SR A – Po prehre v Česku padáme z B-divízie

Streda, 18.11.2020 21:35 | Posledná aktualizácia 19.11.2020 10:26
Prehrávame... Po rohovom kope mal veľa voľnosti Tomáš Souček (prvý sprava) a hlavou skóroval. Bol to prvý gól v plzenskom zápase.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

PLZEŇ (SFZ) – V poslednom zápase druhej edície Ligy národov UEFA porebovali obe mužstvá víťazstvo. České aby postúpilo, slovenské aby nezostúpilo. Hralo sa v Doosan Aréne, kde až do stredy absolvovali českí reprezentanti šesť zápasov a všetky vyhrali. A sedmička bola pre nich aj v tomto ohľade šťastným číslom, zabrali naplno aj proti Slovensku. Naša reprezentácia absolvovala svoj 300. oficiálny medzištátny zápas.

V I. polčas domáci suverénne ovládali dianie, hru presunuli až na pár minút výhradne na našu polovicu, dobre kombinovali, využívali veľké voľné priestory vo svojej ofenzívnej zóne, skúšali zakončiť. Dvakrát gólovú radosť pokazil Ondráškovi skvelými zákrokmi Rodák – prvý raz mu už v 6. min vyrazil strelu, v 17. min potom aj hlavičku. Nasledoval však rohový  kop, ten Jankto posadil na hlavu Součka, ktorý mal príliš veľa miesta nielen sa k lopte dostať, ale aj zamieriť pre brankára nechytateľne.

Nehralo sa nám ľahko aj preto, že sme nehrali úplne dobre, až po vyše polhodine sme vymysleli solídnu kombinácii po osi Hamšík – Mak, Coufal však možnú hrozbu odpratal na roh. Domáci nám to vrátili hneď dvakrát, Král vyzval prihrávkou pred Rodáka naraz troch spoluhráčov, našťastie pre nás nedočiahol ani jeden, potom si nabehol na prudký prízemný center Souček, ale volejom prepálil aj tribúnu.
Potrebovali sme niečo urobiť s výsledkom, že sa to dá, ukázal hneď  skraja II. polčasu Pekarík, ktorý tvrdou strelou privítal nového českého brankára, Koubek obstál. A obstál aj jeho spoluhráč Ondrášek, ktorý zakončil peknú kombináciu, využijúc šikovnosť Krála a um Černého, aj s tečom poslal loptu druhý raz za Rodákov chrbát. Kombinačný koncert českého tímu pokračoval, striedanie rýchlych krátkych prihrávok s uvoľnením priestoru a nabehnutím ďalšieho hráča do neho a využitím našej ťažkopádnej rozohrávky znamenal permanentné nebezpečenstvo pre našu bránu.
Po hodine hry prišiel na ihrisko debutant Suslov, ktorý sa stal najmladším reprezentantom v novodobej histórii nášho národného tímu. Striedania vniesli predsa viac pohybu a života do našej hry, súper bol však stále agilnejší a nebezpečenejší.
Prehrali sme aj štvrtý zápas s Českom v rade, v Lige národov sme s týmto súperom neuhrali ani bod... A po prehre 0:2 opúšťame B-divíziu tejto súťaže minimálne na jednu najbližšiu edíciu.

ČESKO – SLOVENSKO 2:0 (1:0)
17. Souček, 55. Ondrášek.
ŽK: Hrošovský.
Rozhodovali: Cakir – Duran, Ongun (Turecko) – bez divákov.
ČESKO: Vaclík (46. Koubek) – Coufal, Brabec, Kalas, Matejů – Souček, Král – Masopust (46. Černý), Darida (87. Barák), Jankto (74. Kopic) - Ondrášek (66. Vydra). Tréner: Jaroslav Šilhavý.
SLOVENSKO: Rodák – Pekarík, Gyömbér, Škriniar, Hubočan – Lobotka  (60. Hrošovský) – Rusnák (61. Suslov), Kucka (67. Greguš), Hamšík, Mak (60. Šafranko) – Ďuriš (81. Schranz). Tréner: Štefan Tarkovič.

ŠTEFAN TARKOVIČ (tréner Slovenska): “Derby zápas má vždy emóciu, súper bol z tých novembrových kvalitatívne najďalej. Nemali sme optimálny vstup do zápasu, domáci mali šance a napokon aj dali gól zo štandardky. Potom sme sa dostali do zápasu i my, ale musíme popracovať na kvalite v strede ihriska. Zaradenie Gyömbéra do zostavy bola naša reakcia na predpokladanú rýchlosť českých hráčov, typologicky tam pasoval. Systém s dvoma krídlami je pre nás tradičný, aj preto sme sa k nemu vrátili, potrebujeme získané poznatky vyhodnotiť a analyzovať. Celkovo to  bol zápas pre nás poučný. Celkovo beriem novembrový termín ako úspešný, jeho vrcholom je postup na ME. K dnešku samozrejme hovorím, že nie všetko nám v zápase vyšlo. Cez prestávku som hráčov upozornil na veci, ktoré nefungovali najmä na ľavej strane, lebo za stavu 0:1 sme boli stále v hre o lepší výsledok. Prišla aj výhodná strelecká pozícia Pekaríka, ak by dal gól, mnohé by bolo asi inak.“
MILAN ŠKRINIAR: “Vyhovárať sa na únavu nebudem, aj keď isteže istý faktor vplyvu na výkon to je. Ale po prestávke sme pôsobili sviežejšie, aspoň mne sa tak zdalo. V septembrovom zápase boli Česi o dva kroky vo všetkom vpredu, teraz to z našej strany  bolo lepšie, musíme ale ešte zlepšiť hru vpredu. Prvý zlomový zápas z hľadiska nášho zostupu z B-divízie bol inkasovaný gól v závere v Izraeli a potom v októbrovom termíne prehry v Škótsku a doma s Izraelom. Berieme to celkovo tak, že máme na čom stále pracovať, treba sa nám vyvarovať sa chýb, do Eura je dostatočný časový priestor.“

JAROSLAV ŠILHAVÝ (tréner Česka): “Dosiahnuté výsledky nás poháňajú stále ďalej a ďalej, vzhľadom na to, čo všetko sa okolo mužstva dialo v súvislosti s pandémiou to možno považovať za takmer zázrak. Nesmieme sa ale nechať zmiasť úspechmi, že už sme veľkí a že hádam patríme kamsi medzi najlepších. Myslím si, že spôsob hry, akým sa prezentujeme, zapadá do moderného futbalu.“

Druhý zápas 2. skupiny: Izrael - Škótsko 1:0 (1:0), gól: 44. Solomon.