SR A - Dobrá remíza v dobrom zápase, spokojný bol aj Kozák

Štvrtok, 31.5.2018 20:00 | Posledná aktualizácia 1.6.2018 08:03

TRNAVA (SFZ/PETER ŠURIN) - V prvom domácom zápase v roku 2018 sa v súboji s Holandskom zrodila zaslúžená remíza 1:1, keď naším najlepším hráčom bol brankár Martin Dúbravka.

Opticky základné rozostavenie avizovala bezbrehú obojstrannú ofenzívu, ale ako povedal náš tréner pred zápasom „nemôžeme byť naivní a dať Holanďanom priestor.“ Rovnako uvažoval aj jeho náprotivok Koeman, pretože hostia pri strate lopty postavili pred brankára Zoeta päťčlenný obranný val a pred neho ďalších troch hráčov s defenzívnymi úlohami. V preplnenom strede poľa naši spočiatku obtiažne hľadali uličky na prihrávky, postupne však Hamšík s Lobotkom prečítali spôsob hry „oranjes“ a slovenský kapitán ešte pred zavŕšením prvej desaťminútovky našiel kľúč aj od holandskej brány. V 8. min mäkučkým centrom za chrbty obrancov našiel Nemca, ktorého Blind neuskákal a slovenský hrot trafil presne k žrdi – 1:0 (titulná fotografia Romana Ferstla)! Sokolom stúplo sebavedomie, Dúbravka napravil Mazáňovu chybu pri rozohrávke, Škriniar suverénne odzbrojil Depaya, Kucka napálil z 25 m svoju typickú jedovku a lopta sa odrazila od brvna Zoetovej brány, pričom holandský brankár len pozeral, čo to na neho letí. Po polhodine pridali na futbalovej kvalite oba tímy ešte jeden stupeň: odštartovala to hlavička de Vrija nad, potom prišla v 37. min skvelá akcia v podaní dvojice Depay – Dúbravka: Holanďan nádherne trafil priamy kop takmer z 30 m pod brvno a slovenský brankár vytiahol famózny zákrok. V rozpätí troch minút sa dvakrát predviedli naši stredopoliari, Kuckovu strelu Zoet kryl, Hamšíkovu excelentnú bombu brankár vytisol na roh. Pokračoval Van Aanholt, ktorý to skúsil krížne zľava a mieril tesnúčko nad. Polčas ukončil Kucka, keď si na hranici šestnástky zasekol Pröppera a ľavačkou triafal, po teči šla lopta tesne nad. Solídny futbal, ktorý sa páčil, plné tribúny v City Arene hráčom pri odchode do šatní právom zatlieskali.

Druhý polčas odštartovali Holanďania silnou ofenzívou. Po troch rohoch za sebou nasledovali dve gólové akcie, ale pri oboch vyhral súboj so strelcami Dúbravka: v 51. min zmaril pokus Blinda, v 54. skvele zasiahol proti delovke Depaya. „Oranjes“ stále zvyšovali herné obrátky a v 60. min zaslúžene vyrovali. Promes mal priestor a obstrelil Hubočana, Dúbravka sa po lopte načahoval, ale tá šla presne k žrdi, nechytateľne - 1:1.

Nasledovala trojvýmena v Kozákovom tíme, ale aj dvojchyba v našej rozohrávke a bleskové prečíslenie troch proti dvom s gólovou koncovkou Promesa, ale Hubočan pomohol brankárovi a posunul loptu mimo brány. Holandská obranná línia sa vysunula ďaleko od vlastnej brány, napádanie našej rozohrávky posunuli "oranjes" do hĺbke slovenskej polovice ihriska, tam získavali lopty a mali blízko k Dúbravkovi. V 86. min Dúbravka opäť podržal mužstvo, Werghorstovu stopercentnú gólovú strelu vytlačil na už šiesty roh hostí po prestávke. V nadstavenom čase však mal polkroka od gólovej príležitosti Pačinda, na druhej strane hrozil permanente Depay, ktorý aj v 94. min behal ako v prvej, na zaslúženej remíze ale nič nezmenil ani on.

SLOVENSKO - HOLANDSKO 1:1 (1:0)
Góly:
 8. Nemec – 60. Promes.
ŽK: Depay.
Rozhodovali: Frankowski–Boniek, Golis (všetci Poľsko) – 15 432divákov.
Slovensko: Dúbravka – Pekarík, Škriniar, Hubočan (73. Šatka), Mazáň – Kucka (62. Sabo), Lobotka, Hamšík (73. Duda) – Mak (62. Pačinda), Nemec (62. Ďuriš), Rusnák (90. Mihalík). Tréner: Ján Kozák.
Holandsko: Zoet – Janmaat, De Ligt, De Vrij, Blind (66. Kongolo) – De Beek (46. Vormer), Pröpper (75. Berghuis), Strootman – Depay, Promes (84. Weghorst), Van Aanholt (75. Elia). Tréner: Ronald Koeman.

HLASY PO ZÁPASE
JÁN KOZÁK (tréner Slovenska): “V čase, keď už majú hráči po sezóne, to bol veľmi dobrý prípravný zápas. V tempe, ktoré nebolo priateľské. Do prestávky sme boli lepší, dali sme gól, mali sme aj ďalšie šance, škoda, že sme nepridali druhý, zápas by mal iný priebeh aj po prestávke. Druhý polčas boli lepší Holanďania, predčili nás, takže to hodnotím ako dobrú remízu v dobrom zápase. Pri hodnotení výkonu i výsledku treba brať do úvahy, v akom fyzickom stave sú naši hráči. Niektorí v závere sezóny nehrávali celé zápasy, iní nehrali v kluboch pravidelne a my nemáme takú širokú základňu, aby sme to ľahko kompenzovali. Nuž, pred zápasom by som výsledok 1:1 bral, po ňom si hovorím, že škoda, že sme v I. polčase nedali viac gólov... Teraz potrebujeme dobrú regeneráciu, už v pondelok hráme ďalší zápas, ďalší ťažký zápas, pretože Maroko bude ťažký súper. Chcel by som dať priestor všetkým hráčom, ale zároveň chceme postaviť opäť dobrý tím. Bol to môj jubilejný 50. medzištátny zápas na lavičke, osud chcel, že proti Holandsku, čo je určite pekné. Ale moju radosť kalí smútok, dnes mi pochovali blízkeho priateľa, myslel som veľa na neho.“

RONALD KOEMAN (tréner Holandska): “V I. polčase bolo Slovensko jasne lepšie, my sme strácali lopty, nevedeli sme kombinovať, zdravá agresivita domácich nám robila problémy. Po obrátke sme sa výrazne zlepšili, dominovali sme a mali sme okrem gólu ďalšie možnosti. Hamšík má kredit svetového hráča a dnes to opäť potvrdil.“