SLOVENSKÝ POHÁR – Pred 30 rokmi víťazstvo Slovana Bratislava v spomienkach Rudolfa Duckého

sobota, 27.04.2019
|
Posledná aktualizácia 29.4.2019 09:04

BRATISLAVA (SFZ) – V seriáli jubilejných ročníkov Slovenského pohára si dnes pripomenieme finále 20. ročníka  v sezóne 1988/89 Slovan Bratislava – ZVL Považská Bystrica v spomienkach jedného z trojice ambasádorov blížiaceho sa finále, víťaza Slovenského pohára spred  30 rokov Rudolfa Duckého. 


Rudolf Ducký sa tešil z triumfu v najvyššej pohárovej súťaži v drese bratislavského Slovana pred 30 rokmi. Týmto triumfom ukončil dlhoročné pôsobenie v bratislavských kluboch. Hovoríme v množnom čísle. Kariéru odštartoval na Pasienkoch a prvé pohárové finále zažil už pred 40 rokmi. V drese Interu vtedy neuspel vo finále proti Lokomotíve Košice. „Bol som mladý futbalista, matne si pamätám, že sme nastúpili pod vedením trénera Michala Vičana proti vtedy silnej Lokomotíve. Mali silnú éru na čele s hráčmi ako Móder, Kozák, Stano Seman, my sme hrali v odvete bez Laciho Petráša, Jožka Bajzu, ani neviem prečo nemohli nastúpiť, už je to dávno, šancu dostali mladší hráči Laco Hudec, Brezík, Jarko Šimončič a ja,“ oživil spomienky na 40 rokov staré finále.

Na to „mladšie“, z mája 1989 spomína veselšie. Jeho Slovan zdolal vo finále v Hlohovci ZVL Považská Bystrica 2:1. "Po trénerovi Zacharovi prišiel tréner Jankech, do kádra pribudli Vlado Kinier, Vlado Ekhardt, Vankovič, a tiež mladí hráči Tittel, Stúpala, Gostič, Pecko. Vytvorila sa dobrá partia. Pamätám si, že sa hralo v Hlohovci, veľmi sme sa tešili zo zisku slovenského pohára, pretože víťaz mal reľlnu šancu kvalifikovať sa do pohárovej Európy. Ak ste vo finále Čs. pohára narazili na majstra, finalista sa automaticky kvalifikoval do vtedajšieho PVP. Dostali sme veľký krištáľový pohár a odovzdával nám ho vtedajší predseda zväzu pán Služanič," hovorí po 30 rokoch vtedajší kapitán Slovana Rudolf Ducký

Víťazi Slovenského pohára a Českého pohára sa pravidelne stretávali vo veľkom federálnom finále Československého pohára. "Po zápase v Hlohovci sme oslávili triumf v kabíne, naliali sme šampanské do pohára, tešili sme sa. Vo finále československého pohára sme potom nastúpili v Opave proti pražskej Sparte a dostali sme trojku. Sparta mala silné mužstvo na čele so Stejskalom, Skuhravým, Grigom, Chovancom, na nich sme nemali, toto mužstvo bolo vtedy nad naše sily,“ hovorí s rešpektom víťaz Slovenského pohára spred 30 rokov a dodáva: "Tréner Jankech sa snažil skĺbiť mužstvo, podarilo sa mu využiť potenciál starších a mladších hráčov a ako nováčik sme veľmi solídne účinkovali aj v najvyššej domácej súťaži a po sezóne som ukončil pôsobenie v Slovane a odišiel som do Rakúska.“

Súperom belasých vo finále 1988/89 bol druholigový tím ZVL Považská Bystrica. Tréner Ján Bodnár zostavil ambiciózne mužstvo, na čele s účastníkom MS 1982 Jozefom Kukučkom. V sezóne 1988/89 triumfoval jeho tím v vo vtedajšej II. SNFL a postup do 1. ligy okorenil účasťou vo finále Slovenského pohára. V druholigovej súťaži triumfoval pred druhým ZVL Žilina a tretím Tatranom Prešov, vo federálnej lige účinkoval v dvoch sezónach. 

Pre úplnosť dodajme, že v ročníku 1988/89 až osem hráčov zaznamenalo po tri góly a získali spoločne honor najlepšieho strelca pohárovej súťaže: Stanislav Močár, Vladimír Masár (obaja ZVL Považská Bystrica), Ján Herda, Milan Srňanský (TJ Agro Hurbanovo), Jozef Majoroš (Jednota Košice), Ľubomír Korbela (TJ Montostroj Senec),  Mihaľo (TJ Štart Družstevná pri Hornáde), Ján Trebatický (TJ Považan Nové Mesto nad Váhom).

SLOVAN BRATISLAVA – ZVL POVAŽSKÁ BYSTRICA   2:1 (2:0)
28.5.1989 – finále 20. ročníka Slovenského pohára v Hlohovci

Góly: 6., 37. Vankovič – 62. Milan Novák

SLOVAN BRATISLAVA: Alexander Vencel ml. - Tomáš Stúpala, Vladimír Kinier, Dušan Tittel, Ladislav Repáčik, Miroslav Hirko (79. Eugen Varga), Vladimír Ekhardt, Rudolf Ducký, Jaroslav Timko, Ladislav Pecko (72. Miroslav Chvíla), Vladimír Vankovič. Tréner: Jozef Jankech.
POVAŽSKÁ BYSTRICA: Milan Novák – Peter Bartek, Milan Meliš, Jozef Kukučka, Štefan Zaťko, Pavol Košík, Pavol Bartoš, Jaroslav Vágner, Milan Novák, Vladimír Masár, Libor Soldán, Rastislav Fiantok. Tréner: Ján Bodnár.

Značky
Autor
Peter Zeman
Osoba
Rudolf Ducký
Klub
Slovan Bratislava
Klub
ZVL Považská Bystrica
Súťaž
SlovenskýPohár
keywords
Ambasádor
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.