SLOVNAFT CUP – Dráma, zmŕtvychvstanie Žiliny a veľký triumf Trnavy po penaltách

Streda, 1.5.2019 17:50 | Posledná aktualizácia 1.5.2019 22:55

NITRA (SFZ) – Víťazom jubilejného 50. ročníka Slovenského pohára - Slovnaft Cupu sa stal FC Spartak Trnava. Vo finálovom zápase zdolal MŠK Žilina v penaltovom rozstrele 4:1, v riadnom hracom čase skončil zápas nerozhodne 3:3.

Sviatočná atmosféra, podčiarknutá fanúšikovskými tábormi za obidvomi bránami nitrianskeho štadióna, sprevádzala účastníkov finále 50. ročníka Slovnaft Cupu. Po ceremoniáli sa rozpútal boj na ihrisku, i medzi fanúšikmi v hľadisku, v športovom duchu. Úvodná štvrťhodina priniesla aktívny futbal z obidvoch strán, pozorné defenzívy však  strážili strategické územia pred svojimi brankármi a tak sa do vyložených šancí nedostával ani jeden tím. Až prišla 20. min a skóre sa menilo po akcii Myentyho Abeny, ktorý sa uvoľnil na pravej strane ihriska, poslal ideálnu prihrávku do šestnástky na nabiehajúceho Fabiana Miesenböcka a Trnavčania sa ujali vedenia 1:0. Žilinčania odpovedali zvýšenou aktivitou, z krídelných akcií posielal lopty do ohňa predovšetkým agilný Benson Anang, trnavská defenzíva však zostávala pozorná, aj za cenu troch žltých kariet v priebehu úvodnej tridsaťminútovky. V 40. minúte si rozhodca Jozef Pavlík zvolal obe mužstvá a reagoval na opakované vhadzovanie predmetov na ihrisko zo strany trnavských fanúšikov v zmysle prípradného ukončenia zápasu. V nadstavenom čase prvého polčasu vyskúšal pozornosť trnavského brankára strelou z diľaky Sluka a parádny zákrok vytiahol na opačnej strane po strele Markoskiho brankár Volešák. Ten bol bezmocný po strele Kireho Markoskiho v úplnom závere polčasu. Sloboda sa šikovne uvoľnil medzi Žilinčanmi, uličkou vysunul macedónskeho strdopoliara a do kabín odchádzali Trnavčania s dvojgólovým náskokom - 2:0.

Úvod druhého polčasu priniesol futbal ako remeň. Najskôr Kire Markoski v 48. min obtrel spoza šestnástky svoju technickú strelu o nohu brániaceho protihráča a tá zapadla k žrdi bezmocného Volešáka - 3:0. V tej chvíli začali žilinský fanúšikovia hádzať na plochu svoje žlté tričká na znak nespokojnosti, ale už o dve minúty neskôr si Filip Balaj naskočil na center z rohového kopu a hlavou nedal gólmanovi Trnavy Bolekovi šancu - 3:1. Žilina sa vrátila do hry a jej hráči prevzali opraty zápasu. V 65. min sa núkala ideálna šanca na druhý gól Káčerovi, jeho priamy kop z ideálnej pozície, meter za hranicou šestnástky, napáli len do nôh Janečku a ani hlavičkový pokus Róberta Boženíka o tri minúty neskôr nenamieril medzi žrde. Ten si všetko vynahradil V 68. min, kedy sa k nemu odrazila lopta a nekompromisne ju ľavačkou poslal do Bolekovej brány -  3:2. A to nebolo všetko. O tri minúty zopakoval hlavičkové kladivo po rohovom kope Filip Balaj a vyrovnal na 3:3! Žilinské zmŕtvychvstanie zmenilo obraz hry na ihrisku a hralo sa prakticky na jednej polovici. Trnavčania sa bránili, npriek tomu, v 81. min hlavičkoval nebezpečne Yilmaz, tentoraz iba do stredu brány pripraveného Volešáka. Drámu mohol ukončiť ďalší pokus Pekára z priameho kopu v 90. minúte, jeho pokus vytlačil Volešák s námahou na roh a po remíze 3:3 nasledovalo predĺženie.

Súboj Pekár - Volešák otvoril aj nadstavenú polhodinu a opäť bol víťazom brankár Žiliny. Tvrdú strelu pod brvno z 92. min. excelentne vytlačil nad nad svoju bránu. V 101. min sa oprel do lopty Škvarka a lopta tesne minula trnavskú svätyňu. Tréneri reagovali na únavu svojich tímov a na ihrisko poslal kouč Žiliny dvojicu Kentoš - Pečovský, Trnavčania stavili na skúsenosti Depetrisa. V 115. min stiahol Pekár unikajúceho Káčera a Žilinčania dostali výhodu priameho kopu. Do lopty sa oprel z 20 metrov Škvarka, ale lopta preletela múr i trnavskú bránu. Víťaza finále neprinieslo ani predĺženie a tak o tom, kto dvihne nad hlavu novú trofej, rozhodovali penalty. Trnavčania sa rozhodli pre zaujímavý ťah, keď tréner Ščasný poslal na ihrisko v 119. min do brány Dobrivoja Rusova. Ako sa neskôr ukázalo, ušetrené striedanie bol dôležitý krok k celkovému triumfu Trnavčanov. Tí vo fantastickom finále zdolali v penaltovom rozstrele MŠK Žilina 4:1 a tešia sa zo šiesteho triumfu v najvyššej domácej pohárovej súťaži v jej 50-ročnej histórii.

FC SPARTAK TRNAVA - MŠK ŽILINA  3:3 (2:0), 4:1 p.k.

Góly: 20. Miesenböck, 45+4., 48. Markoski - 50., 71. Balaj, 68. Boženík Penalty: Košút 1:0, Holúbek 1:1, Depetris 2:1, Káčer nepremenil, Lovat 3:1, Boženík nepremenil, Abena 4:1 ŽK: Košút, Miesenböck. Lovat, Čonka, Pekár - Káčer R: Pavlík - T. Somoláni, Pozor, 6053 divákov

SPARTAK TRNAVA: Bolek (119. Rusov) – Lovat, Abena, Košút, Turňa – Sloboda, Janečka (108. Depetris), Čonka – Miesenböck (71. Pekár), Markoski (75. Hing-Glover) – Yilmaz. Tréner: Michal Ščasný.

MŠK ŽILINA: Volešák – Anang (106. Minárik), Kaša, Králik, Sluka – Káčer, Díaz (46. Holúbek), Boženík – Mihalík (99. Bernát), Balaj (112. Pečovský), Škvarka. Tréner: Jaroslav Kentoš.