SR 21 – Prehra, z ktorej sa dá veľa zobrať

Utorok, 26.3.2019 18:30 | Posledná aktualizácia 27.3.2019 13:37

autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

DUNAJSKÁ STREDA (SFZ) – Druhý zápas po štyroch dňoch preveril fyzický aj mentálnu prípravu Guľových sokolíkov, po víťazstve 4:3 nad Gréckom v Žiline prišla prehra 0:2 s Nórskom, pripravujúcim sa na MS hráčov do 20 rokov.

Na hre hostí bola očividná zohratosť a súhra, podložená individuálnou šikovnosťou a kolektívnou bojovnosťou. Sumárne to vydalo veľmi solídny prejav, ktorý na prvý pohľad vyzeral ako defenzívny obraz pri základnom rozostavení, ale kombinácie v strede poľa, vedené cez dvojicu Vetlesen – Markovic, niesli v sebe prvok moderny, od prechodu do útoku po koncovku. Kľúčové pre výsledok boli napokon štandardky – prvý gól strelili Nóri po dlhom nákope z priameho kopu a vrátanej lopte „do ohňa,“ pričom strieľajúci Haaland dokopával loptu z kroku a úplne osamotený. Pri tejto situácii bolo v päťke pred Vantrubom šesť našich a traja Severania, napriek tomu sme inkasovali. V závere polčasu zahrali hostia rohový kop a kapitán Östigard si nabehol z druhej línie do palebnej pozície, kam dostal loptu na hlavu vo chvíli, keď pri ňom nebol žiaden brániaci Slovák.

Po úvodných desiatich minútach, v ktorých súper dominoval, prišliapli aj sokolíci v dôraze, čo sa prejavilo vo vyrovnanejšej hre v strede poľa, náznakoch možností na strane Slovenska, ale aj troch žltých kartách. Tie sú v prípravnom zápase správnym napomenutím, že v súťažnom sa za také zbytočné karty, akú inkasoval Herc, platí draho. Ako ukázal II. polčas, aj v praiteľskom stretnutí... Nórsky obranný val bol pevný, napriek tomu trio Tomič – Boženík – Tupta hľadalo škárky a v náznakoch sa mu to aj darilo, reálne však akcie Nórov boli priamočiarejšej, premyslenejšie a nebezpečenejšie.

Štyri polčasové výmeny mohli či mali priniesť zmenu, možno prekvapujúco sa však Slováci dostali do vážnejších ofenzívnych akcií v čase, keď už hrali bez Herca. V 57. min ešte odblokoval Bryndhilsena Šulek telom čisto, o päť minút však náš kapitán zatiahol záchrannú brzdu na Haalandovi a doplatil na prvé zbytočné žlté napomenutie v I. polčase vylúčením. Nóri sa futbalom bavili, hrali disciplinovane, umne, šikovne a mali príležitosti -Vetlesen, Markovic,Hauge v sóle na Petráša skúšal vymyslieť faul na jedenástku a vykoledoval si napokon trest pre seba.

Slovenskú útočnú snahu odprezentoval za štvrťhodinu striedajúci Strelec, ktorý mal štyri strelecké pokusy. Ani jeden nebol gólový, raz mu strelu zblokoval nórsky val, ale mladý sokolík ukázal, že sme aspoň na čestný zásah myslieť mohli. Lenže len myslieť nestačí...

Zápas bol poučný v mnohých smeroch, vyhodnocovať je naozaj čo.

SLOVENSKO 21 – NÓRSKO 20 0:2 (0:2)
38. Haaland, 45+. Östigard.
ŽK: Pokorný, Šulek, Herc, Adamec, Boženík, Haaland, Hadzic.
ČK: Herc (62.).
Rozhodovali: Orel (ČR) – Galo, Vitko (obaja SR) – 874 divákov.
SLOVENSKO 21: Vantruba (46. Petráš) – Šulek, Vaško (46. Bednár), Oravec, Vojtko (46. Sluka) – Herc, Pokorný (46. Strelec), Adamec (60. Špyrka) – Tupta (65. Dancák), Boženík (85. Kmeť), Tomič (60. Švec). Tréner: Adrian Guľa.
NÓRSKO 20: Lund – Mickelson (76. Borchgrevink), Fredriksen (76. Ranger), Börkeeiet, Östigard, Kitolano – Vetlesen (85. Myhre), Svendsen (76. Hadzic) – Markovic (65. Thorstvedt), Haaland, Brynhildsen (65. Haughe). Tréner: Paal Arne Johansen.

ADRIAN GUĽA (tréner Slovenska 21): “Bola to perfektná škola, ako má vyzerať mladý hráč v národnom tíme. Predviedli nám to Nóri, chystajúci sa na majstrovstvá sveta. Boli dokonale pripravení takticky, technicky, fyzicky, mentálne. Aj za stavu 0:2 sme chceli so zápasom niečo urobiť, pribrzdilo nás vylúčenie Herca, ale musím povedať, že súper bol proste lepší. Vieme, na čom musíme intenzívne pracovať, ukázalo sa, že druhý zápas v rýchlom slede ešte nedokážeme optimálne zvládnuť. Dostali sme veľa žltých kariet ako dôsledok pomalšieho prepínania medzi ofenzívou a defenzívou. Na druhej starne prístup všetkých bol taký, aký chceme, hráči odmakali, odpracovali celý zápas, ale jednoducho level Nórov bol vyšší.“