SLOVENSKO U21: Tréner brankárov König už v Cartagene Španielov zdolal

Utorok, 14.11.2017 06:00 | Posledná aktualizácia 14.11.2017 10:42

CARTAGENA (SFZ/šat) - Po 21 rokoch sa vrátil opäť na miesto činu. Reč je o slovenskej brankárskej legende a momentálne trénerovi brankárov slovenskej futbalovej reprezentácia do 21 Miroslavovi Königovi, ktorý sa pripravuje v Cartagene s výberom Pavla Hapala na  dnešný kvalifikačný súboj o postup na MS 2019 s domácim Španielskom (21.50 h).

Písal sa august 1996 a v bráne na štadióne v Cartagene pred 30 tisíc divákmi stál statný Slovák, ktorý v drese ŠK Slovan Bratislava čelil hviezdam FC Barcelona. Ten istý muž sa včera večer po 21 rokoch na tréningu našich sokolíkov opäť postavil do brány na štadióne v Cartagene, ale tentoraz už nie ako brankár, ale ako tréner brankárov našej futbalovej reprezentácie do 21 rokov. Miroslav König pri spomienkach na zápas Slovana s Barcelonu chvíľu lovil v pamäti, ale potom sa rozrozprával. “Predsa len je to už vyše dvadsať rokov. Samozrejme na zápas s Barcelonou sa nezabúda.  Možnosť hrať proti hviezdam ako Ferrer, Blanc, Prosinečki, Bakero či De la Peňa nie je každý deň,” lovil v pamäti König, ktorý s vtedajšími spoluhráčmi zo Slovana získal v Cartagene cenný skalp svetového giganta. Belasí zvíťazili 2:1. A to aj zásluhou Königa, ktorý odchytal prvý polčas bez inkasovaného gólu. “Tento zápas sme hrali pár dní potom, čo sme v pohári vypadli s Trabzonsporom. Napriek tomu, že to bol iba prípravný duel bol to veľký zážitok. Atmosféra bola vynikajúca. Bol plný štadión. Barcelona púta všade veľkú pozornosť. Vtedajší tréner Galis mi dal príležitosť v prvom polčase. Po prestávke išiel do brány Laco Molnár,” spomínal König.

V utorok večer v Cartagene však nebol sám, kto na zápas FC Barcelona - ŠK Slovan Bratislava spomínal. Po tréningu našich sokolíkov sa k slovu dostali aj domáci Španieli. Trénerom výberu do 21 rokov je momentálne Albert Celades. Práve on v spomínanom súboji Slovana s Barcelonou tiež nastúpil a tesne pred koncom zápasu strelil jediný gól svojho vtedajšieho tímu. “Po tréningu sme sa stretli. Podali si ruky a trochu zaspomínali. Bolo to milé  stretnutie,” dodal König.

Prípravný zápas z roku 1996

FC Barcelona - ŠK Slovan Bratislava 1:2 (0:1)

Góly: 83. Celades- 36. Rusnák, 62. Demo

FC: Busquets - Ferrer, Blanc, Rocha, Moro -Celades, Garcia, Prosinečki, Bakero - De la Peňa, Martinez. Striedali: Lopetegui, Laver, Carricondo, Marcellus, Molit, Porto.

SLOVAN: König (46. Molnár) - Tittel - Soboňa, Kinder - Slovák, Juriga, Tomaschek, Demo - Maixner (80. Vnuk), Rusnák (70. Karasy), Gomez (46. Faktor, 52. Németh).

Španieli mali v prvom polčase miernu prevahu, ale k šanci sa nedostali. Naopak Rusnák v 36. min asi z 25 m rotovanou strelou ľavačkou prehodil brankára a dal vedúci gól Slovana. Dobrú šancu po driblérskej exhibícii mal aj Slovák, ale už nemal sily loptu správne usmerniť. Po zmene strán sa od rohu šestnástky vydarila strela Demovi a Slovan viedol 2:0. Potom mal príležitosť Rusnák. V 76. min mohol Slovan viesť 3:0, lebo po rohovom kope Tittel hlavičkoval do bránky a lopte na ceste do siete zabránil obranca Moro rukou, za čo bola penalta a Španiel videl červenú kartu. Tittelovu penaltu však brankár zneškodnil. Potom sa podarilo Španielom znížiť, ale tri minúty pred koncom mali Španieli šťastie, keď asi z 25 m napálil z voľného kopu Kinder cez "múr" bombu do žrde.

Tréner Slovana Dušan Galis: "Radšej by som tento zápas vysoko prehral a postúpil v pohárovom dueli s Trabzonsporom. Chlapci ukázali, čo v nich je, pri korektnom obecenstve sa im darilo, ale

Zdroj: tasr.sk, sme.sk