Slovnaft cup – Novú trofej verejnosť prijala, kópie ostanú víťazom

Posledná aktualizácia 26.11.2019 12:51
Desať kópií trofeje, určených víťazom Slovnaft cupu v nasledujúcich ročníkoch, je už uskladnených na pôde SFZ.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) -  V máji obdržal víťaz 50. ročníka Slovenského pohára - Slovnaft cupu novú trofej. Celý rok bude dielo Mária Coufala, študenta VŠMU, vo vitríne Spartaku Trnava, od mája 2020 ostane klubu v trvalom držaní kópia.

“Bolo to niečo nové. Pre širokú verejnosť nečakaná, nezvyčajná, možno netypická forma. Počítali sme aj s tým, že nie úplne všetci príjmu novú trofej s otvorenou náručou, tak aj bolo. Ale čo nás prekvapilo, bol počet sympatizantov. Neviem to na chlp presne, ale súhlas a kladné prijatie diela pre Slovnaft cup odhadujem tak na osemdesiat percent,“ vyjadril sa Jaroslav Šišolák, manažér licenčných práv SFZ, ktorý stál pri zrode myšlienky vytvoriť novú trofej. Tá je putovná.

Autor trofeje pre víťaza Slovanft cupu Mário Coufal (v klobúku) sprevádzal aj uskladnenie kópii na pôde SFZ.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Po dohode s autorom, jeho materskou VŠMU a ďalšími partnermi je už dnes na pôde SFZ uskladnených desať kópií trofeje pre víťazov nasledujúcich ročníkov.
Materiál je identický ako pri origináli, teda hliník s malou prímesou magnézia. Výška kópie je päťdesiat centimetrov (originálu deväťdesiat). “Nie je to ale presná mierka, pretože každá kópia je originál, viac-menej ručne robená. Váha tak do troch kíl, menej ako polovica originálu,“  povedal pri predávaní menších trofejí Mário Coufal.
Aj kópie sú produktom firmy Alucast v ktorej sa odlievali voskové odliatky aj hliníkové kusy, spoločnosť K-system ocenenia znova práškovala farbou.
“Ako zmenila práca na trofeji pre Slovnaft cup môj život? Možno nie celkom zmenila, ale posunula ma ďalej. Bol to môj prvý náhľad do „dospelého sveta." Vnímam to tak, že moje dielo budú ľudia vídať dlhé roky, a nie jeden, nie desiatky, ale stovky. Verte, že to je pre umelca veľká výzva. Spojiť svoju tvorbu s radosťou a víťazstvom ľudí je niečo, čo človeka musí uspokojiť. Vďaka práci na trofeji aj na kópiách som spoznal skvelých ľudí, ich šikovnosť aj človečenstvo. Aj preto si vážim možnosť, ktorú mi dala ponuka od Slovenského futbalového zväzu, nikdy mi nenapadlo, že raz sa k takémuto niečomu dostanem,“ povedal ešte Mário Coufal.Peter Šurin
Značky
Osoba
Mário Coufal
Projekt
trofej Slovnaft cupu
Téma
výroba trofeje pre Slovnaft cup
Súťaž
Slovnaft cup
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.