Sokolícky zápisník (X) Hajto nie je Borbély

štvrtok, 22.06.2017
|
Posledná aktualizácia 23.6.2017 22:52

Jeho štýl nie je postavený na tom, že lapidárnu vec opíše tak, že postupnosť použitých slov sa nedá zopakovať bez pomoci nahrávania, z čoho si Laco spravil výstavnú značku svojho vyjadrovania, ale Hajto triafa bez milosti. A bez servítky na ústach.


Aj Poliaci majú akéhosi svojho Laca Borbélya. Teda samozrejme, nášmu Lacimu sa nik na svete nevyrovná, veď nikto iný nedokáže povedať v priamom prenose vetu, že „mitigácia už i tak marginálnych ofenzívnych aktivít oboch mužstiev akcelerovala deterioráciu vizuálnej úrovne zápasu hlboko pod bod mrazu“ (rozumej, že od začiatku sa na to nedalo pozerať, ale potom to bolo ešte horšie), ako ju zachytil redaktor Denníka N Samo Marec. Ale na stanici Polsat majú tiež zabehnuté dvojice komentátor – expert a počas minuloročného Eura sa vytvoril tandem Mateusz Borek – Tomasz Hajto, o ktorom sa poľskí futbalisti vyjadrili, že im nosil šťastie. A keďže aj odozva v poľskej verejnosti bola v drvivej väčšine dobrá a ešte lepšia, Hajto je aj v tomto čase súčasťou expertnej skupiny, spolupracujúcej s televíziou počas prenosov z mládežníckeho šampionátu.
Jeho štýl nie je postavený na tom, že lapidárnu vec opíše tak, že postupnosť použitých slov sa nedá zopakovať bez pomoci nahrávania, z čoho si Laco spravil výstavnú značku svojho vyjadrovania, ale Hajto triafa bez milosti. A bez servítky na ústach.

Ešte skôr, ako sa začal turnaj, sa v diskusnom programe Cafe Futbol oprel do jednej z domácich hviezdičiek. “Prechádzal som sa po Krakove, jednom z centier šampionátu, a videl som veľký bilbaord, propagujúci túto udalosť. A na ňom náš reprezentant, ktorý za rok neodohral vážny zápas vo veľkom futbale. Je samozrejme aj v kádri reprezentácie, ale je tak preto, že má talent alebo preto, že pred rokom na francúzskom Eure to o ňom niekto nahlas povedal? Má na konte v tejto sezóne desať zápasov a jeden gól v rezervnom tíme Leicesteru a náš tréner ho povolá?!“ Myslel na Bartosza Kapustku, nemusel ani povedať jeho meno – a spustila sa veľká verejná diskusia. Nielen o obsahu tejto výpovede, ale aj o samotnom Hajtovi a či si také niečo vôbec môže dovoliť. 
No, skúseností z hráčskej kariéry má dnes 45-ročný Tomasz Nikodem Hajto, ako znie jeho celé meno, viac ako dosť. Vysoký obranca si zahral poľsku, nemeckú i anglickú ligu,
celkom má na konte 547 zápasov, 62-krát si obliekol reprezentačný dres, po skončení kariéry sa dal na trénerskú dráhu, ale v Bialystoku i GKS Tychy vydržal vždy len jednu sezónu.
Je jedným z aktivistov kampane Dajme stop rasizmu mimo štadiónov. V roku 2007 spôsobil nehodu s následkom smrti, za čo bol odsúdený na dva roky podmienečne. Ešte predtým sa zamiešal do pašovania cigariet. 
Ale ľudí si získal. Futbalu rozumie a veci hovorí, ako si myslí. Napríklad „asistent Zielinski je ako jahoda na torte,” „veď chod do tej šestnástky a tam tancuj,” „potrebovali sme vietor do plachiet a teraz je aj vietor a aj nejakú plachtu sme našli,” „ten strieľa, ako keď lúskaš prstami.“
No teraz narazil. Po zápase Poľsko – Švédsko sa riadne obul do Paula Dawidowicza, skritizoval ho tak, že na mladom chlapcovi neostala nitka suchá. Mnohí fanúšikovia sa však futbalistu v internetových diskusiách zastali a Hajtovi pripomenuli jeho katastrofálny výkon na MS 2002 proti Portugalsku (0:4), čo sa ho evidentne dotklo. Korunu všetkému nasadil Pedro Pauleta, ktorý je teraz v Poľsku s portugalskou výpravou a v spomínanom zápase na svetovom šampionáte hral. A strelil tri góly. Cez prezidenta PZPN Zbigniewa Bonieka nechal Hajta pozdravovať, ten sa však urazil a nahnevaný je stále na každého, kto mu zápas spred pätnástich rokov pripomína...
Uznáte, že náš Laco Borbély takýto nie je, dokáže sa dobre zasmiať aj sám na sebe.

PETER ŠURIN

 

Čítaj tiež

Sokolícky zápisník (I) Veľké Malé Euro

Sokolícky zápisník (II) Nenápadne nápadní skauti

Sokolícky zápisník (III) Šťastie prišlo zhora

Sokolícky zápisník (IV) Kedy by Kružliak a spol. uhli sokolíkom?

Sokolícky zápisník (V) Malý veľký muž

Sokolícky zápisník (VI) Za Kielce a Tychy ďakujeme, pani MisIovičová

Sokolícky zápisník (VII) Výborný chalan alebo Talian fandí Slovensku

Sokolícky zápisník (VIII) Svätá pravda na ihrisku

Sokolícky zápisník (IX) Nie sú to výletníci

 


Peter Šurin
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.