SR A – V Izraeli remíza, Hapal cíti sklamanie

Pondelok, 7.9.2020 20:55 | Posledná aktualizácia 7.9.2020 23:30
Roztiahnuté ruky strelca gólu Michala Ďuriša (modré č. 21), roztiahnuté ruky ako znak sklamania zo strany domácich Izraelčanov, brankára Marciana a stopéra Tibiho.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

NETANYA (SFZ) –  Iba tri dni po nevydarenom súboji s Českom (1:3) nastúpili slovenskí sokoli na svoj druhý zápas v novej edícii Ligy národov. Po lavíne kritiky na hlavy hráčov i trénera bol výkon i výsledok lepší, Slovensko remizovalo v Izraeli 1:1.

Sedem zmien v našej zostave v porovnaní s piatkovým súbojom, v nej dvaja úplní debutanti čelili jednak odhodlaným domácim, hrajúcim v rovnakom základnom zložení ako proti Škótsku pri vstupe do súťaže, ale aj proti klimatickým podmienkam. V Netanyii bolo aj vo večerných hodinách dusno a vlhko, čo úlohu našich ešte značne sťažovalo.

Vo futbale sa hrá stále na góly, skóre sme otvorili rýchlo my. A vzhľadom na prvých desať minút – nečakane. Lebo kým hráči Izraeli pracovali na tom, aby získali prevahu a priestor, sokoli vyťažili z jednej dobre zvládnutej akcie maximu.

V 14. min si debutujúci Koscelník počíhal na krížnu rozohrávku Natcha, predskočil súpera, lopta putovala ku Kuckovi, ktorý kolmo našiel vpredu Bera. Ten jedným dotykom uvoľnil Ďuriša, ktorý si loptu posunul do streleckej pozície a nechytateľne zakončil -0:1!

Tento moment dal zabudnúť na nevýrazný začiatok z našej strany, keď sme hrali veľmi zatiahnutí, opakovali nepresnosti v prihrávkach a v priestore doplácali na menší dôraz v súbojoch aj dostupovanie súperov. Preto mali domáci niekoľko dobrých streleckých príležitostí, ale Rodák musel zasahovať len raz, pri pokuse Dasu, najnebezpečnejší hráč Izraela Zahavi netrafil bránu v I. polčase zo štyroch pokusov.

Aj preto, že v prehustenom priestore nemal čas na lepšie zakončenie a aj preto, že vo vzduchu kraľoval Škriniar. Nebol síce taký dominantný, ako býval Škrtel, ale všetkým bolo jasné, kto je pri výskokoch pánom. Domáci sa síce snažili ťažiť zo štandardiek – kopali dosť rohových kopov a po našich nerazj zbytočných fauloch i priame kopy – ale slovenská obrana, dirigovaná Škriniarom, dokázala správne reagovať.

Desať minút po prestávke sme boli blízko k navýšeniu skóre v náš prospech, rýchly výpad zaskočil izraelskú obranu, Bero nabil Ďurišovi a Marciano musel predviesť skvelý zákrok. V tejto fáze to bola z našej strany rozumná hra, založená na zodpovednosti a disciplíne, čo nám tak chýbalo v piatok proti Česku, defenzívny blok vo dvoch líniách udržal súpera v dostatočnej vzdialenosti od Rodáka..

Posledná štvrťhodina však všetko menila. Odštartoval ju Bero faulom na Zahaviho 25 m od brány, izraelský bombardér ale pálil tesne nad, po dvoch minútach strieľal Zahavi zas, tentoraz tesne vedľa a do tretice mali domáci ideálnu streleckú parketu pre ľaváka po faule na Zahaviho, no Cohen našu bránu netrafil. Trafili ju potom Weissman a Peretz, na druhej strane zahrozil Boženík jedovatým pokusom k žrdi, po ktorom sme získali krátko pred koncom prvý rohový kop.

Keď sme už držali tri body skoro v rukách, prešla lopta v nadstavenom čase cez stred našej obrany, Elmkies sa ocitol sám pred Rodákom a gólovú príležitosť suverénne premenil.  Víťazstvo nám uletelo dve minúty po dvanástej a to ešte Zahavi spoza šestnástky trafil žrď, keď Rodák gólovú strelu postrčil. Mohli sme prehrať v nadstavenom čase...

Nezdolali sme teda 93. tím z rebríčka FIFA a už najbližší zápas bude pre nás nielen súťažný, ale ostrejší ako ostrý – 8. októbra v baráži kvalifikácie Eura hráme doma s Írskom. Bez možnosti opravy.

IZRAEL – SLOVENSKO 1:1 (0:1)
Góly:
14. Ďuriš, 90+. Elmkies.
ŽK: Peretz, Zahavi, Bero.
Rozhodovali: Dabanovič – Djukič, Todorovič (všetci Čierna Hora) – bez divákov.
IZRAEL: Marciano - Dasa, Bitton, Ehamed, Tibi, Tawatha (72. Elmkies) - Solomon, Natcho (46. Cohen), Peretz – Dabbur (57. Weissman), Zahavi. Tréner: Willibald Ruttensteiner.
SLOVENSKO: Rodák – Koscelník, Valjent, Škriniar, Gyömbér – Kucka, Lobotka, Sabo (67. Schranz) – Bero, Ďuriš (78. Boženík), Mihalík (87. Haraslín).  Tréner: Pavel Hapal.

HLASY PO ZÁPASE
Willibald Ruttensteiner (tréner Izraela): "Odohrali sme výborný zápas. Mali sme loptu pod kontrolou, ale strelili sme iba jeden gól. Škoda, že sa Zahavimu nepodarilo dať v závere aj druhý. Napriek tomu som spokojný, sme na dobrej ceste."
Pavel Hapal (tréner Slovenska): "Samozrejme som sklamaný, ale boli sme pod tlakom a nebolo to jednoduché. Bili sme sa o výsledok, v závere sme napokon mohli aj prehrať. Napriek tomu si myslím, že skupina je stále otvorená, čaká ešte dosť zápasov. A v Izraeli to nebude mať nikto ľahké."