SR 21 - V príprave s Bieloruskom jasný triumf

Štvrtok, 14.11.2019 19:00 | Posledná aktualizácia 15.11.2019 09:04
Strelec prvého gólu Jozef Špyrka.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

SENEC (SFZ) – Futbalová dvadsaťjednotka sa na kvalifikačný zápas s Gruzínskom (v pondelok v Nitre) naladila víťazne. Zverenci trénera Adriana Guľu zdolali v prípravnom dueli Bielorusko 3:0.  Gólovo sa presadili Jozef Špyrka, Ladislav Almási i debutant Dávid Ďuriš. Pred zápasom si obe reprezentácie i fanúšikovia uctili minútou ticha obete tragickej stredajšej nehody pri Nitre a slovenskí reprezentanti nastúpili s čiernmi páskami.

Už úvodné minúty naznačili, kto bude v prvom polčase na ihisku dominovať. Slovenskí mladíci sa pustili do súpera s chuťou a v úvodných desiatich minútach sa Bielorusi ani nedostali k našej šestnástke. V 6. min. vyslal strelu na hosťujúcu bránku Martin Gamboš, brankár loptu vyrazil, tú sklepol Mojžiš a Chobotova strela cez päťku išla mimo. V 12. min. zahrával štandardku Kopas, jeho center bol v pokutovom území tečovaný a gólman ho s problémami kryl.  Bielorusi pohrozili prvý raz v 14. min., no naša obrana ich ďaleko nepustila. V 20. min. smeroval pokus aktívneho Gamboša nad bránku. Už o minútu predviedli hostia rýchlu akciu, keď Ševčenko poslal z pravej strany prízemný center cez šestnástku, nabehol si naň Škurin, ale nastrelil len nášho obrancu.

V 29. minúte sa slovenskí sokolíci tešili z prvého gólu.  Po akcii na jeden dotyk Gamboš našiel pätičkou Chobota, ten posunul loptu nabiehajúceho Špyrkovi a bolo 1:0. Už o štyri minúty strelec gólu zahrával roh a Ladislav Almási hlavou zvýšil na 2:0. V 42. minúte mal obrovskú šancu Bielorus Koncevoj, ktorý trafil bočnú sieť Šípošovej bránky.  V nadstavenom čase mohol zvýšiť na 3:0 Chobot, ktorý  prešiel cez obrancu a bol sám pred brankárom, no hľadal nabiehajúceho Almásiho, tomu však loptu zobral vracajúci sa bieloruský stopér.

Úvod druhého polčasu patril Bielorusom, ktorí hneď skúšali striedajúceho brankára Vantrubu. V 54. minúte odkopávala z päťky naša obrana, o minútu opäť hasil v pokutovom území Vallo. V 56. min. musel po strele Ksenofontova zasiahnuť Vantruba. O minútu zahrával Kolesár roh, po viacerých prihrávkach sa lopta dostala k Vallovi, ktorý to vyskúšal z veľkej diaľky a narobil brankárovi problémy.

V 60. min bol rohový kop pred našou bránkou, loptu Vantruba len vyrazil, ale obrana ju upratala do bezpečia. V 72. min. mali štandardku hostia, strelu odvrátil na roh Fábry.  O štyri minúty zatlačili naši mladíci, no pokus Adamca išiel vysoko nad. Rovnaký hráč o chvíľku na to našiel v pokutovom území Kolesára, ale jeho polostrelu – polocenter stiahol bieloruský gólman. A do tretice Adamec, v 80. minúte krásnou strelou prinútil brankára k paráde, keď loptu vyrazil na roh.

Sokolíci sa dočkali v 85. min. Na 3:0 zvýšil debutant Ďuriš. Loptu pred bránku posielal Fabiš, Fábry ju nezachytil a nabiehajúci Ďuriš dorazil do bránky. V 89. minúte mohol pridať ďalší gól Kovaľ, ktorého vysunul Kolesár, ale brankár dobre vybehol.

SLOVENSKO 21 – BIELORUSKO 21  3:0 (2:0)
29. Špyrka, 33. Almási, 85. Ďuriš.
ŽK: Muchamedov.
Rozhodovali: Proske (ČR) – Pozor, Roszbeck (obaja SR)
SLOVENSKO 21: Šípoš (46. Vantruba) – Vallo (81. Fabiš), Šulek (81. Špiriak), Kopas, Mojžiš (46. Sluka)– Špyrka (56. Kolesár), Pokorný (46. Adamec), Gamboš (86. Švec) – Kvocera (56. Ďuriš), Almási (46. Fábry), Chobot (46. Kovaľ). Tréner: Adrian Guľa.
BIELORUSKO 21:  Pavľučenko (46. Kleščuk)– Ševčenko (46. Jackevič), Škurďjuk (46. Vegerja), Lukaševič (62. Krajko), Ľjach (46. Malkevič) – Sedko (46. Borodin), Mjakiš (56. Suša), Grečicho (46. Volkov), Podstrelov (46. Ksenofontov)– Koncevoj (56. Petrenko), Škurin (46. Muchamedov). Tréner: Sergej Jaromko.

HLAS TRÉNERA
ADRIAN GUĽA (tréner SR 21): „Výsledok je jednoznačný, prvý polčas bol pomerne slušný, mali sme dobrý vstup, dali sme dva góly. Boli tam ešte dve-tri veľmi dobré situácie, ktoré treba premeniť, aby bol zápas skôr uzavretý. V druhom polčase sa súper zlepšil, my sme neboli takí dôrazní v prihrávkach, hrali sme pomalšie a súper to využil. Vedenie o dva góly môže byť potom zradné. Keby sa súper chytil gólikom, bolo by to pre nás iné. Našťastie to chalani ustáli, no v druhom polčase  som nebol s tým spokojný. Až v druhej polovici sa to zlepšilo a ukľudnilo a dali sme tretí gól.“