Sokolícky zápisník (VIII) Svätá pravda na trávniku

utorok, 20.06.2017
|
Posledná aktualizácia 22.6.2017 16:49

Už ste začali počítať? Čo treba, aby sme postúpili zo skupiny, aby sme hrali v semifinále. "Keby sme zvíťazili nad Anglickom, už by sme boli medzi najlepšími,“ pripomenul známu pravdu László Bénes na mediálnom termíne. Lenže jeden z nepísaných futbalových zákonov hovorí, že na keby sa nehrá... Takže vychádzajme z tabuľkovej reality: po dvoch hracích dňoch A-skupiny má Anglicko 4 body, Slovensko 3, Švédsko 2, Poľsko 1.


Už ste začali počítať? Čo treba, aby sme postúpili zo skupiny, aby sme hrali v semifinále. "Keby sme zvíťazili nad Anglickom, už by sme boli medzi najlepšími,“ pripomenul známu pravdu László Bénes na mediálnom termíne. Lenže jeden z nepísaných futbalových zákonov hovorí, že na keby sa nehrá... Takže vychádzajme z tabuľkovej reality: po dvoch hracích dňoch A-skupiny má Anglicko 4 body, Slovensko 3, Švédsko 2, Poľsko 1.
Vzhľadom na doterajšie výsledky je jasné, že myslieť na postup môžu ešte všetky štyri tímy (ak berieme do úvahy, že do semifinále získa miestenku jeden tím z 2. miesta, samozrejme, ten najlepší), ale Poľsko už nemôže našu skupinu vyhrať. Teda môže, ale za zložitej situácie, ak v poslednom kole  vyhrajú nad Angličanmi (ak nie, tak sa niet o čom baviť) a Slováci remizujú so Švédmi. Potom bude situácia takáto: Anglicko 4, Slovensko 4, Poľsko 4, Švédsko 3. Rozhodne tabuľka vzájomných zápasov Anglicka, Slovenska a Poľska, v ktorej Poliaci nebudú na tom určite horšie, skôr lepšie, stačí im vyhrať nad Anglickom o dva góly, ak o gól, tak je zasa rovnosť a pripadajú do úvahy ďalšie kritériá. Tam hrá potom význam počet strelených gólov, takže aj v našom zápase nebude jedno, či bude remíza 0:0 alebo 3:3... Ako ďalšie kritérium je fair-play, teda počet žltých kariet a potom koeficient UEFA: Anglicko 36 621, Slovensko 31 057, Poľsko 28 102. 
Usporiadateľská krajina je takýmto vývojom šampionátu zaskočená. Po dvoch zápasoch Poliakov bez víťazstva sa už našiel hlavný vinník. Iste, tréner Marcin Dorna. Už po prehre s našimi sokolíkmi dostal poriadnu nakladačku od médií, lebo, citujeme miestnu tlač, “päť rokov bol chránený, nikto mu nič nemohol vyčítať.“ Tak teraz mu to novinári spočítali... Ale pridal sa aj hráč z jeho kádra, Krystian Bielik. Jeho frustrácia po prehre, ktorú sledoval z lavičky, sa pretavila do verejného vyhlásenia, že tréner Dorna nie je vhodný typ na vedenie mládežníckej reprezentácie a jeho kolegovia z kabíny nemajú, s prepáčením, gule. Uff, viete si predstaviť väčšiu dávku oleja do poľského horiaceho kotla, v ktorom sa spaľujú majstrovské ambície?
Ale späť k postupovej matematike. Po druhom hracom dni je jediným mužstvom A-skupiny, ktoré má svoj osud vo vlastných rukách, Anglicko. Ak vo štvrtok vyhrá v Kielcoch nad Poľskom, zvyšní rivali mu môžu tak akurát zagratulovať k semifinálovej účasti a zápasu v Tychách, kde hrá víťaz našej skupiny.
Ale zacitujme Laciho Bénesa ešte raz: “Stále máme šancu postúpiť, treba uspieť so Švédskom, urobíme pre to všetko." Ak by sa tak stalo, znamenalo by to, že máme 6 bodov a potom musíme dúfať, že Poliaci sa zomknú a vyhecujú, aby neprehrali druhý zápas na šampionáte. Ak by uchmatli dva či tri body reprezentantom Albionu, cestovali by sme do Tých my. Ako víťazi.
Lebo popravde, dianie okolo miestenky pre najlepšieho z druhých miest speje k tomu, že tím, ktorý ho obsadí v A-skupine, tým najlepším nebude. Takže cesta do semifinále vedie z Lublina/Kilecov s najväčšou pravdepodobnosťou len z 1. priečky.
To však majú zrátané aj Švédi. Ako nám rázne, slušne, ale rázne povedal Jonas, bývajúci v našom hoteli, keď videl jasné označenie našich tričiek: “Nesfúkneme vás, ale zdoláme vás.” Aj Tri korunky počítajú s troma bodmi (práve zo zápasu s nami), spolu s dvoma remízami by mali na konte 5 bodov, ak Angličania nevyhrajú nad Poľskom, pri rovnakom zisku bodov by sa počítali strelené góly. V tejto chvíli majú Angličania na konte 2, Švédi 2...
Tieto kalkuly sú pre niekoho zábavné, no inému lezú parádne na nervy. Najmä najviac zainteresovaní neradi nahlas hovoria, aké matematické rébusy v skutočnosti vo svojich mysliach okolo zápasov rešia. Lebo ďalšia nepísaný, no najplatnejší futbalový zákon hovorí, že svätá pravda leží na trávniku.

PETER ŠURIN

ČÍTAJ TIEŽ

Sokolícky zápisník (I) Veľké Malé Euro

Sokolícky zápisník (II) Nenápadne nápadní skauti

Sokolícky zápisník (III) Šťastie prišlo zhora

Sokolícky zápisník (IV) Kedy by Kružliak a spol. uhli sokolíkom?

Sokolícky zápisník (V) Malý veľký muž

Sokolícky zápisník (VI) Za Kielce a Tychy ďakujeme, pani MisIovičová

Sokolícky zápisník (VII) Výborný chalan alebo Talian fandí Slovensku


Peter Šurin
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.
banner