SR A – Po víťazstve v Budapešti sme stále v postupovej hre, Hapal kvitoval rehabilitáciu mužstva

Posledná aktualizácia 10.9.2019 09:26
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ
Futbalová radosť v podaní slovenskej lavičky, hlavný protagonista tréner Pavel Hapal.

BUDAPEŠŤ (SFZ) - “Ďakujeme! Ďakujeme!“ skandovali stovky slovenských fanúšikov a odmenili víťazstvo Hapalovho tímu 2:1 nad Maďarskom v kvalifikačnom zápase. Čierny piatok „0:4 s Chorvátskom“ je minulosťou, Slovensko je zasa reálne v hre o postup na finálový turnaj ME.

Boli to galeje, boli to nervy, bol to veľmi ťažký zápas. Dve zmeny v porovnaní s piatkovým duelom proti Chorvátsku urobil tréner Hapal, do zostavy zaradil Šatku a Boženíka, vynechal Valjenta a Dudu. Iný bol však najmä prejav, vychádzajúci z  prístupu hráčov a logicky aj hra.
Domáci sa tlačili cez svoju ľavú stranu, predpokladali Šatkovu nervozitu, bolo zrejmé, že sa budú opierať o tlak vypredaných tribún, ktoré ich tlačili dopredu. Napriek tomu žiadnu čistú šancu Maďari nemali, strely, čo aj prudké a presne mierené k žrdi, Dúbravka kryl. Číhali na naše chybičky, ktoré sme v priebehu hry vyrobili – luft Vavra, nedostúpený súper Lobotkom - ale na pohľad vyzerali z toho plynúce akcie nebezpečnejšie, ako skutočne boli.
Najväčšie nebezpečenstvo hrozilo od Szoboszlaia a Dzsudzsáka, naši sa koncentrovali na výpad, ktorý... Ktorý priniesol gól! V 40. min dostal voľný Hamšík na pravom krídle presnú loptu a poslal prudký center pred Gulácsiho, domáca obrana stačila odblokovať Boženíka, ale nie Maka, ktorý z druhého sledu doklepol – 0:1. Domáci znervózneli, zažltilo sa viacerým, do prestávky sa však už k ničom nedostali.
Zato hneď po nej áno. Hraničný zákrok Vavra posúdil španielsky rozhodca ako faul z „vražednej“ vzdialenosti a Szoboszlai trafil parádne a pre Dúbravku nechytateľne – 1:1. Tribúny začali „kúriť,“  na ihrisku si však zachovali chladnú hlavu sokoli. Lobotka si narazil s Kuckom, konečne opäť prejavil svoj cit pre prihrávku, ponúkol loptu Boženíkovi a ten sa predviedol ako skutočný útočník! Prvým dotykom ju spracoval a posunul do streleckej pozície, druhým vystrelil tak, že Gulácsi nemal šancu zakročiť a Slovensko opäť viedlo – 1:2. A mohlo byť viac, po rozohratom priamom kope a signále, ktorý síce úplne nevyšiel, ale pri zmätku v maďarskej obrane sa k odrazenej lopte dostal Mak a bolo treba trafiť bránu. Netrafil...
Ofenzívu domácich zorganizoval kapitán, Dzsudzsák v rozpätí dvoch minút vystrelil dvakrát veľmi nebezpečne. Raz tesne vedľa, druhýkrát, keď sa obtočil na hranici šestnástky okolo Hancka, pod brvno, ale Dúbravka vytiahol famózny zákrok.
Čas plynul pomaly, na trávniku pribúdala nervozita, rozhodca rozdával ďalej žlté karty a tribúny tlačili Maďarov za vyrovnaním. Skupina slovenských priaznivcov vzdorovala tlaku domácich fanúšikov a hráči na ihrisku statočne odmakali každú minútu. Aj štyri nadstavené. 

MAĎARSKO – SLOVENSKO 1:2 (0:1)
Gól:
50. Szoboszlai - 40. Mak, 56. Boženík.
ŽK: Szoboszlai, Dzsudzsák, Šatka, Vavro, Szalai, Baráth, A. Nagy, Pátkai.
ČK: Baráth (90+.).
Rozhodovali: Mateu Lahoz – Devis, Del Palomar (všetci Španielsko) – 22 000 divákov.
MAĎARSKO: Gulácsi – Lovrencsics (30. Bese), Baráth, Orban, Kádár – Kleinheisler (85. Holender), A. Nagy (65. Pátkai) – Dzsudzsák, Szoboszlai, Sallai – Szalai. Tréner: Marco Rosii.
SLOVENSKO: Dúbravka – Šatka, Vavro, Škriniar, Hancko – Kucka (85. Greguš), Lobotka, – Rusnák, Hamšík, Mak (86. Haraslín) - Boženík (77. Ďuriš). Tréner: Pavel Hapal.

HLAS PO ZÁPASE
PAVEL HAPAL (tréner Slovenska): “Rehabilitácia za Chorvátsko pre slovenského fanúšika bola krásna. Pekný zápas, hralo sa hore – dolu, dali sme o gól viac a preto sme spokojní. Rozhodla naša väčšia efektivita, áno, mali sme aj šťastie, keď sme ubránili niektoré príležitosti domácich a viackrát nás podržal Dúbravka. Kľúčové bolo nasadenie. K zmenám môžem povedať, že sme potrebovali čerstvého hráča na pravú stranu obrany, navyše Šatka je hráč do kombinácie, aj keď sa zápasom aj pretrápil. Boženík rozhodol zápas. Dnes je 9. 9. 2019, získali sme deviaty bod v kvalifikácii, dali sme deväť gólov a dnes ten víťazný dal hráč s číslom 9. Nemám to z vlastnej hlavy, prišiel s tým môj asistent Oto Brunegraf. Nevyzdvihoval by som ale nikoho zvlášť, vyhralo naše mužstvo. Boli sme presnejší, počkali sme si na šancu, premenili sme hneď prvú, potom sme reagovali na inkasovaný gól druhým. Od toho sú lídri mužstva, aby v takýchto zápasoch podržali tím. Dnes tak urobili. Mak je napríklad jeden z našich najskúsenejších, patrí do kádra, aj keď som čítal, že v klube nehráva, takže mu chýba zápasová prax. Proti Walesu nebude hrať pre kartový trest Vavro, tá žltá v Budapešti bola hlúpa.“

MARCO ROSSI (tréner Maďarska): “Slovensko má nepochybne dobrý tím, ale v tomto zápase rozhodcovia robili najmä chyby proti nám. Matematicky sú Slováci bodovo nad nami, závidíme im dnešné víťazstvo, ale stále sme v hre o postup, nič nie je pre nás stratené. Ostáva ešte dosť zápasov, v hre je veľa bodov a musíme spoločne ako tím získať ďalšie. Ak existuje futbalový Boh, tak nám ten dnešok vráti.“
1.

Chorvátsko

5

3

1

1

10:5

10

2.

Slovensko

5

3

0

2

9:7

9

3.

Maďarsko

5

3

0

2

7:6

9

4.

Wales

4

2

0

2

4:4

6

5.

Azerbajdžan

5

0

1

4

5:13

1


Peter Šurin
Značky
Osoba
Pavel Hapal
Reprezentácia
SR A
Súťaž
Kvalifikácia ME 2020
Mohlo by vás zaujímať

SR A - Hráči po výhre v Maďarsku: Dôležité body, všetko máme opäť vo svojich rukách

10.9.2019 10:14

SR A – Martin Dúbravka: V Budapešti sa budeme koncentrovať len sa seba a svoj výkon

08.9.2019 22:33

SR A – Pavel Hapal: Hrať bude 11 zdravých, bude aj zmena v zostave

08.9.2019 19:46

SR A – Škriniar pred zápasom v Maďarsku: Zlepšiť musíme všetko

08.9.2019 13:17

SR A - Hráči po zápase s Chorvátskom: Dostali sme futbalovú facku

07.9.2019 10:58

SR A - Prehra, ktorá sa ťažko predýcha, podľa Hapala rozhodla kvalita súpera a naša nekvalita

09.9.2019 11:07

SR A - Chorvátsko najčastejším súperom Slovákov, v kvalifikácii prvýkrát naostro

06.9.2019 10:28

SR A - Denis Vavro: Titul, prestup, reprezentácia a plné tribúny

06.9.2019 10:34

SR A – Tréner Pavel Hapal: Súper rešpektuje našu silu, nesmieme podľahnúť atmosfére

06.9.2019 08:30

SR A – Sokoli trénovali s Fortunou kopanie penált

05.9.2019 18:06

SR A – Martin Valjent: Nech sa darí nám. Aj Dubnici v II. lige

04.9.2019 08:47

SR A – Michal Ďuriš: Dá sa vyhrať aj nad nie každodenným súperom

03.9.2019 22:00

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.