SR A - Dva triumfy na King‘s Cupe, prvýkrát s Jordánskom

Piatok, 7.6.2019 05:20 | Posledná aktualizácia 7.6.2019 05:34

BRATISLAVA (SFZ) - Vzájomné zápasy Slovenska s výbermi Ázijskej futbalovej konfederácie.

Ázijská futbalová konfederácia (AFC) združuje v súčasnosti 47 členských krajín, vrátane dnešného súpera Jordánska. Slovensko sa doteraz stretlo v štrnástich zápasoch s ôsmimi ázijskými súpermi s bilanciou 6 výhier, 5 remíz a 3 prehry, so skóre 22:18.

OSTRÁ PREMIÉRA V SHARJAHU, REMÍZA S JUŽNOU KÓREOU

Slovenská futbalová reprezentácia napísala svoju prvú kapitolu v ére samostatnosti pred 25 rokmi práve proti súperovi z Ázie. V druhý februárový deň odohral tím tréner Vengloša historicky vôbec prvý zápas v Sharjahu proti domácej reprezentácii Spojených arabských emirátov. Premiéra to bola víťazná, keď krátko po polčase skóroval jediný a víťazný gól zápasu Vladimír Weiss st. Na turnaji sa Slovensko stretlo ešte s Egyptom (0:1) a Marokom (1:2), v dueli proti SAE nastúpilo Slovensko v tejto zostave: Vencel - Stúpala, Moravec, Hipp, Kinder - O. Daňko, Tomaschek, Hýravý, Weiss st. – J. Timko, Faktor (75. Zvara).

O štyri roky neskôr privítal tím trénera Jankecha na Tehelnom poli Južnú Kóreu. Súper sa chystal na svetový šampionát do Francúzska a v Bratislave sa zrodila bezgólová remíza 0:0. Do hľadiska zavítalo len necelých dvetisíc divákov, viac ich neprilákal ani trojnásobný účastník MS a neskorší držiteľ bronzu z MS 2002 Hwang Sun-Hong, či dlhoročná opora Yoo Sang-chul (124 reprezentačných zápasov). Bez gólov sa skončil aj duel v čílskom Valparaíse vo februári 2002, kde sa v rámci turnaja stretli Slováci s Austráliou. Tu by mohol niekto namietať, či možno považovať Austráliu za súpera z Ázie. Len na vysvetlenie, od 1. januára 2006 je táto krajina pod krídlami Ázijskej futbalovej konfederácie (AFC), kam sa presunula z Oceánskej futbalovej konfederácie (OFC).

Do tretice remíza, tentoraz 1:1, sa zrodila aj o tri mesiace neskôr v Nitre, kedy na štadión pod Zoborom zavítala reprezentácia Saudskej Arábie pod vedením trénerskej dvojice Máčala – Hucko. Hostia, s viacerými hráčmi z kádra z MS 1994, na čele s Al-Jaberom, sa ujali vedenia v 12. min zásluhou Al-Temyata, vyrovnávajúci gól Adamcovho výberu zaznamenal ešte do polčasu Vladimír Kožuch.

Vyrovnanosť súbojov s Ázijcami dokumentuje aj štvrtá remíza v rade (a tretia v priebehu štyroch mesiacov) tentoraz v Sendai proti Japonsku. V júni 2000 štartovalo Slovensko na turnaji Kirin Cup a v prvom vystúpení sa ujalo vedenia už v 7. min po góle Petra Dzúrika. Domáci odpovedali o dve minúty neskôr, skóre zápasu na 1:1 uzavrel gólom do siete brankára Kamila Suska Šunsuke Nakamura.

zdroj: SFZ

GÓLOVÉ PRESTRELKY S IRÁNOM

Gólovo najbohatšie menu priniesli dva duely s Iránom. V auguste 2001 videli diváci na Tehelnom poli už do polčasu šesť gólov, po tri na oboch stranách. Dvomi gólmi v priebehu dvoch minút (18., 19.) sa blysol Tomáš Oravec, do vedenia nás posunul po polhodine hry presný zásah Róberta Vitteka. Ani to však nestačilo. Hostia dokázali ešte do prestávky vyrovnať zásluhou Vahediho a zápas výsledkovo definitívne zlomili v druhom polčase víťazným gólom na 4:3 z kopačky autora hetriku Aliho Karimiho.

Odveta o pol roka neskôr v Teheráne bola zároveň premiérou nového reprezentačného kouča Ladislava Jurkemika a aj tentoraz to bol zápas bohatý na góly. Už v 5. min. sa gólovo presadil Ľubomír Reiter a ten istý hráč pridal do iránskej bránky do polčasu aj druhý gól. Na 3:1 zvyšoval po hodine hry Marek Mintál a keď domáci dokázali vo zvyšku zápasu výsledok už len skorigovať na konečných 3:2, mohol sa tréner Jurkemik a jeho družina tešiť z cenného skalpu pravidelného účastníka MS. Menej sa darilo jeho zverencom v meraní síl s najúspešnejším ázijským tímom, Japonskom,  o dva mesiace v Tokiu, kde Slováci pred päťdesiatpäťtisícovou kulisou podľahli domácim 0:1. Gólovo najvyššie víťazstvo nášho tímu sa zrodilo v máji 2002 v Prešove, kde sa predstavil Uzbekistan. Pod výhrou 4:1 nájdeme gólové zápisy Greška, Mintála, dva góly vsietil Jozef Kožlej.

zdroj: TASR

PRVENSTVÁ NA TURNAJOCH

Zaujímavou kapitolou vzájomných duelov s ázijskými súpermi sú dve účasti Slovákov v Bangkoku na turnaji King‘s Cup. Prvý triumf vybojoval tím vedený trénerom Dušanom Galisom v decembri 2004. Finálový duel proti domácemu Thajsku sa skončil remízou 1:1, keď oba tímy premenili v riadnom hracom čase nariadené pokutové kopy a penalty rozhodovali aj o celkovom víťazovi. V rozstrele si zopakoval úspešný pokus zo zápasu Martin Ďurica a keď sa k nemu pridali Fodrek, Porázik, J. Ďurica a Sninský, bolo o víťazovi turnaja rozhodnuté. Slováci zdolali Thajčanov 5:4 na penalty a prvýkrát triumfovali na turnaji.

Víťazné repete si Slovenskí sokoli zopakovali aj v minulom roku, nesmieme však zabudnúť ani na zápas z decembra 2006, kedy Ján Kocian uspel so svojim výberom v Abú Dabí nad domácimi Spojenými arabskými emirátmi 2:1. Strelcami gólov boli Michal Jonáš a Ľubomír Michalík, zápas sa zapísal do histórie aj tým, že v tomto stretnutí si odkrútili reprezentačný debut až štyria hráči, ktorí sa neskôr stali výraznými postavami reprezentačného tímu – Kozáčik. Pekarík, Hubočan a A. Nemec.

Najčerstvejšie spomienky, v súvislosti s ázijskými súpermi, máme na minuloročné duely Slovákov v Bangkoku zo zápasov so SAE (2:1) a s Thajskom (3:2). Albert Rusnák vsietil do siete SAE svoj premiérový reprezentačný gól a stal sa 101. futbalistom, ktorému sa podarilo zaznamenať gól v oficiálnom reprezentačnom stretnutí. Vo finále ho napodobnil Erik Pačinda a zverenci trénera Jána Kozáka sa aj pri druhej účasti na King‘s Cupe v Thajsku vracali domov s trofejou pre celkového víťaza.

zdroj: SFZ

JORDÁNSKO – SÚPER S PORADOVÝM ČÍSLOM 75

Jordánsky národný zväz (Jordan Football Association) je štvornásobným účastníkom Ázijského pohára, premiérovo sa na kontinentálnom šampionáte predstavil reprezentačný výber v roku 2004, ďalšie tri účasti pridal na posledných finálových turnajoch v rokoch 2011, 2015 a 2019. Na tom tohtoročnom (hralo sa od 5.1 do 1.2. v Spojených arabských emirátoch) sa Jordánsko prebojovalo do osemfinále. Do nadstavbovej časti postupovali zverenci belgického trénera Vitala Borkelmansa z 1. miesta po výhrach nad Austráliou (1:0), Sýriou (2:0) a po bezgólovej remíze s Palestínou. Stopku vystavil Jordánsku  Vietnam, ktorý nášho súpera zdolal v osemfinále po penaltovom rozstrele 4:2, v riadnom hracom čase skončil duel nerozhodne 1:1.

Jordánsko bude pre slovenskú futbalovú reprezentáciu 75. súperom v novodobej histórii od roku 1994 a po Austrálii, Iráne, Japonsku, Južnej Kórei, Saudskej Arábii, Thajsku, Uzbekistane a Spojených arabských emirátoch, v poradí deviatou krajinou z ázijskej futbalovej konfederácie (AFC).

zdroj: jfa.com.jo