angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Slovenský futbalový zväz: Z M5 je M6, pribudlo Lichtenštajnsko

12. Január 2018

VADUZ (SFZ/pš) – Futbalové partnerstvo stredoeurópskych zväzov sa po strede rozšírilo, po podpise nového memoranda je z 5-člennej skupiny šesťčlenná.
Prvý oficiálny dokument o spolupráci signovali najvyšší zväzoví predstavitelia v novembri 2012, vtedy boli na zakladajúcej listine podpisy najvyšších futbalových zástupcov z krajín V4 plus Rakúska. “Tá iniciatíva mala zmysel, keďže aj vo futbalovom prostredí sa zgrupovali zväzy do geografických skupín a získavali tak väčší vplyv pri dôležitých rokovaniach. Existuje balkánske, baltické či nordické zoskupenie, my v strede Európy sme pociťovali nutnosť kooperácie aj v našom regióne,“ vysvetlil základnú ideu spolupráce generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.

Už pri podpise prvého memoranda sa vyčlenili oblasti, ktoré spolupráca zúčastnených zväzov zahrňovala – a bolo to naprieč celým futbalom. Respektíve futbal bol úplne prvá, najdôležitejšia a najširšia kapitola, zahrňovala športový aspekt, možnosť rozvoja partnerstva v trénerskej, rozhodcovskej či mládežníckej oblasti. Zachytené boli však aj ďalšie okruhy: právo, marketing, IT, organizácia stretnutí a podujatí, match-fixing, diváci (vrátane diváckeho násilia), atď.

“Osvedčila sa nám spolupráca, bilaterálne rokovania na konkrétne témy sa prepojili cez generálnych sekretátov aj v rámci skupiny a raz do roka sa zišlo väčšie zastúpenie, vrátane prezidentov. Oslovili sme s ponukou o pristúpenie aj ďalšie zväzy, Chorvátsko a Slovinsko však už boli včlenené do balkánskeho spolku, Švajčiari a Nemci si osvojili pozíciu pozorovateľa, záujem ale potvrdil a teraz aj zrealizoval lichtenštajnský zväz,“ povedal Kliment.
Preto sa vo Vaduze konala schôdzka zástupcov M5 plus nemeckého DFB a domáceho zväzu. Na ňom sa podpisom memoranda prezidentom lichtenštajnského zväzu Huga Quaderera rozšírila skupina M5 na M6. “Je to všestranné prospešný krok, naša skupina získala ďalšieho člena, čím získava na vplyve, pre partnerov z Lichtenštajnska možnosť vstupovať do diskusií, preberať získané poznatky, posilňovať možnosť rozvoja futbalu v krajine,“ neskrýval spokojnosť generálny sekretár SFZ.

Príjemným spoločenským bonusom pracovného stretnutia popredných futbalových funkcionárov bolo prijatie u hlavy lichtenštajnského kniežatstva, princa Aloisa. Prítomnosť monarchu dodala podpisu memoranda šarm, taký typický pre atmosféru prostredia s jeho účasťou.

 

Na titulnej fotografii zľava prezident SFZ Ján Kováčik, predseda FAČR Martin Malík, prezident MLSZ Sándor Csányi, prezident ÖFB Leo Windtner, princ Alois Philippe Maria, prezident DFB Reinhard Grindel, prezident PZPN Zbigniew Boniek, prezident LFV Hugo Quaderer.

Galéria