logo
Reprezentácia

SR A – Peter Grajciar zo dňa na deň ukončil kariéru, stal sa asistentom trénera Horvátha v 1.FK Příbram

Streda, 15.4.2020 08:00 | Posledná aktualizácia 15.4.2020 08:14

BRATISLAVA (SFZ) – Seriál s názvom „Čo je s vami“ mapuje kariéru a životné osudy bývalých slovenských futbalových reprezentantov a ligových futbalistov. Našim prvým hosťom bol bývalý hráč FC Nitra, pražskej Slavie i Sparty, 3-násobný slovenský reprezentant Peter Grajciar.

Rodák zo Zvolena vstúpil do veľkého futbalu v drese FC Nitra, po štyroch rokoch zamieril do pražskej Slavie. Pôsobil v Turecku, odkiaľ sa vrátil do Česka do konkurenčnej Sparty. Udivoval tvrdými strelami a aj keď tvrdí, že veľa gólov nedával, tie ktoré rozvlnili sieť súpera, väčšinou stáli za to. V minulej sezóne pôsobil v úlohe hrajúceho trénera v B-tíme plzenskej Viktorie. Po tom, ako dostal tréner Pavel Horváth ponuku prevziať kormidlo ligového 1. FK Příbram, ukončil 36-ročný Peter Grajciar pred niekoľkými dňami aktívnu kariéru a stal sa jeho asistentom v Příbrame.

REPREZENTÁCIA A PRAŽSKÉ „S“

V reprezentácii ste odohrali tri zápasy. Ako si spomínate na debut v októbri 2007 v chorvátskej Rijeke?

Na prvý zápas sa nikdy nezabúda. Prišiel som z „malej“ Nitry, herne sa nám však darilo a tak ma pozvánka neminula. Nastúpil som do druhého polčasu, odohral som 45 minút. Výsledok ma nepotešil, prehrali sme 0:3, ale za prvý štart som bol vďačný. Dodnes rád na tento moment spomínam.“

O tri roky neskôr ste sa predstavili na Pasienkoch v súboji proti Bosne a Hercegovine.

Dostal som sa do hry opäť v druhej časti hry, podarilo sa mi streliť prvý a jediný reprezentačný gól. Zostala mi pamiatka na zápas v podobe dresu, mám ho vystavený doma. Ak si dobre pamätám, bol som zapletený do gólu súpera, no vzápätí sa mi podarilo strelou spoza šestnástky prekonať brankára Bosny a Hercegoviny krížnou strelou k pravej žrdi.“

Do veľkého futbalu ste vstúpili v roku 2004 v drese FC Nitra.

Do Nitry si ma vytiahol pán tréner Galád. Poznal ma z pôsobenia vo Zvolene, kde sa mi strelecky darilo na poste útočníka. V Nitre mi našiel miesto na pravej strane zálohy, hneď po mojom príchode sa nám podarilo postúpiť do 1. ligy, na pôsobenie pod Zoborom mám pekné spomienky.“

O štyri roky neskôr ste prestúpili do pražskej Slavie, kde ste okúsili zápasy v európskych pohárových súťažiach.

Z malej Nitry do veľkej Slavie, klubu, ktorý sa práve sťahoval na nový štadión. Prichádzal som do mužstva, ktoré získalo titul a prebojovalo sa do Ligy majstrov. Všetko fungovalo, chvíľku mi trvalo kým som sa dokázal presadiť do základnej zostavy, no bola to pre mňa obrovská škola. Slaviu viedol tréner Karel Jarolím, bol na hráčov prísny, tvrdý, ale vedel čo robí a mal výsledky. Všetci sme rešpektovali jeho požiadavky, postupom času som sa aj aj naučil pracovať pod tlakom a v tvrdých podmienkach, časom som si zvykol naťažké zápasy, v ktorých sme museli vyhrávať. Podarilo sa nám obhájiť titul, bola to skvelá skúsenosť.“

Sezónu 2010/11 ste strávili v tureckom Konyaspore, potom ste prekvapili návratom do Prahy, k najväčšiemu konkurentovi do Sparty.

Zo Slavie som odchádzal v dobrom, nemyslím si, že som si narobil nepriateľov a ľudí, ktorí by ma nemuseli. Sparta mala dobrý káder, dostal som sa v treťom či štvrtom zápase do zostavy a začal som pravidelne nastupovať. Strelecky sa mi darilo, zimovali sme na prvom mieste, no na pozícii generálneho športového riaditeľa nastala náhla zmena. Pána Chovanca nahradil pán Hřebík a to bol začiatok môjho konca v Sparte. Nesadli sme si.“

ZAUJÍMAVOSTI

Čo považujete za top moment kariéry?

Zisk prvého titulu v pražskej Slavii a reprezentačný gól. Bol len jeden, rád naň spomínam vždy, keď prechádzam po chodbe a pozriem sa na spomínaný vystavený dres. Titul mi pripomína vystavená čiapka a medaila, kustód nám pripravil ešte pre každého hráča špeciálnu edíciu slivovice.“

Ktorý gól kariéry považujete za najkrajší alebo najpamätnejší?

Trochu ste mi pomohli zostrihanými gólmi vo videu. Vyberiem ten z priameho kopu proti Libercu. Spoluhráč Jarda Černý mi to posunul a potom to letelo presne do vinkla. Myslím, že patril k tým najkrajším.“

Trénovali ste špeciálne streľbu z diaľky alebo to bol dar od Boha?

Po príchode do Slavie sme často zostávali traja-štyria hráči po tréningu na ihrisku, do brány sa postavil Martin Vaniak a pálili sme naňho. Z veľkej časti to bolo vytrénované. Kúsok talentu v tom bol, ale bez tej práce by to nešlo. Samé od seba to neprišlo.“

Ktorí z protihráčov urobili na vás najväčší dojem?

Bolo ich viac, spomeniem Gervinha z čias kedy pôsobil v Lille. Polčas bol 1:1, do druhej časti nastúpil tento chlapík a to bolo ako keby hral playstation. Mal neuveriteľnú rýchlosť. Hral som proti Valencii s Davidom Villom a Jordi Albom, doplnil by som ešte Doglasa Costu zo Šachtaru Doneck. To, čo vidíte v televízii, je v jeho podaní v skutočnosti dvakrát rýchlejšie. Jeho kľučku zo stoja som nikdy predtým nevidel. Neuveriteľné. V Turecku som si zahral proti Quaresmovi, Gutimu, doplním tiež Aubameyanga. Rád som hral proti slovenským legionárom. Proti Vittekovi z čias kedy hrával v Lille, proti Stochovi či Hološkovi v Turecku. Rád som si vymenil dres, zostala mi pekná zbierka na pamiatku.“

Na ktorý štadión spomínate najradšej?

Dobre som sa cítil na Slavii. Bol to nový stánok, tribúny boli blízko, darilo sa nám, chodili veľké návštevy. Pôsobilo to rodinne. Krásny štadión som zažil tiež na Sparte, vybavujem si 30-tisícovú kulisu v Istanbule na Besiktasi, v Janove bol útulný štadión, krásny stánok má aj Valencia.“

Vo videách prevládajú krásne góly do siete Bohemians Praha. Bol to súper, proti ktorému sa vám darilo najviac?

Môžete napísať – Bohemians Praha.“

Proti komu sa vám naopak darilo najmenej?

Nedá sa povedať, že som mal súpera, proti ktorému by sa mi hralo ťažko alebo ktorého by som nemal rád. Ťažko sa hralo proti Jabloncu, ale že by som ho mal označiť za neobľúbeného súpera, to sa nedá povedať.“

Keby ste mali vymenovať najlepších spoluhráčov, na koho by ste ukázali?

V Slavii Praha Mickaël Tavares, Jaroslav Černý, v Sparte Praha špílmacher Marek Matějovský. Nebolo treba sa ani pozerať a bolo jasné, že ma vidí a pošle prihrávku. Výbornú prácu odvádzal Leo Kweuke. Z pôsobenia na Slovensku to bol Honzo Gruber a tiež Tomáš Janíček, na ktorého som sa mohol vždy spoľahnúť, že za mňa odbráni priestor.“

Mali ste nejaký predzápasový rituál?

„Teraz to už môžem povedať, vždy som si obúval prvú ľavú kopačku.“

ČO JE S VAMI?

V minulej sezóne ste pôsobili v úlohe hlavného trénera v B-tíme Viktorie Plzeň. Pred niekoľkými dňami ste ukončili kariéru.

V Českých Budejoviciach sme vybojovali postup do ligy, mne však skončila zmluva a tak som sa vrátil domov do Prahy. Čakal som na ponuky, oslovila ma plzenská Viktorka a Pavel Horváth s tým, či by som mal záujem pomôcť mu v 3. lige v ČFL. Tím bol zložený takmer výhradne z dorastencov s vekovým priemerom okolo 19 rokov, mal som to prísť trochu zdvihnúť. Zámer bol pomôcť tímu skúsenosťami, byť pravou rukou trénerovi v úlohe hrajúceho asistenta. Dohodli sme sa rýchlo, bol som vďačný za príležitosť pracovať s takou legendou, postupne som sa presúval z ihriska aj do kancelárie. Zoznámil som sa s novými administratívnymi úlohami a po tom, ako dostal Pavel ponuku trénovať 1.FK Příbram vyvstala otázka, či pôjdem s ním. Podmienkou bolo ukončenie aktívnej kariéry. Na rozhodnutie som mal jedno popoludnie. Ako vidíte, išiel som do toho.“

Nie je to tak trochu riziko prevziať mužstvo z konca ligovej tabuľky?

Priznávam, že sme išli do veľkého rizika. Prišli sme však s tým, že ak by sa nebodaj nepodarilo ligu v Příbrame zachrániť, chceli by sme sa do nej o rok vrátiť. Do konca súťaže zostáva veľa kôl, určite je tu reálna šanca bodové manko zmazať. Otázkou je, či sa vôbec začne hrať… Ak áno, verím, že máme silu dohnať predposledného a vybojovať aspoň barážovú priečku. Keby sme neboli s Pavlom presvedčení, že je v našich silách vybojovať záchranu, tak by sme do toho nešli.“

Poznali ste sa dobre s Pavlom Horváthom už predtým ako si vás vybral za asistenta?

Vedeli sme o sebe, ale že by sme sa navštevovali, to zas nie. Mal aj iné alternatívy, niektorí odmietli, za čo môžem byť len rád, že sa mi dostalo príležitosti pracovať s ním. Už za ten krátky čas som sa mohol presvedčiť, čo dokáže s tímom. Keď sa pozriem na tabuľku v Plzni, čo dokázal s kádrom 19-ročných chlapcov, ktorí chodili do školy, písal som im ospravedlnenky a skončili sme štvrtí s 9-bodovou stratou na prvého a 7-bodovou na druhý B-tím pražskej Sparty, tak viem, že dokáže chalanov poblázniť aj na tej najvyššej úrovni.“

Čo by ste s odstupom času urobili počas hráčskej kariéry inak? Nechýba vám dnes futbal?

Som na druhom brehu, ale stále sa točím okolo futbalu. Chýba mi trénovanie, vždy som trénoval rád a neprekážali mi ani náročné tréningy. Chýbajú mi zápasy, snáď ten zápasový adrenalín trochu odbúram v pozícii asistenta. A či niečo ľutujem? Možno keby som v Sparte Praha sklopil uši a zachoval chladnejšiu hlavu, mohol som sa v tíme udržať dlhšie. V tom zvyšku to bolo fajn.“

Koho ste sa rozhodli nominovať do ďalšieho dielu seriálu „Čo je s vami?“ Komu posielate výzvu?

Myslím si, že by bolo zaujímavé zoznámiť sa so životným príbehom bývalého slovenského reprezentanta do 21 rokov Arnolda Šimoneka. Už roky sme v kontakte, veľmi dobre poznám jeho príbeh, myslím si, že všetci, ktorí sa s ním zoznámime dospejeme k tomu, že by sme mohli a mali byť vďační za všetko, čo máme.“

VIZITKA – PETER GRAJCIAR

Dátum narodenia: 17.09.1983
Miesto narodenia: Zvolen
Post: záložník, obranca
Reprezentácia: 3 zápasy / 1 gól (2007-2011)

Reprezentačný debut: 16.10.2007 v Rijeke v prípravnom zápase Chorvátsko - Slovensko 3:0.

KLUBY:
Lokomotíva Zvolen (2003 – 2004)
FC Nitra (2004 – 2008)
Slavia Praha (2008 – 2010)
Konyaspor (2010 – 2011)
Sparta Praha (2011 – 2013)
Dinamo Tbilisi (2013 – 2014)
FC Graffin Vlašim (2014)
Slask Vroclav (2015 – 2017)
1. FK Příbram (2017 – 2018)
Dynamo České Budějovice (2018 – 2019)
Viktoria Plzeň „B“ (2019)

Značky