Zbohom, talent od Boha, nikdy nezabudneme

piatok, 04.01.2019
|
Posledná aktualizácia 05.1.2019 11:07

autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

TRNAVA (SFZ) – Zbohom, majster. Pozemský svet opustil 24. decembra 2018, do futbalového neba odišiel v sprievode tisícov. S Jozefom Adamcom sa v piatok rozlúčili mnohí z tých, pre ktorých bol trnavskou, slovenskou, európskou a svetovou futbalovou legendou.

Smútočnú scénu dotvárali veľká fotografia legendy, dres s číslom 10, mládežníci Spartaka s vlajkami a dokrútky na veľkoplošných obrazovkách. Ale predovšetkým ľudia. Desiatky. Stovky. Tisíce.

Cez bránu severnej tribúny sa hadil nekonečný rad. Predpokladaná hodina na rozlúčku každého z priaznivcov, na poklonu, gesto rešpektu, uzania a lásky k nezabudnuteľnému futbalistovi, nestačila. Smútočné posledné zbohom sa tak hneď od začiatku omeškalo.

Jemne poletujúci sneh sa s pribúdajúcimi kondolenciami zhusťoval. Keď dostal slovo modranský dekan Alojz Lackovič, jeden z mnohých obdivovateľov a priateľov, už bolo vločiek veľa. Pokrývali rakvu, smútočné pódium, vence, kvety.. A zaplnené tribúny. Kde inde mali najväčšiemu z trnavských futbalistov – pri všetkej úcte k vám, páni Jarábek, Kuna, Majerník a ďalší z veľkej éry Spartaka – dať všetci tí bezmenní aj známi obdivovatelia umenia neopakovateľného čísla 10  posledné pozemské zbohom, ak nie na futbalovom trávniku, ak nie na tomto štadióne.

„Boli štyria nezameniteľní, výnimoční, bezhraniční: Adamec, Jokl, Szikora a Petráš. Už máme len toho posledného,“ zložil poklonu spôsobom sebe vlastným, teda vecne, jasne a trefne Ján Pivarník, sám skvelý futbalista predovšetkým Slovana, ktorý nadviazal na myšlienku Martina Poljovku, člena oveľa mladšej generácie, jedného z tých desiatok slovenských futbalistov, ktorých Adamec trénoval: “Ak by hral dnes, mal by miesto v Barcelone!“

autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ
Na poslednej ceste zo štadióna.

Legendy sú večné, rozlúčili sa pred vynesením rakvy s pozostatkami Jozefa Adamca trnavskí fanúšikovia. Kotol pripravil velikánsky transparent s týmto nápisom, osvetlili ho desiatky zapálených pochodní, doplnil potlesk a skandovananie mena pána Futbalistu. A pána Človeka. Ktorý mal pokoru pred životom. Aj preto sa bál lietať... A preto sa bál Pána Boha. Na oplátku od neho dostal nevšedný dar: futbalový talent. Taký, aký sa nedostáva jednému z tísíc. Ale iba jednému z milióna. 

Pre jeho lásku k životu, pre jeho lásku k futbalu ho tisíce milovali. A desiatky neznášali, lebo v nich prebúdzal závisť. Závisť, že na svete je niekto, pre koho je futbal takéto umenie. Najkrajšie a pritom také jednoduché. Pomilovať loptu a streliť gól. Urobiť fintu a obísť súpera. Neopakovateľná finta má meno Adamcova prehadzovačka.

Na poslednej pozemskej ceste mu spievali Věra Špinarová, Karol Duchoň a Lucie Bíla. Za nás všetkých sa s ním slovne lúčili Marek Ondrejka, riaditeľ Spartaka Trnava, Jozef Kliment, generálny sekretár SFZ, rímskokatolícky arcibiskup Trnavskej diecézy Mons. Ján Orosch, dcéra Jana, modranský dekan Alojz Lackovič.  A clivé Il Silenzio.

Zoznam tých, ktorí v slovenskom futbale majú svoje miesto a v piatok popoludní boli na trnavskom štadióne, aby vzdali hold neopakovateľnému Adamcovi, by mal vari desať strán. Spoluhráči i súperi, priatelia, kamaráti, známi. A mnohí tí zo skupiny fanúšikovia. Dovoľte za všetkých jedno meno: Václav Škoda, masér veľkej Trnavy. Aby videl truhlu s pozostatkami svojho obdivovaného chránenca, pomáhal si pri chôdzi palicou, na oku kukerom. Pre horší sluch už z povedaného veľa nepočul, ale jeho duša bola ešte raz blízko pri Adamcovej a zas si spolu šušotali a spomínali. A všetkých prítomných Adamec ešte raz svojím majstrovstvom oslovil a zasiahol.

Zbohom, majster Adamec, talent priamo od futbalového Boha. Nikdy nezabudneme, nikdy!

Telesné pozostatky previezli zo štadióna na cintorín na Ulici Terézie Vansovej, kde ho pochovali vedľa manželky Anky.


Peter Šurin
Značky
Autor
Peter Šurin
Osoba
Jozef Adamec
Mohlo by vás zaujímať
Plážový futbal - Tráva končí, piesok začína

14.6.2019 20:07

Československý pohár – V Skalici konfrontácia najlepších mládežníckych tímov Slovenska a Česka

14.6.2019 16:58

OFICIÁLNE STANOVISKO SFZ K DEJISKU ZÁPASOV KVALIFIKÁCIE NA ME 2020 S CHORVÁTSKOM A WALESOM

13.6.2019 15:14

Česko-slovenský Superpohár sa napokon bude hrať v Trnave

13.6.2019 15:14

SFZ – Česko-slovenský Superpohár Spartak Trnava – Slavia Praha 6. júla v Dunajskej Strede

06.6.2019 11:08

STANOVISKO KOMISIE ROZHODCOV SFZ K VYJADRENIAM ING. VLADIMÍRA SOTÁKA V TV HRONKA

04.6.2019 15:54

UEFA/SFZ – Finálový turnaj Ligy národov UEFA so slovenskou účasťou, Kliment aj vo finále!

03.6.2019 16:37

SFZ/UNIQA – Prihrajme deťom na gól!

04.6.2019 18:09

I. liga žien – Futbalistky Slovana tretí raz ovládli ligu, Masaryk: Titul je zaslúžene náš

03.6.2019 10:47

Baráž o FL - Trenčín ušiel hrobárovi z lopaty a zachránil najvyššiu súťaž aj pre ďalší ročník

02.6.2019 14:31

Baráž o FL – Poprad do odvety s dvojgólovým náskokom, Šesták: Všetko je otvorené, Kleščík: Verím, že zabojujeme

01.6.2019 17:58

SFZ – Seminár trénerov žien a dievčat: Expert z UEFA priniesol zaujímavé témy

01.6.2019 10:38

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.